خانه سلامتی از بین بردن آثار بد آلودگی هوا، با تغذیه مناسب

از بین بردن آثار بد آلودگی هوا، با تغذیه مناسب

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با رعایت اصول تغذیه‌ای مناسب می‌توان آثار شیمیایی آلودگی هوا را مهار کرد، به افرادی که در این روزها مجبور به قرار گرفتن در معرض هوای آلوده هستند توصیه می‌شود، بلافاصله پس از رسیدن به منزل، یک لیوان شیر کم چرب مصرف کنید.
آلودگی هوا

اقشار مختلف سنی به خصوص گروه‌های آسیب‌پذیر باید شرایطی را برای خود فراهم کنند که در معرض آلودگی هوا قرار نگیرند، از سویی دیگر باید از الگوی غذایی کامل تبعیت کرده که همه مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره نقش تغذیه مناسب در آلودگی هوا صحبت خواهیم کرد.

میوه و سبزیجات بیشتری مصرف کنید

بهترین منابع جذب آنتی اکسیدان‌ها، سبزیجات و میوه‌جات است، شهروندان باید در روزهای آلودگی هوا، مصرف میوه و سبزیجات بیشتری در سبد غذایی خود داشته باشند و مصرف آن را نسبت به قبل افزایش دهند.

هنگامی که آلودگی هوا بیش از حد استاندارد بالا است، در مجموع باید روزانه حدود ۱۰ واحد میوه و سبزیجات به بدن برسد که از این ۱۰ واحد، ۶ واحد یعنی بیشترین واحد، سبزیجات باشد و بقیه از میوه ها مصرف شود.

برای خواندن مطالب مفید و جذاب سلامتی به مجله سلامتی دلتا مراجعه کنید.

تغذیه مناسب

مایعات بیشتری مصرف کنید

مصرف آب کافی و مایعات به دفع مواد کمک می‌کند و باید به طور متوسط روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات مصرف شود که حتما نیمی از آن نوشیدن آب باشد زیرا بهترین نوشیدنی آب آشامیدنی سالم است. بقیه هم می‌تواند از سایر مایعات مانند شیر، چای، دمنوش‌ها و آب میوه‌ها باشد.

یک لیوان شیر کم چرب مصرف کنید

در کنار مایعات، مصرف شیر نباید فراموش شود، بهترین ماده مفید در مقابله با روزهای آلوده‌ای که مواد شیمیایی آلوده وارد بدن می‌شود، شیر است و حتما باید روزانه حداقل دو لیوان شیر در برنامه غذایی گنجانده شود.

کاهش آلودگی هوا

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با نقش تغذیه در درمان استرس مطلب “کاهش استرس با تغذیه سالم” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

کمبود چه ویتامین‌‌هایی باعث بی‌خوابی می‌شود؟

متاسفانه، کمبود خواب با افزایش خطر چاقی، دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و…