خانه سلامتی مازوت، خطر جدید پایتخت!

مازوت، خطر جدید پایتخت!

۴
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در تهران هرچند که گفته می‌شود تا کنون از مازوت استفاده نشده، اما قدمت بالای برخی از نیروگاهٰ‌های تهران آلودگی به همراه دارد که باید فکری اساسی برای این امر اتخاذ شود.
مازوت خطر جدید پایتخت

این موضوع به شدت سلامت افراد را در سطح شهرهای مختلف به خطر می‌اندازد بارها انجمن رادیوتراپی و آنکولوژی درباره خطرات آلودگی هوا هشدارهایی داده ولی متاسفانه هر ساله با گذر از زمستان و پاییز این موضوع به فراموشی سپرده می‌شود. در ادامه با مطلب « مازوت خطر جدید پایتخت » همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

اما مازوت چیست؟

جست‌و‌جو در سایت‌های تخصصی این حوزه نشان می دهد مازوت نوعی نفت کوره به شمار می‌آید که کیفیت پایین و ویسکوزیته بالایی دارد و در نیروگاه‌های حرارتی و موارد مشابه از آن استفاده می‌شود. در حمل و نقل مازوت به طور معمول به این سوخت، «نفت کثیف» (Dirty Oil) می‌گویند.

مازوت خطر جدید پایتخت

در اثر سوزاندن سوخت‌های فسیلی حاوی گوگرد همچون مازوت، ترکیباتی موسوم به Sox منتشر می‌شود که بخش بیشتر آن‌ را SO2 تشکیل می‌دهد SO2 گازی سمی است که برای سلامتی مضر است.

  • این گاز وزن بیشتری نسبت به هوا دارد و زمانی که غلظت آن در هوا به بیش از ۵۰۰ppb برسد، بوی بدی خواهد داشت که در این سطح، کشنده خواهد بود.
  • در غلظت‌های پایین‌تر درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، قرمزی چشم و افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی و تنفسی را به همراه دارد. به طور کلی، غلظت معمول این گاز در اتمسفر کمتر از ۱۰ppb ذکر می‌شود که در این غلظت اثر مخربی بر سلامت نخواهد داشت.
  • اثر سوزاندن مازوت و سایر سوخت‌های گوگردی، ‌ تشکیل سولفات‌ها و نیترات‌ها به شکل آئروسول یا ذرات بسیار ریز هوا است که «ذرات معلق» ‌ (Particulate Matter) موجود در هوا را سبب می‌شود. این ذرات معلق با تشدید آلودگی هوا خطر آسم و حملات قلبی و تنفسی را افزایش می‌دهد.
  • زمانی که سوزاندن مازوت از منبع انتشار آن فراتر می‌رود حالت اکسیدهای گوگرد به دلیل واکنش در اتمسفر و فاز محلول در آب، به اسید تبدیل می‌شود. این آئروسول‌های اسیدی تحت شرایط خاص هواشناسی به باران اسیدی، برف و مه تبدیل خواهند شد. زمانی که آلودگی هوا ناشی از عملکرد و فعالیت‌های انسانی نباشد، pH باران‌های اسیدی در حدود ۵.۵ خواهد بود که این میزان خاصیت اسیدی به دلیل وجود کربنیک اسید حاصل از واکنش بخار آب با دی‌اکسید کربن است.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه «دهکده بهشتی جهان نما»  مجله گردشگری دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

راهنمای کامل خرید انواع کفش مردانه

کفش‌ها همراهان جدایی ناپذیری که در بیشتر لحظات زندگی و خاطرات خوب و بد همراهی‌مان می‌کنند.…