خانه سلامتی انواع ویتامین B و خاصیت آن‌ها

انواع ویتامین B و خاصیت آن‌ها

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ویتامین های B باعث کاهش استرس و افسردگی و سلامتی پوست و اعصاب می‌گردد. همچنین افرادی که ویتامین B زیادی در خون دارند با خطر کمتری در ابتلاء به سرطان ریه مواجه هستند.
ویتامین های گروه B

مجموعه ویتامین های گروه B به ۸ نوع ویتامین مختلف اشاره دارد. تمام ویتامین های B در تبدیل مواد غذایی به انرژی در بدن نقش دارند. همچنین هر ویتامین نقش بی‌نظیر و منحصر‌به‌فردی در سلامت فرد دارد. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

انواع ویتامین B

  • تیامین (ب۱)
  • ریبوفلاوین (ب۲)
  • نیاسین (ب۳)
  • اسید پانتوتنیک (ب۵)
  • پیریدوکسین (ب۶)
  • بیوتین (ب۷)
  • اسید فولیک (ب۹)
  • کوبالامین (ب۱۲)

ویتامین B1

“ویتامین B۱” یا “تیامین” برای آزاد کردن انرژی از چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها مورد نیاز است. این ویتامین برای رشد جنین و باروری در بزرگسالان ضروری است.

ویتامین B2

ویتامین B۲، برای عملکرد صحیح غده تیروئید و سوخت و ساز بدن دارای اهمیت فوق‌العاده زیادی است.

ویتامین B3

ویتامین B۳ نیز همانند ویتامین B۲، برای تولید هورمون تیروئید لازم است. این ویتامین همچنین قسمتی از فاکتور تحمل گلوکز است و هرگاه که قند خون بالا رود، آزاد می‌شود.

ویتامین B5

ویتامین B۵ انرژی بدن را زیاد کرده و توانایی بدن را برای سوزاندن چربی ذخیره شده افزایش می‌دهد، تحمل رژیم لاغری را برای شما قابل قبول‌تر می‌کند. هر گونه کمبود این ویتامین به مقدار چربی مصرف شده بستگی دارد.

ویتامین های گروه B5

ویتامین B6

ویتامین B۶، به کمک عنصر معدنی روی بر هضم مواد غذایی اثر می‌گذارد. همچنین در ساخت هورمون‌های تیروئیدی و سوخت و ساز بدن نقش دارد.

بیوتین

بیوتین (یا ویتامین B7) از ویتامین های گروه B محلول در آب است که به عنوان کوآنزیم در بدن عمل می‌کند و برای متابولیسم اسیدهای چرب‌، اسیدهای آمینه و گلوکز مورد نیاز است، که به منظور تبدیل و استفاده از مواد مغذی پر مصرف (چربی، پروتئین و کربوهیدرات) که از رژیم غذایی خود دریافت می ‌کنیم، وجود بیوتین ضروری است.

ویتامین B9

ویتامین B۹ یا اسید فولیک، برای زنان مفید است. در تکامل لوله عصبی و حفظ سلامت نخاع جنین در طی بارداری نقش مؤثری دارد.  برای خواندن مطالب به روز سلامتی مجله سلامتی دلتا را دنبال کنید.

ویتامین B12

ویتامین B۱۲، از اعصاب و سلول‌های خونی محافظت می‌کند. اگر سن بالای ۵۰ سال دارید بدن‌تان به مقدار بیشتری از این ویتامین احتیاج دارد. کمبود این ویتامین موجب کم خونی، تخریب اعصاب و کمبود حافظه می‌گردد.

کولین اسید چرب

کولین (Choline) جزیی از ویتامین های گروه B است که یک ویتامین واقعی نیست (Vitamin B4). کولین برای متابولیسم و سوخت و ساز چربی مفید است. این ماده بسیار مهم است. اگر مقدار کولین در بدن شما خیلی کم باشد، چربی اضافی در کبد جمع می‌شود.

ویتامین های گروه کلوین B

اینوزیتول

اینوزیتول، نیز مانند کولین جزیی از ویتامین های گروه B است و در Inositol بدن ساخته می‌گردد. اینوزیتول با کولین به متابولیسم چربی‌ها کمک می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای خواندن مطالب بیشتر سلامتی مطلب “مولتی ویتامین ها، فواید، عوارض و تداخل دارویی“ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

علل کمبود آهن خون را بشناسید

کسانی که کم‌خونی دارند اکسیژن موجود در خونشان کم است، در نتیجه قلب مجبور است سخت‌تر کار کن…