آخرین وضعیت کرونای انگلیسی در ایران

۲۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
علیرضا بیگلری، رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به چرایی جهش‌های مداوم کرونا ویروس، گفت: طبق بررسی‌هایی که تاکنون در کشور انجام شده، جهشی شبیه آنچه در انگلیس رخ داده، نداشتیم.
کرونای انگلیسی در ایران

این نکته را در نظر داشته باشید که هرچقدر این ویروس کرونای انگلیسی نگران کننده باشد، راه درمانش با کووید ۱۹ تفاوتی ندارد و رعایت فاصله بین افراد، شستن مرتب دست‌ها و ماسک زدن می‌تواند از شیوع آن جلوگیری کند. در ادامه این مطلب از مجله اینترنتی دلتا درباره وضعیت کرونای انگلیسی در ایران صحبت خواهیم کرد.

گاهی چندین جهش مداوم در ویروس کرونا اتفاق می‌افتد که در عملکرد ویروس تاثیر می‌گذارد. یکی از جاهایی که ممکن است جهش‌ها در آن تاثیر بگذارند در انتقال‌پذیری ویروس است. بر این اساس ویروس بیشتر به گیرنده می‌چسبد و این موضوع سرعت انتقال را بیشتر می‌کند که این موضوع همان جهشی است که در انگلیس در ویروس کووید-۱۹ می‌بینیم. حال ممکن است جهش در میزان بیماری‌زایی و … نیز اثرگذار باشد.

این احتمال وجود دارد که با جهش ویروس واکسن‌هایی که ساخته می‌شود، اثرشان را از دست دهند. به همین دلیل است که گفته می‌شود که هر چند وقت یکبار باید ژنوم ویروس در هر کشور بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که تغییری که ایجاد شده، تاثیری در اثربخشی واکسن‌های ساخته شده و داروهایی که در آینده برای این بیماری ساخته خواهد شد، نداشته باشد. بر همین اساس از ابتدا هم پیش‌بینی و اعلام شده که ساختن واکسن برای کووید-۱۹ کار راحتی نخواهد بود.

کرونای انگلیسی

فعلا طبق بررسی‌هایی که تاکنون در ایران انجام شده، جهشی مانند آنچه در انگلیس دیده شده، نداشتیم. البته نمی‌توان گفت که اصلا و قطعا نداریم. زیرا نمی‌توان تمام مبتلایان را بررسی کرد. مهم این است که چند درصد از جهش‌هایمان به این صورت است.

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: طبق بررسی‌هایی که تاکنون در کشور انجام شده، جهشی شبیه آنچه در انگلیس رخ داده، نداشتیم. در انگلیس اعلام کردند که ۷۰ درصد ویروس‌های کووید-۱۹ جهش یافته هستند، اما در ایران چنین چیزی ندیدیم و به چنین نتیجه‌ای نرسیدیم. البته ممکن است بررسی‌هایی که در ماه‌های آتی انجام می‌شود، این تغییر را در جامعه ما هم نشان دهد، اما فعلا چنین چیزی نداریم.

پشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با ویروس کرونای جهش یافته مطلب “کرونای انگلیسی چیست؟” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خواص بی‌شمار زنجبیل در سلامتی

همچنین بخوانید: آیا خواص دارویی برگ سنا را می‌شناسید؟ خواص برگ‌های شفابخش درخت انجیر را بد…