خانه یادداشت روز توصیه‎های سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با دیابت (+ویدئو)

توصیه‎های سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با دیابت (+ویدئو)

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه

توصیه‎های سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با دیابت را نشنیده‎اید؟ حتی اگر سابقه ژنتیکی ابتلا به این بیماری را ندارید، باز هم این ویدئو را ببینید.

به گزارش اختصاصی مجله دلتا، در تمام جهان میزان ابتلا به دیابت در حال افزایش است و از هر ده نفر یک نفر به دیابت مبتلا بوده است و متاسفانه این میزان به سرعت در حال افزایش است.

اگر فردی تغذیه ناسالم داشته باشد و فعالیت فیزیکی به اندازه مناسب نداشته باشد، میزان قند خون افزایش می‌یابد.

توصیه‎های سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با دیابت

اما دیابت چیست؟

لوزالمعده در بدن هورمونی به نام انسولین می‌سازد که وظیفه دارد کربوهیدرات‌ خوراکی‌ها را به انرژی مورد نیاز بدن تبدیل کند. بدون انسولین، قند موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها جمع می‌شود و در سلامتی اختلال ایجاد می‎کند.

اکثر افراد به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند؛ به این معنی که بدن انسولین می‌سازد. اما این انسولین عملکرد مناسب و موثری ندارد.

درصد کمی از افراد، به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند. یعنی بدنشان به اندازه کافی انسولین نمی‌سازد. در نتیجه برای زنده ماندن نیازمند تزریق انسولین هستند.

برای بیشتر از ۶۰۰ میلیون نفر مبتلا به دیابت در سراسر جهان، میزان بالای قند خون به معنای افزایش خطراتی است که زندگیشان را تهدید می‌کند.

توصیه‎های سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با دیابت

دیابت خطر حمله قلبی، سکته مغزی، مشکلات کلیوی، نابینایی و قطع عضور را بیشتر می‌کند. همه انسان‌ها باید غذاها و نوشیدنی‌های سالم را انتخاب کنند و بیش از اندازه غذا نخورند.

همه باید به اندازه کافی فعالیت داشته باشند و دست کم روزانه نیم‌ساعت ورزش کنند. فرقی نمی‌کند چه ورزشی باشد؛ تنها نکته حائز اهمیت، فعالیت جسمانی است و بس.

هر فردی که در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارد، باید به پزشک مراجعه کند. در صورتی که برایش دارو تجویز شد، آن‌ها را منظم و سر وقت مصرف کند.

با همین اقدامات ساده، جهان می‌تواند یکی از دشمنان اصلی خود را شکست دهد.

 

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

پیشگیری از میگرن با چند روش ساده

«میگرن» یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام کشورهای دنیاست. این نوع سردرد گاهی آن‌قدر فرد ر…