خانه دانستنی ها تشخیص کم خونی با گوشی های هوشمند

تشخیص کم خونی با گوشی های هوشمند

۱۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برنامه غربالگری جدیدی به نام HemaApp که برای گوشیهای هوشمند طراحی شده، میزان غلظت هموگلوبین خون را با استفاده از دوربین گوشی‌های هوشمند تخمین می‌زند و می‌تواند برای تشخیص کم خونی استفاده شود.

این فناوری مبتنی بر الگوریتم جدیدی است که می‌تواند عکس‌های هوشمند با وضوح پایین را تقویت کرده و آن‌ها را به سیگنال‌های دیجیتال با وضوح بالا تبدیل کند. سپس در ادامه یک الگوریتم جداگانه سیگنال‌ها را جمع‌آوری کرده و‌ هموگلوبین را تجزیه تحلیل می‌کند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره این فناوری برای تشخیص کم خونی می‌خوانید.

تشخیص کم خونی با گوشی های هوشمند

گروهی از پژوهشگران این دانشگاه موفق به طراحی نرم‌افزاری شده‌اند که با استفاده از دوربین‌های تلفن همراه می‌تواند هموگلوبین را ارزیابی کرده و مشکلات خونی را تشخیص دهد. زمانی که بدن با مشکلاتی نظیر کم‌خونی یا مشکلات کلیوی روبه‌رو می‌شود، با ارزیابی هموگلوبین که یک پروتئین نشانگر است، می‌توان این مشکلات را تشخیص داد که روشی غیر تهاجمی است.

به گفته پژوهشگران، این فناوری نیاز به سخت‌افزار خاصی ندارد و بر اساس الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته شده است و صرفا باید نرم‌افزار را بر روی تلفن‌های هوشمند نصب کرد و با دوربین‌ تلفن از بخش داخلی پلک عکس گرفت.

کیم، استاد مهندسی پزشکی دانشگاه پردیو می‌گوید: «این روش جایگزین آزمایش خون نخواهد شد اما با یک روش ساده و سریع می‌توان بصورت غیر تهاجمی تعداد هموگلوبین‌های موجود را در لحظه شناسایی کرد که در مقابل آزمایش خون که جواب آن چند ساعت بعد آماده خواهد شد و همچنین باعث از دست رفتن خون در بیماران دارای کم‌خونی خواهد شد، روشی موثر است.»

پژوهشگران برای آزمایش این نرم‌افزار آن را با نمونه خون مقایسه کردند و نتایج قابل قبولی را دریافت کردند. در حال حاضر برای کار با این فناوری باید از رایانه‌ها استفاده کرد اما پژوهشگران می‌گویند نرم‌افزار قابل نصب بر روی تلفن‌های همراه آن نیز به زودی توسعه داده خواهد شد.

کیم می‌گوید: «فناوری توسعه داده شده توسط ما امکان فراهم کردن آزمایش از راه دور برای تشخیص کم خونی یا مشکلات حاد کلیوی را فراهم می‌کند.»

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

نان داغ را در کیسه‌های پلاستیکی قرار ندهید!!

استفاده از کیسه‌های پلاستیکی برای مصرف و نگهداری مواد غذایی مجاز نیست. بهتر است نان داغ را…