خانه نکات حقوقی اگر اینترنتی سرمان کلاه رفت چه کنیم؟

اگر اینترنتی سرمان کلاه رفت چه کنیم؟

۱۸
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
اولین کاری که می‌توان در مواجهه با کلاهبرداری مجازی انجام داد، مراجعه به دفاتر خدمات قضایی است.
کلاهبرداری اینترنتی

با رواج استفاده از فضای مجازی و همچنین خرید و فروش‌هایی که در اینترنت انجام می‌شود کلاهبرداران اینترنتی هم بیشتر شده‌اند و کلاهبرداری در این فضا رونق زیادی گرفته است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی پیگیری کلاهبرداری اینترنتی می‌پردازیم.

پیگیری کلاهبرداری اینترنتی

باید توجه داشته باشید که اگر مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفتید، نباید به پلیس ۱۱۰ زنگ بزنید یا راهی کلانتری محله شوید؛ شما باید برای رسیدگی به این کلاهبرداری‌ها به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید.

برای شکایت علاوه بر مستندات جرم، باید کارت ملی یا شناسنامه و هزینه‌های جانبی همراهتان باشد. روش دیگری هم برای پیگیری کلاهبرداری اینترنتی وجود دارد که راحت‌تر به‌نظر می‌رسد؛ درصورتی که جرمی علیه شما در فضای مجازی اتفاق افتاد، می‌توانید به سایت اینترنتی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir مراجعه و روی آیکون ارتباطات مردمی کلیک کنید. در این بخش، مشخصات، نشانی و شماره تلفن به همراه موضوع شکایت شما به ثبت می‌رسد و پلیس فتا در کمترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و موضوع را پیگیری خواهد کرد.

به این نکته توجه داشته باشید که حتماً برای پیشگیری از قربانی شدن دیگران و جهت پاکسازی فضای سایبر از جرایم و کلاهبرداری‌ها، حتی در مواردی که مبلغ کلاهبرداری یا تخلف بسیار اندک است نیز نسبت به گزارش جرم و یا طرح شکایت خود اقدام کنید تا مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه را انجام داده باشید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب خرید گوشی سرقتی چه عواقبی در پی دارد؟ را در بخش حقوقی مجله دلتا مطالعه کنید.

دسترسی سریع و آسان به مطالب مجله، با دانلود رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
همین حالا دانلود کنید
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مخدوش کردن پلاک خودرو چه عواقبی دارد؟

دستکاری پلاک خودرو تنها تخلف نیست و جرم نیز تلقی می‌شود، رانندگان متخلفی که اقدام به دستکا…