خانه دانستنی ها آسیب کووید-۱۹ به مغز

آسیب کووید-۱۹ به مغز

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان با انجام تحقیقی جدید اطلاعات تازه‌ای از نحوه آسیب رساندن کووید-۱۹ به مغز به دست آوردند.
آسیب کووید-۱۹ به مغز

این تحقیق نشان می‌دهد با اینکه کرونا در اکثر موارد مستقیماً به مغز آسیب نمی‌زند ولی می‌تواند سبب ایجاد نوعی التهاب مخرب شود که در بیماری‌های نورولوژیک دیگری مثل سکته دیده شده است. در مجله اینترنتی دلتا درباره آسیب کووید-۱۹ به مغز بخوانید.

در این تحقیق مغز ۱۹ بیمار فوت شده از کرونا با استفاده از دستگاه‌های MRI حساس و همچنین بررسی بافت‌های مغزی زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار گرفت. سن فوتی‌ها بین ۵ تا ۷۳ سال بود و برخی از آن‌ها دچار بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت و بیماری قلبی-عروقی بودند.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که ویروس کرونا می‌تواند به طور مستقیم به مغز و قسمت‌هایی از بدن که به مغز متصل هستند به ویژه پیاز بویایی (olfactory bulb) حمله کند. آلودگی این قسمت‌ها می‌تواند سبب بروز علایمی مثل از بین رفتن حس بویایی در برخی بیماران شود.

ویروس کرونا

تحقیق جدید نشان می‌دهد که التهاب ناشی از کووید-۱۹، یکی از عوامل موثر در آسیب زدن به بدن از جمله مغز است. تحقیقات دیگر نشان داده‌اند که کووید-۱۹ می‌تواند ریسک بدتر شدن بیماری‌های مربوط به التهاب، مثل سکته و آسیب قلبی را افزایش دهد. (برای اطلاع از یافته‌های جدید درباره کرونا به مجله دانستنی‌ مراجعه کنید.)

یافته‌های این تحقیق می‌تواند علت ماندگاری برخی عوارض مربوط به کووید-۱۹ در بیمارانی که از این بیماری جان سالم به در برده‌اند را توضیح دهد. در برخی بهبودیافتگان نشانه‌های وابسته به آسیب‌های مغزی مثل مشکل در تمرکز، یادآوری و نشانه‌های دیگر که مجموعاً «مه مغزی» (brain fog) نامیده می‌شوند دیده شده است.

پیشنهاد مطالعه: برای خواندن مطالب بیشتر درباره کرونا “گونه جدید کرونا موجب بروز علائم شدیدتر نمی‌شود!” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

راهنمای کامل خرید انواع کفش مردانه

کفش‌ها همراهان جدایی ناپذیری که در بیشتر لحظات زندگی و خاطرات خوب و بد همراهی‌مان می‌کنند.…