در دوران نامزدی مهریه به خانم تعلق می‌گیرد؟

۹
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
قبل از خواندن صیغه نکاح، دختر و پسر زن و شوهر محسوب نمی‌شوند و مهریه نیز به محض نکاح قابل مطالبه است.
تعلق مهریه در دوران نامزدی

نامزدی در واقع ارتباط زوجین با یکدیگر تا پیش از جاری شدن صیغه نکاح است. به عبارتی دیگر از زمان خواستگاری و پاسخ مثبت خانم تا زمانی که طرفین در دفتر ازدواج حاضر شوند و شرعا و قانونا به زوجیت یکدیگر در آیند دوران نامزدی است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تعلق مهریه در دوران نامزدی می‌پردازیم.

تعلق مهریه در نامزدی

مهریه را باید یکی از مهمترین و البته اصلی‌ترین حقوق مالی رابطه زوجیت دانست. به موجب ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی؛ به مجرد عقد، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن انجام دهد. در واقع این ماده قانونی بیانگر این موضوع است که تا قبل از جاری شدن صیغه نکاح و شروع رابطه زوجیت خانم هیچ حقی در خصوص دریافت مهریه ندارد پس خانم در دوران نامزدی مستحق دریافت مهریه نیست؛ اما همانطور که اشاره شد ممکن است پیش از انعقاد نکاح بین زوجین صیغه محرمیت خوانده شده باشد که در این صورت موضوع متفاوت خواهد بود.

(برای مشاوره حقوقی در خصوص مهریه از طریق بخش پرسش و پاسخ حقوقی با ما در ارتباط باشید.)

در طول دوران صیغه محرمیت یا همان ازدواج موقت برخلاف دوران نامزدی خانم مستحق دریافت مهریه است که میزان دریافت مهریه بستگی به برقراری رابطه‌ جنسی دارد. اگر رابطه جنسی صورت بگیرد خانم مستحق دریافت تمام مهریه است در غیر این صورت مستحق دریافت نصف مهریه است.

 پیشنهاد مطالعه:  برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر پس گرفتن هدایای نامزدی چه شرایطی دارد؟ را در مجله حقوقی دلتا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شکایت از مادر شوهر بابت دخالت در زندگی ممکن است؟

امروزه بنا به دلایل متعددی آمار طلاق در جامعه بالا رفته است. یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که گ…