ازدواج مجدد مرد در چه شرایطی ممکن است؟

۹
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دادن مجوز به ازدواج مجدد مرد از سوی دادگاه، تنها در صورت وجود شرایطی خاص امکان‌پذیر است.
ازدواج مجدد مرد

اصل این است که زوج(مرد) نمی‌تواند با داشتن همسر، اقدام به ازدواج مجدد کند، مگر در موارد استثنایی که در ماده ۱۶ قانون حمایت از خانواده ذکر شده است که در این صورت زوج می‌تواند با داشتن دلایل و مستندات، اجازه ازدواج مجدد را از دادگاه بگیرد. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط ازدواج مجدد مرد می‌پردازیم.

شرایط ازدواج مجدد مرد

اگرچه با اصلاح قانون حمایت خانواده در سال ۱۳۹۱، ازدواج مجدد مردها حتی بدون اجازه همسر اول جرم تلقی نمی‌شود و طبق این اصلاحات دیگر مردها برای ازدواج مجدد، نیازمند کسب اجازه از دادگاه نیستند، اما قانون حمایت از خانواده در صورت وجود یکی از موارد زیر مردها را مجاز به ازدواج مجدد می‌داند:

  • عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی
  • عدم تمکین زن از شوهر
  • ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج
  • محکومیت زن به حبس بیش از شش ماه
  • ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر
  • ترک بدون عذر موجه زندگی خانوادگی از طرف زن
  • عقیم بودن زن، یعنی زن توانایی فرزندآوری نداشته باشد
  • غایب مفقودالاثر شدن زن

اگر مردی بدون اجازه و رضایت همسر اول خود، دست به ازدواج مجدد بزند، چه ازدواج دائم و چه ازدواج موقت، زن با اثبات ازدواج مجدد شوهرش می‌تواند به استناد بند ۱۲ شروط عقدنامه تقاضای طلاق کند. بند ۱۲ عقدنامه بیانگر این موضوع است که در صورتی‌که زوج همسر دیگری بدون رضایت زوجه اختیار کند یا به تشخیص دادگاه نسبت به همسران خود اجرای عدالت نکند، حق طلاق به زن واگذار خواهد شد. اگر مرد در زمان انعقاد عقد نکاح بند ۱۲ عقدنامه را امضا نکرده باشد، دیگر این اختیار از زن ساقط است و زن تنها می‌تواند با اثبات عسر و حرج خود (شرایط بد زندگی بعد از ازدواج مجدد شوهرش)، به دادگاه تقاضای طلاق دهد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب چگونه از مجرد بودن خواستگار خود مطمئن شویم؟ را در مجله حقوقی دلتا مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

این اقدامات را حتما بعد از سرقت منزل خود انجام دهید

آنچه بلافاصله پس از یک سرقت برای مرتب کردن سریع اوضاع زندگی‌تان می‌بایست انجام دهید، بسیار…