خرید ملک ورثه‌‌ای و نکات آن

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای اینکه ملک ورثه‎‌ای را بخرید باید رضایت تمام وراث را داشته باشید و هیچ مخالفی در این زمینه نباشد.
ملک ورثه ‌ای

زمانی که مالک ملکی فوت می‌کند، طبق قانون، ملک به وراث وی انتقال می‌‎یابد. در این مواقع به این ملک، ملک ورثه‌ای می‌گویند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی نکات خرید ملک ورثه ‌ای می‌پردازیم.

خرید ملک ورثه‌‌ای

در خرید ملک ورثه‌‌‌ای لازم است به یک سری نکات توجه داشته باشید که عبارتند از:

بررسی گواهی انحصار وراثت

برای خرید یک ملک ورثه‌ای در وهله اول لازم است بدانید ورثه مالک چه کسانی هستند و به عبارت دیگر شما با چه کسانی طرف هستید؟
بدین منظور، قبل از خرید ملک، از ورثه بخواهید گواهی انحصار وراثت را به شما نشان دهند و شما نیز حتماً یک کپی از آن بگیرید.

مطمئن شوید که ملک متعلق به متوفی است

مسلماً در صورتی شما می‌توانید ملکی را از ورثه خریداری کنید که متعلق و به نام مالک فوت شده باشد و نه شخص دیگر. بنابراین برای اطمینان لازم است خریدار، سند ملک را ملاحظه کند تا در این خصوص شبه‌ای وجود نداشته باشد.

ملک ورثه ‌ای

اطمینان از رضایت همه وارثان برای فروش ملک

شما در صورتی می‌توانید یک ملک ورثه‌‌ای که بین چند ورثه تقسیم شده است را خریداری کنید که همه آن‌ها به فروش ملک راضی باشند؛ در غیراینصورت، حتی اگر همه ورثه به فروش ملک راضی باشند و حتی یک نفر راضی نباشد، نمی‌توان ملک را خریداری کرد. البته در صورت عدم حضور یکی از ورثه به هر دلیلی از جمله خارج از کشور بودن یا بیماری و… حضور و اعلام رضایت وکیل وی نیز کافی است.

بررسی مفاصا حساب مالیاتی ملک

مفاصا حساب مالیات بر ارث، سندی است که توسط اداره مالیات صادر می‌شود و برای خرید ملک ورثه ‌ای به آن نیاز است.

بررسی قیم‌نامه در صورت وجود ورثه صغیر در میان وراث

در صورتی که در میان وراث متوفی ورثه صغیری وجود داشته باشد، می‌بایست برای او قیم تعیین شده باشد؛ زیرا خود صغیر نمی‌تواند طرف معامله ملک ورثه‌ای شما واقع شود. بنابراین، چنانچه در گواهی انحصار وراثتی که از ورثه گرفتید، نام صغیری وجود دارد حتما قیم‌نامه او را بررسی کنید.

اطمینان از نبود وصیت‌نامه

در صورتی که تمام یا بخشی از ملک ورثه ای طبق وصیت به کسی واگذار شده است، شما باید ملک را از آن شخص خریداری کنید و یا در صورتی که بخشی از ملک به موجب وصیت به او منتقل شده باشد او هم باید هنگام معامله حضور داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با مطالب حقوقی مطلب وصیت نامه در چه صورتی باطل است؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در عقد موقت از چه راهی می‌توان مهریه‌ را دریافت کرد؟

مطالبه مهریه چه در عقد دائم و چه در عقد موقت، حق مسلم و غیر قابل انکار زن است. مهریه در عق…