آیا وکالت تام الاختیار پس از مرگ کاربرد دارد؟

۰
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
وکالت نامه تام‌الاختیار به دو دسته ساده و بلاعزل تقسیم می‌شود.
وکالت تام الاختیار

سوالی که اکثر مردم با آن مواجه هستند این است که آیا وکالت تام بعد از مرگ هم قابل استناد است؟ آیا وکیل می‌تواند همچنان وکالت میت را بر عهده داشته باشد؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی اثر وکالت تام الاختیار پس از مرگ می‌پردازیم.

وکالت تام الاختیار پس از مرگ

طبق ماده ۶۷۸ قانون مدنی وکالت به سه دلیل از بین می‌رود:

  • به عزل موکل؛ یعنی موکل با اراده خودش وکیل را عزل کند.
  • به استعفای وکیل؛ همانطور که از عنوان این بند مشخص است، وکیل از ادامه وکالت برای موکل خویش استعفا دهد.
  •  به موت یا به جنون وکیل یا موکل؛ بر اساس این بند، یکی از مواردی که باعث از بین رفتن وکالتنامه می‌شود، جنون یا فوت یکی از طرفین (وکیل یا موکل) است.

طبق این بند، از آنجایی که فوت هر یک از طرفین باعث باطل شدن وکالت بین طرفین می‌شود، پس وکالت تام بعد از فوت هم کاربرد ندارد و باعث باطل شدن وکالتنامه می‌شود. شاید این روزها با وکالتنامه‌هایی روبرو شویم که در آن عبارت وکالت تام بعد از فوت تصریح شده است؛ اما باید بدانیم که چنین وکالتنامه‌هایی از اعتبار قانونی برخوردار نیستند و در دادگاه نمی‌شود به آن‌ها استناد کرد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با مطالب حقوقی مطلب چه کسی عهده‌دار پرداخت بدهی‌های متوفی است؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا در صورت خیانت زن، مهریه به او تعلق می‌گیرد؟

افزایش پدیده خیانت همسر باعث شده است که سوالات مختلفی مانند گرفتن مهریه، اجرت المثل و̷…