خانه نکات حقوقی تقسیم ارث خانه به چه صورت انجام می‌شود؟

تقسیم ارث خانه به چه صورت انجام می‌شود؟

۱۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بعد از اینکه فردی فوت می‌کند رابطه وی با اموالش قطع می‌شود و به طور غیرارادی اموال متوفی به ورثه تعلق می‌گیرد و به ارث می‌رسد.
تقسیم ارث

در بحث‌های حقوقی تقسیم ارث خانه و به صورت کلی، انحصار وراثت یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین موضوعات به‌شمار می‌آید. اغلب افراد اطلاعات اندکی درباره میزان هزینه انحصار وراثت و نحوه درخواست گواهی انحصار وراثت و مدارک لازم انحصار وراثت دارند. مساله مالیات بر ارث هم برای وراث موضوع مهمی است. در قانون تکلیف هر یک از این موارد مشخص شده است. به‌ویژه در تقسیم ارث خانه، همیشه نزاعات بی‌پایانی درمی‌گیرد و افراد با بی‌اطلاعی از قانون یا نداشتن مدارک لازم انحصار وراثت دچار اشتباه می‌شوند. برای تقسیم ارث خانه آشنایی، با این قوانین لازم است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع تقسیم ارث خانه می‌پردازیم.

تقسیم ارث خانه

در صورتی که میراث متوفی خانه باشد، همسر و فرزندان او در آن شریک هستند. در تقسیم ارث ملک سهم ارث همسر از ملک موروثی، یک هشتم است. فرزند پسر هم در تقسیم ارث ملک و در مقایسه با فرزند دختر دوبرابر بیشتر ارث می‌برد.

 • قانون می‌گوید که برای تقسیم ارث خانه وراث باید ملک را پس از فروش میان خود تقسیم کنند. تا پیش از به‌فروش رفتن خانه، هیچ یک از وراث به هیچ وجه حق دخل و تصرف در خانه را ندارد.
 • طبق قانون اگر بعد از فوت شوهر، همسر او در خانه سکونت کند، نمی‌تواند فرزندان را از فروش خانه منع کند. این امر تنها در صورتی قانونی است که شوهر وصیت کرده باشد زن تا زمانی که در قید حیات است، می‌تواند در آن خانه زندگی کند و فرزندان حق فروش خانه را ندارند.
 • اگر متوفی در زمان حیات چند دانگ از خانه را به همسر و فرزندان خود بخشیده باشد و این مساله قابل اثبات باشد، وراث فقط چند دانگ باقی‌مانده را می‌توانند بین خود تقسیم کنند.
 • معمولا در تقسیم خانه، وراث برای خرید یا فروش سهم خود با یکدیگر توافق می‌کنند. این یک روش مسالمت‌آمیز و رایج برای حفظ خانه در خانواده است.
 • اگر پدر وقتی همسرش در قید حیات بوده خانه را به اسم او سند زده باشد و خود در قید حیات باشد، فرزندان نمی‌توانند ادعای ارث و میراث داشته باشند.

(برای مشاوره حقوقی در خصوص ارث از طریق بخش پرسش و پاسخ حقوقی مجله دلتا با ما در ارتباط باشید.)

تقسیم ارث

تقسیم ملک مشاع بین وراث

اگر متوفی در زمان حیات چند دانگ از خانه را به طور قانونی به همسر یا فرزندانش انتقال داده باشد و این امر قابل اثبات باشد تقسیم ارث خانه فقط در مورد چند دانگ باقی مانده صورت می‌گیرد که یا منجر به خرید سهم باقی مانده توسط آن فردی خواهد شد که چند دانگ از خانه به نام وی بوده است و یا به دلیل عدم توافق منجر به فروش کل خانه و پرداخت سهم وراث خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه:  برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب مهلت پرداخت دیه را در مجله حقوقی مطالعه کنید.

منبعdadgaran

۱۷ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۵ بهمن ۱۳۹۹ در ۵:۲۲ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۵ بهمن ۱۳۹۹ در ۱:۱۰ ب٫ظ

 3. حسن باقری

  ۵ بهمن ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۷ ق٫ظ

  اطلاعات خوبی است که اکثرا از آن بی اطلاعند.

  پاسخ

 4. ناشناس

  ۳ بهمن ۱۳۹۹ در ۹:۵۸ ق٫ظ

  این مطلب بسیار مفید برای همه افراد خانوادهمیتواند باشد ضمن اینکه بسیار کم میدانیم واین آگاهی همه افراد خانواده راازچالش و درگیری های عمیقی که وجود دارد کاهش میدهد

  پاسخ

 5. ناشناس

  ۳ بهمن ۱۳۹۹ در ۲:۵۹ ق٫ظ

 6. ناشناس

  ۳ بهمن ۱۳۹۹ در ۲:۵۹ ق٫ظ

 7. مریم

  ۲ بهمن ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۱ ق٫ظ

  سلام ،ممنون از مطلب اموزتدهتون ،ی سوال دارم اگر خانه یا هر..‌‌..ب نام مادرباشد ارث پسر خانواده چگونه است ه؟همون دو برابر یا ب اندازه دختران سهم میبرد ؟

  پاسخ

  • ناشناس

   ۲ بهمن ۱۳۹۹ در ۹:۱۳ ب٫ظ

   خواهرزن بنده بغلت سرطان وکرونافوت نموده درجات خوردن داروهای روان گردان ازاوفیلم میگیرندکهنصف خانه را دادم به برادرم ونصف دگرش رابه برادره دیگرشخودش هم شوهر نداشته و سلامت فکری نودوپنج نفر خواهدداد .لطفاراهنمایی کنید

   پاسخ

  • ناشناس

   ۳ بهمن ۱۳۹۹ در ۸:۱۳ ق٫ظ

  • ناشناس

   ۳ بهمن ۱۳۹۹ در ۱:۲۹ ب٫ظ

 8. فریدون 2

  ۷ دی ۱۳۹۹ در ۳:۳۶ ب٫ظ

 9. ناشناس

  ۲ دی ۱۳۹۹ در ۷:۲۴ ب٫ظ

 10. ناشناس

  ۲ دی ۱۳۹۹ در ۷:۲۴ ب٫ظ

 11. ناشناس

  ۱ دی ۱۳۹۹ در ۱۰:۳۹ ب٫ظ

 12. ناشناس

  ۱ دی ۱۳۹۹ در ۱۰:۳۹ ب٫ظ

 13. ناشناس

  ۱ دی ۱۳۹۹ در ۱:۱۷ ق٫ظ

 14. ناشناس

  ۳۰ آذر ۱۳۹۹ در ۹:۱۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اپلیکیشن مجله دلتا


بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تمدید اجاره در زمان کرونا به چه صورت است؟

از آن جا که موجر مالک عین مورد اجاره محسوب می‌شود و مصوبات آمرانه ستاد ملی مبارزه با کرونا…