فضانوردان و فراموشی عجیب نیروی جاذبه زمین

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فضانوردان پس از ماه‌ها زندگی در ایستگاه فضایی بین‌المللی، به شرایط بی‌وزنی عادت می‌کنند و به این ترتیب پس از بازگشت به زمین با مشکلاتی مواجه می‌شوند.
نیروی جاذبه زمین

در فضای بیرونی نیروی جاذبه زمین کم است و اجسام در میانه هوا شناور هستند. فضانوردانی که ماه‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی اقامت می‌کنند، به این شرایط عادت می‌کنند. برای مثال یک فضانورد وقتی می‌خواهد ابزاری را به همکارش بدهد، به سادگی ابزار شناور در هوا را هل می‌دهد تا به مقصد برسد. فضا مزایای جالبی برای فضانوردان دارد. در این مطلب از مجله دلتا درباره شرایط بی‌وزنی در فضا می‌خوانید.

فضانوردان و نیروی جاذبه زمین

از نکات دانستنی جالب فضایی، ‌می‌توان به شرایط بدنی فضانوردان پس از بازگشت از ایستگاه فضایی اشاره کرد. وقتی فضانوردان به زمین بازمی‌گردند تحت نیروی جاذبه شدید قرار می‌گیرند، جایی که اجسام در میان هوا و زمین شناور نمی‌مانند بلکه سقوط می‌کنند. مزایای فضا روی زمین وجود ندارد.

در سال ۲۰۱۳ توماس مارشبرن فضانوردی که از ایستگاه فضایی بین‌المللی بازگشته بود، ویدئویی منتشر کرد. در این ویدئو وقتی اشیا به جای شناور شدن به زمین می‌افتادند، او آزرده خاطر می‌شد.

این ویدئو شرایط کاملا واقعی را به نمایش گذاشته بود، فضانوردان در روزهای اولیه بازگشت به زمین، جاذبه را فراموش می‌کنند. کنث کامرون فضانورد ناسا نیز تجربه مشابهی از فراموشی نیروی جاذبه زمین داشته است.

پس از بازگشت از فضا، کامرون و اعضای گروه او سوار یک ون می‌شوند تا به مقر ناسا بازگردند. به آن‌ها آب پرتقال تعارف می‌شود و کامرون یک لیوان برای خودش و لیوانی برای همکار خود می‌ریزد. سپس کامرون لیوان آبمیوه را به سوی همکار خود هل می‌دهد، کاری که در مدار زمین کاملا عادی بود اما لیوان پخش زمین می‌شود و آبمیوه روی زمین می‌ریزد.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب ساخت برگ مصنوعی توسط محققان آمریکایی را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …