پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال ۹۶

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بازار مسکن شهر تهران این روزها تحت تاثیر پنج عامل و محرک مهم به شرح زیر است:

  • نزدیک شدن قیمت به کف
  • رشد نسبی ارزش افزوده بخش ساختمان
  • التهاب بازار اجاره در تابستان امسال
  • کاهش نرخ سود بانکی
  • انتظار برای کاهش سود تسهیلات

بر این اساس، بازار مسکن، مسیر خود را برای ورود به دوره رونق سپری می‌کند. کارشناسان پیش بینی می کنند قیمت مسکن در آینده با افزایش ۱۰ درصد و متناسب با نرخ تورم خواهد بود؛ هرچند گروهی از کارشناسان هم معتقدند بازار مسکن جهش قیمتی نخواهد داشت.

به گزارش مجله‎ی دلتا به نقل از ایسنا یکی از دلایل عدم جهش یک باره قیمت مسکن بازگشت این بازار به مسیر قبل از سال ۱۳۸۴ است که دولت یازدهم دوباره این بازار را شیوه نظام پس انداز مبتنی بر تقاضای واقعی تجهیز می کند.

درروزهای اخیر نرخ دلار از مرز ۴۰۰۰ تومان گذشت. تجربه نشان داده است با این که رشد قیمت دلار در کوتاه مدت تاثیرمنفی در بازدهی بخش مسکن دارد اما در بلندمدت به افزایش قیمت مسکن منجر می شود.

همچنین بررسی رشد ارزش افزوه بخش ساختمان از سال ۱۳۹۱ نشان می دهد که این بخش پس از یک دوره طولانی رکود، هم اکنون به رشد مثبت رسیده است.

پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال 96

رشد این بخش در سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با ۳.۶-، ۳.۱-، ۰.۴-، ۱۳.۵- و ۱۴.۹ بوده است؛ اما بر اساس آمار جدید فعالیت های بخش ساختمان پس از ۱۸ فصل رشد مداوم منفی، در زمستن سال ۱۳۹۵ به رشد مثبت ۴ درصد رسیده است که افزایش صدور پروانه های ساختمانی دلیل این رشد اعلام می شود.

تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در شهر تهران در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۵ در مقایسه با فصل مشابه پارسال افزایش ۴۰.۶ درصدی را تجربه کرده و در مجموع افزایش صدور پروانه های ساختمانی در کل مناطق شهری کشور در سه ماهه پایانی پارسال نسبت به فصل مشابه سال ۹۴ به ۲۰.۴ درصد رسیده است.

همچنین شورای پول و اعتبار در هفته های اخیر بانک ها را مکلف کرده است بیش از ۱۵ درصد سود به سپرده ها پرداخت نکنند. این اقدام در صورت جدیت و پیگیری می تواند منجر به کاهش جذابیت سپرده گذاری و ورود سرمایه ها به بخش مسکن شود.

انتظار برای ورود ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه از محل صندوق پس انداز مسکن یکم به بازار مسکن کل کشور نیز می تواند مقداری خرید و فروش را افزایش دهد.

از ابتدای سال ۱۳۹۴ که بانک مسکن صندوق پس انداز مسکن یکم (خانه اولی ها) را با نرخ سود راه اندازی کرد تا کنون ۲۸۲ هزار نفر در این صندوق سپرده گذاری کرده اند که رقمی بالغ بر ۵۰۰۰ میلیارد تومان است و پیش بینی می شود بانک مسکن نیز ۱۰ هزارمیلیارد تومان بر آن بیفزاید و این پول به بازار مسکن تزریق شود.
البته از زمان راه اندازی این صندوق که سود آن در یک روند تدریجی از ۱۴ به ۱۳، ۱۱ و سپس به ۹.۵ درصد کاهش یافت، فقط۲۰ هزار نفر تسهیلات دریافت کرده اند.

پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال 96

علت این مساله این است که در روزهای ابتدایی استقبال از این تسهیلات کم بود و به تدریج افزایش یافت. به همین دلیل زمان سررسید بخش عمده ای از تسهیلات هنوز فرا نرسیده و احتمالا در سال آینده عمده تقاضا از طریق این صندوق وارد بازار مسکن خواهد شد.

همچنین گفته می شود وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد هایی برای کاهش سود و افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات خانه اولی ها ارایه کرده که توسط بانک مرکزی در حال بررسی است.

اهمیت این ۱۵ هزار میلیارد تومان این است که متکی به بودجه دولت نیست و توسط مردم انجام می شود. بنابراین توسعه پایداری را تضمین می کند؛ زیرا تقاضاها به تدریج وارد بازار مسکن خواهند شد و شوک قیمتی ایجاد نخواهند کرد.

حسام عقبایی، رییس اتحادیه مشاوران املاک، درباره پیش بینی قیمت مسکن در شهر تهران می گوید: «نیمه دوم امسال پایان دوره رکود مسکن خواهد بود؛ اما جهش قیمت نخواهیم داشت.»

وی پیش بینی می‎کند افزایش قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم باشد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

نکاتی در رابطه با تمدید قرارداد اجاره در سال ۱۴۰۱

از آنجایی که قرارداد اجاره جزو قراردادهایی‌ است که روزانه تعداد زیادی از آن‌ها منعقد می‌شو…