پرداخت بدهی‌ فرد فوت شده بر عهده چه کسی است؟

۸
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
هنگامی که فردی از دنیا می‌رود، باید بدهی‌های او از دارایی‌های وی پرداخت شود.
بدهی‌ فرد فوت شده

فردی که فوت می‌کند، ممکن است اموال یا بدهی‌هایی را برای وراث خود بگذارد، اما سوالی که به وجود می‌آید این است که بدهی فرد فوت شده را چه کسی باید پرداخت کند؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی نحوه پرداخت بدهی‌ فرد فوت شده می‌پردازیم.

پرداخت بدهی‌ فرد فوت شده

اگر دارایی‌های متوفی(فرد فوت شده) بیش از میزان بدهی‌هایی که باقی گذاشته است باشد مشکلی به وجود نمی‌آید، زیرا از میزان دارایی‌های او بدهی‌ها پرداخت می‌شوند و سپس باقی اموال بین ورثه تقسیم خواهد شد.

اگر فرد فوت شده بدهی داشته باشد، وراث حق تقسیم ارث را تا قبل از پرداخت بدهی‌ها ندارند، بلکه آن‌ها مکلف هستند ابتدا بدهی‌ها را پرداخت کنند و سپس باقی مانده مال را بین خود تقسیم کنند. اموال متوفی در ابتدا به هزینه کفن و دفن خود متوفی، پرداخت طلب مربوط به طلبکاران و پرداخت حقوق و دستمزد افراد در خدمت متوفی اختصاص پیدا می‌کند، سپس اگر چیزی اضافه از اموال متوفی باقی ماند بین ورثه تقسیم می‌شود.

در واقع وقتی انسانی فوت می‌کند، دیون و بدهی او چه بدهی که پرداختش مدت ندارد ( اصطلاحا حال نامیده می شود که باید فوراً پرداخت شود) و چه موجل (یعنی دینی که پرداختش مدت‌دار است) باید در اسرع وقت پرداخت شود. نکته‌ای که در خصوص دیون متوفی باید توجه داشت، این موضوع است که هر یک از وراث، مسئول ادای تمام دیون متوفی به نسبت سهم خود خواهند بود و ملزم نیستند چیزی غیر از ترکه (آنچه از فرد فوت شده به جامانده است) به طلبکاران بدهند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب گرفتن سیمکارت به نام دیگری چه عواقبی دارد؟ را در مجله حقوقی دلتا مطالعه کنید

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در عقد موقت از چه راهی می‌توان مهریه‌ را دریافت کرد؟

مطالبه مهریه چه در عقد دائم و چه در عقد موقت، حق مسلم و غیر قابل انکار زن است. مهریه در عق…