روستای عجیب زنان گردن‌ دراز در تایلند

۲۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کارن‌ها قبیله‌ای هستند که در تپه‌هایی واقع در مرز میانمار تایلند زندگی می‌کردند و به قبیله گردن‌درازها معروف هستند. سفر به روستاهای گردن‌درازهای تایلند از عجیب‌ترین و جالب‌ترین تجربیات روی زمین است که هر گردشگری را به سمت خود می‌کشاند.
روستاهای گردن درازان کارن

در سفر به تایلند و منطقه شمالی این کشور سرسبز می‌توانید به دیدن روستاهای گردن درازان کارن و چهره‌های خاص زنان این روستا و همچنین شیوه زندگی آن‌ها بروید. رمز و راز و البته زیبایی نهفته در سنت استفاده از حلقه‌های برنجی و زینتی چنان اغراق‌آمیز است که مایه‌ جذب گردشگر شده است. چیزی است که باید شخصا و از نزدیک دید و تجربه کرد. برای آشنایی با روستاهای عجیب گردن‌ درازان، همراه مجله دلتا باشید.

قبیله کارن

چرا زنان قبیله کارن گردن‌های درازی دارند؟

کارن‌ها قبیله‌ای هستند که در تپه‌هایی واقع در مرز میانمار تایلند زندگی می‌کردند. زنان کارنی که به گردن‌های بلندشان شهره‌اند، به دور گردن، ساعد و ساق خود حلقه‌های برنجی سنگین می‌بندند. در حالی که مردان عمدتا کارگر و کشاورز هستند، زنان در هنرهایی چون چوبکاری و بافندگی مهارت دارند. به طور کلی، قبایل گردن درازها سبک زندگی دشوار، خسته کننده و ساده‌ای دارند.

عجایب جهان

هر چند ممکن است که گردن زنان قبیله کارن بسیار بلند به نظر برسد اما در حقیقت حلقه‌های سنگینی که دور گردن گذاشته می‌شود، به شانه‌ها فشار آورده و گردن را کشیده نشان می‌دهد.

هر حلقه از فلز بسیار سنگینی ساخته می‌شود. هر زمان که زنان در روستاهای گردن درازان کارن احساس می‌کنند که گردنشان به حلقه‌ها عادت کرده است، حلقه دیگری به آن‌ها اضافه می‌کنند.

روستاهای گردن درازان کارن در تایلند

چرا زنان قبیله کارن حلقه به دور گردن می‌اندازند؟

بزرگ‌ترین دلیل چنین کاری صرفا حفظ سنت است. با این حال، زنانی هم هستند که به این سنت به عنوان یک منبع درآمد می‌نگرند و در مقابل برخی هم این کار را فقط برای حفظ میراث و سنن گذشتگان خود انجام می‌دهند.

در ابتدا، این حلقه‌های برنجی تنها برای زیبایی استفاده نمی‌شدند، بلکه برای محافظت در برابر حمله‌ ببرها و در برخی موارد به فرمان رهبر روستا بوده است.

قبایل سنتی میانمار

امروزه، بسیاری از زنان این روستا برای اینکه پس از مهاجرت بتوانند درآمدی داشته باشند، دست به چنین کاری نمی‌زنند اما می‌توانید افرادی را هم پیدا کنید که پیرو سنت‌های خود هستند.

تخمین زده می‌شود این سنت برای نسل‌های آینده از بین برود، چرا که بسیاری از دختران قبیله تنها تعداد کمی حلقه را به دور گردن خود می‌اندازند.

آیا بازدید از روستای گردن درازها اخلاقی است؟

زمانی که مقامات تایلندی احساس کردند که وجود گردن درازها یک فرصت تجاری برای تایلند خواهد بود، ویزا و مجوز کار به بعضی از کارن‌ها دادند.

تایلند

از عکس‌های این زنان در بروشورهای رنگارنگ و براق استفاده کردند. در منطقه شمال تایلند تبلیغ کردند و به زنان گفته شد تا به گردشگران لبخند بزنند.

پیشنهاد مطالعه:  مطلب اوج هیجان، روی ترسناک‌ترین پل جهان را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

قزاقستان کشوری خاص

همچنین بخوانید: روستای آدم‌کوتوله‌ها در ایران واقعیت دارد! ترسناک‌ترین نقاط ایران! شهر‌ ار…