خانه نکات حقوقی اگر اینترنتی سرمان کلاه رفت چه کنیم؟

اگر اینترنتی سرمان کلاه رفت چه کنیم؟

۱۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اولین کاری که می‌توان در مواجه با کلاهبرداری مجازی انجام داد مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای است.
کلاهبرداری اینترنتی

با رواج استفاده از فضای مجازی و همچنین خرید و فروش‌هایی که در اینترنت انجام می‌شود کلاهبرداران اینترنتی هم بیشتر شده‌اند و کلاهبرداری در این فضا رونق زیادی گرفته است. در این نوشتار از مجله اینترنتی دلتا به بررسی پیگیری کلاهبرداری اینترنتی می‌پردازیم.

پیگیری کلاهبرداری اینترنتی

باید توجه داشته باشید که اگر مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفتید نباید به پلیس ۱۱۰ زنگ بزنید یا راهی کلانتری محله شوید زیرا مرکز رسیدگی به این کلاهبرداری‌ها دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای است؛ پس از مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای، پرونده تشکیل می‌شود و رسیدگی به آن، طبق روال قانونی به جریان می‌افتد. دادسرا نیز بر حسب حساسیت پرونده و برای بررسی بیشتر موضوع، آن را به پلیس فتا ارجاع می‌دهد.

(برای مشاوره حقوقی در خصوص کلاهبرداری از طریق بخش پرسش و پاسخ حقوقی مجله دلتا با ما در ارتباط باشید.)

با وجود آن که دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع کلاهبرداری هم به شکایت رسیدگی می‌کند، اما مرکز تخصصی رسیدگی به مشکل، دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای است. برای شکایت باید کارت ملی، شناسنامه و هزینه لازم برای ابطال تمبر و هزینه‌های جانبی همراهتان باشد و پس از شکایت در این دادسرا پرونده به دادگاه عمومی کیفری واقع در محل وقوع جرم می‌رود و با دریافت پرونده قاضی رسیدگی آن را آغاز خواهد کرد و بعد از صدور رای دادسرا خود وارد عمل خواهد شد و رای را اجرا می‌کند. روش دیگری هم برای ‌پیگیری کلاهبرداری اینترنتی وجود دارد که راحت‌تر به‌نظر می‌رسد:

درصورتی که جرمی علیه شما در فضای مجازی اتفاق افتاد می‌توانید به سایت اینترنتی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می‌رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه مطلب بزرگترین دره منظومه شمسی، مجله دانستنی دلتا را دنبال کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد؟

مهریه هم‌زمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی سند ازدواج ثبت می‌شود. …