خانه سلامتی نقش آلودگی هوا در شیوع ویروس کرونا

نقش آلودگی هوا در شیوع ویروس کرونا

۴
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان دریافته‌اند که آلودگی هوا به شکلی چشمگیر بر شیوع گسترده‌تر کووید-۱۹ تاثیر گذاشته و اگر آسمان‌ کشورهای مختلف جهان تمیزتر بود، افراد کمتری جان می‌باختند.
آلودگی هوا و ویروس کرونا
محققان می‌گویند ذرات آلودگی هوا می‌توانند نقش نوعی وسیله نقلیه را برای ذرات ویروسی ایفا کنند. یافته‌های جدید می‌توانند تاثیری شگرف روی تصمیم‌گیری‌ دولت‌های مختلف در قبال قرنطینه طی ماه‌های آتی داشته باشد. محققان اکنون باور دارند که با تمیز نگه داشتن هوا، می‌توانیم پاندمی را تا حد زیادی تحت کنترل درآوریم. در مجله دلتا درباره ارتباط بین آلودگی هوا و ویروس کرونا بیشتر بخوانید.

اقلیت‌ها و آسیب‌پذیری بیشتر از هر کس دیگر

این یافته‌ها می‌توانند به دولت‌ها کمک کند که تصمیماتی هوشمندانه‌تر درباره قرنطینه‌ها و محدودیت‌های گسترده اتخاذ کنند و مقامات بهداشتی هم می‌توانند از همین حالا به فکر تامین ونتیلاتورهای بیشتر باشند.

در کوتاه‌مدت، این یافته‌ها می‌توانند به کشورهایی که هنوز تحت تاثیر شیوع گسترده قرار نگرفته‌اند کمک کند تا تدابیر لازم را به کار بگیرند. وو می‌گوید: «این کشورها می‌توانند دست به کار شده و برای مثال تدابیری سخت‌گیرانه‌تر برای فاصله‌گذاری اجتماعی به کار ببندند.»

محققین هاروارد می‌گویند که یافته‌هایشان درباره آلودگی هوا و ویروس کرونا از آن جهت اهمیت دارد که بسیاری از جوامع فقیر که بیشتر از هر کس دیگری در معرض آلودگی هوا هستند، به صورت خاص در خطر ابتلا به ویروس کرونا خواهند بود و سلامت آن‌ها بیشتر در معرض خطر است.

ویروس کرونا

برداشتن محدودیت‌ها

درحالی که قرنطینه در برخی کشورهای جهان به تعطیلی کارخانه‌ها و تردد کمتر اتومبیل در جاده‌ها منجر شده، سطح آلودگی هوا در سراسر دنیا به شکلی چشمگیر کاهش یافته است.

اما محققان باور دارند که کاهش آلودگی هوا صرفا اتفاقی کوتاه‌مدت بوده و احتمالا با برداشته شدن محدودیت‌ها و بازگشت کسب‌وکارها به روال عادی، شاهد بدتر شدن وضعیت کیفیت هوا باشیم. همین محققان هشدار می‌دهند که برای کاهش تاثیرات ناشی از موج بعدی کرونا ویروس، باید سطح آلودگی در تمام کشورها به کمترین میزان ممکن برسد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب “کلاهبرداری با کارتخوان‌ سیار” را در مجله حقوقی دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل کمبود آهن خون را بشناسید

کسانی که کم‌خونی دارند اکسیژن موجود در خونشان کم است، در نتیجه قلب مجبور است سخت‌تر کار کن…