اسید فولیک چیست و چه فوایدی دارد؟

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
“اسید فولیک” یکی از انواع ویتامین‌های گروه b است که برای رشد سلول‌ها و سوخت وساز بدن لازم است.
اسید فولیک

اسید فولیک چیست؟ 

اسید فولیک که به نام‌های فولات یا ویتامین B9 نیز خوانده می‌شود در کشاورزی کاربردی مهم دارد همچنین برای بسیاری از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی، خون و یاخته‌ها حیاتی و اساسی است. این ویتامین بدن را در مقابل بیماری‌های قلبی، نقص‌های مادر زادی، پوکی استخوان و سرطان‌های مشخصی حفظ می‌کند. در ادامه همراه صفحه سلامتی مجله دلتا باشید.

در فراورده‌های غذایی (برای مثال جوشیده یا حرارت داده شده) اسید فولیک از بین می‌رود. نگه داشتن غذا در حرارت اتاق به مدت طولانی نیز می‌تواند محتوای اسید فولیک آن را از بین ببرد.

گروه‌هایی از افراد که از مصرف مکمل اسیدفولیک سود می‌برند:

اسید فولیک و بیماری قلبی

اگر غذاهای دارای اسیدفولیک ( فولات) را مصرف کنید، احتمال خطر بیماری قلبی را کم کرده‌اید. اسید فولیک مقدار اسید آمینه هموسیستئین را نیز کم می‌کند.

انستیتوی سلامتی بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی را مشخص کرده است، نظیر: افزایش LDL (کلسترول بد)، افزایش فشار خون، کاهش HDL (کلسترول خوب)، چاقی و دیابت.

در سال‌های اخیر یکی دیگر از عوامل خطر برای بیماری قلبی شناخته شد و آن افزایش هموسیستئین است.

خواص اسیدفولیک

هموسیستئین، یک اسید آمینه است که در خون وجود دارد و افزایش مقدار آن باعث سکته و بیماری قلبی می‌شود.

افزایش هموسیستئین باعث تنگ و گشاد شدن دریچه قلب می‌شود. همچنین، باعث تخریب رگ قلب و منعقد شدن خون در قلب و سکته قلبی می‌شود.

کمبود فولات، ویتامین B12 و ویتامین B6 مقدار همموسیستئین خون را زیاد می‌کنند و به همین سبب بیماری قلبی را باعث می‌شوند. مصرف مکمل‌های فولات باعث کاهش مقدار هموسیستئین می‌شود و علاوه بر آن تنگ و گشاد شدن دریچه قلب را بهبود می‌دهد.

اسید فولیک و سرطان

فولات کم در خون، احتمال بروز سرطان را زیاد می‌کند. فولات برای ساخت، تعمیر و عملکرد DNA لازم است. شواهدی در دست است که نشان می‍دهد، کمبود فولات موجب تخریب DNA می‌گردد و این تخریب ممکن است باعث سرطان شود.

تحقیقات نشان داده است که کمبود فولات غذایی موجب افزایش سرطان روده بزرگ و بیماری کبدی می‌شود.

سلول‌های سرطانی به سرعت تکثیر می‌شوند. فولات، برای سلول‌ها و بافت‌های تکثیر یافته بسیار مفید است. برای سرطانی‌ها، مصرف مکمل فولات بسیار خوب است.

مکمل اسید فولیک

اسید فولیک و ویتامین B12

مکمل اسیدفولیک برای کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 مفید است.

اما این مکمل روی تغییرات و ناهنجاری‌های عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 اثری ندارد. برای درمان این ناراحتی‌های عصبی تنها مصرف ویتامین B12 مفید است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چه کارکنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم و... هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ م…