ساحل کاپوچینو!

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هر بار که این اتفاق می‌افتد به نظر می‌رسد که اقیانوس به یک فنجان غول پیکر کاپوچینو تبدیل شده است، که کف روی آن فنجان به تمام ساحل و حتی برخی از خیابان‌ها کشیده می‌شود.
ساحل کاپوچینو

کاپوچینو یکی از پدیده‌های طبیعی بسیار نادر است که در چند دوره در نقاط مختلف جهان اتفاق می‌افتد. در شهر کیپ تاون آفریقای جنوبی تقریبا هر ده سال یک بار این پدیده به وجود می‌آید که آخرین بار در سال ۲۰۰۸ ثبت شده است. شباهت زیاد این اثر با یک فنجان کاپوچینو به قدری زیاد است که به مرور زمان به ساحل کاپوچینو معروف شد. این ساحل‌ها که بر اثر فوم دریایی ایجاد می‌شوند برخلاف ظاهر زیبایشان می توانند بسیار مضر باشند. با مجله دلتا همراه شوید تا در مورد ساحل کاپوچینو اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

این نمایش عجیب طبیعت، گاه به گاه در سواحل کیپ تاون و البته مناطق متفاوتی از جهان اتفاق می‌افتد. ساحل در حومه شهر به یک فنجان فوم تبدیل می‌شود، مردم می‌گویند که انگار دریا ناگهان خود را به دیوانگی می‌زند. افراد زیادی از این اتفاق شگفت‌زده می‌شوند تا جایی که وقتی اولین بار این پدیده رخ داد اخبارش در سراسر جهان شنیده می‌شد و مردم زیادی علاقه داشتند که حتی در این ساحل به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شنا کنند.

ساحل کاپوچینو در کیپ تاون

چه چیزی باعث این پدیده شد؟

به نظر می‌رسد که انواع ناخالصی‌های موجود در آب دریا، با مقادیر مناسبی ترکیب شده و با حرکت قدرتمند امواج متزلزل گشته و حباب‌ها را تشکیل می‌دهند. بیشتر مردم از این اتفاق وحشت زده می‌شدند و دوست داشتند که هر چه زودتر از این فوم رهایی پیدا کنند. اگرچه همیشه افرادی هم هستند که ماجراجویی را به سکون ترجیح می‌دهند. البته آن‌هایی که در این فوم‌ها غلت می‌زدند هرگز اطلاع نداشتند که مواد تشکیل دهند آن‍ها چیست. موادی مانند ترشحات علف‌های هرز، مواد شیمیایی، گیاهان مرده و رسوبات موجودات دریایی به تشکیل این کاپوچینو کمک می‌کنند.

فوم دریایی و ساحل کاپوچینو

خطرات فوم دریایی و ساحل کاپوچینو

حضور فوم دریایی بسیار خطرناک است زیرا حاوی مواد مضری است که می‌تواند نه تنها به مردم محلی بلکه همچنین پرندگان و موجودات دیگر آسیب برساند. این امر می‌تواند به مشکلات بهداشتی و همچنین مشکلات مربوط به حضور دیگر موجودات مضری منجر شود که می‌توانند در این فوم پنهان شود و باعث آسیب جبران ناپذیری به بومیان شود. در اوایل شاید مردم از دست زدن به این فوم‌ها لذت می‌بردند اما به مرور که آگاهی‌ها بیشتر شد، افراد از آن جا دوری می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: “عنکبوت تارافکن با پاهایشان می شنوند” را در مجله دانستنی مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چشمه کانی گراوان سردشت، طبیعتی بی‌نظیر

چشمه گراوان سردشت جاذبه‌ای‌ است که از دل زمین می‌جوشد و در اطراف خود جذابیت‌های منحصر به ف…