آیا اثبات جرم از طریق پیامک ممکن است؟

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اثبات یک جرم در فضای مجازی، با اثبات همان جرم در فضای حقیقی متفاوت است.
نحوه اثبات جرم از طریق پیامک

با تغییر فضای ارتکاب جرم، دلایلی که برای اثبات وقوع جرم مورد استفاده قرار می‌گیرند، نیز تغییر می‌کنند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی نحوه اثبات جرم از طریق پیامک می‌پردازیم.

آیا پیامک در دادگاه دلیل محسوب می‌شود؟

پاسخ به این پرسش منفی است. متن اس‌ام‌اس و پیامک، دلیل محکمه پسند و مدرک محسوب نمی‌شوند. مدرک به عنوان چیزی است که دادگاه می‌تواند بر مبنای آن حکم صادر کند. اما این پیامک‌ها تنها می‌تواند به علم قاضی کمک کند. در واقع پیامک یک اماره است. منظور از اماره، اوضاع و احوالی است که در نظر قاضی دلیل بر امری شناخته می‌شود. در واقع امارات ذهن قاضی را هدایت می‌کنند و نوعی نشانه بر وقوع جرم تلقی می‌شوند. کاربرد پیامک هم همین است. قاضی نمی‌تواند به استناد متن چند پیامک، فردی را محکوم کند. اما این پیامک‌ها در کنار سایر ادله، می‌توانند نقش مهمی را در سرنوشت دعوا ایفا کنند.

نحوه اثبات جرم از طریق پیامک

پیامک‌ها اماره محسوب می‌شوند و تنها ذهن قاضی را هدایت می‌کنند و برای او نشانه‌ای بر صحت گفتار شاکی تلقی می‌شوند. اما پیامک به تنهایی برای اثبات جرم یا حق کفایت نمی‌کند. حتما باید پیامک‌ها ضمیمه دلایل دیگری قرار گیرند تا بتوانند در اثبات موضوع کمک کنند. علاوه بر پیامک‌ها؛ مستندات دیگری مانند شهادت شهود، اقرار مرتکب، اسناد، تحقیقات محلی، سوگند، کارشناسی و … باید به عنوان دلیل ارائه شوند. اصولا قضات پیامک را دلیل نمی‌دانند و به استناد آن حکم صادر نمی‌کنند. چنانچه قاضی بدون اینکه در کنار پیامک‌ها ادله‌ محکمه پسندی وجود داشته باشد؛ رای صادر کند، امکان نقض این رای در مراحل بالاتر تجدیدنظر خواهی و فرجام خواهی، وجود دارد.

اثبات توهین پیامکی به چه صورت است؟

یکی از جرایم پیامکی که به وفور انجام می‌شود، توهین است. در حال حاضر افراد به راحتی برای یکدیگر الفاظ رکیک را نوشته و با یک کلیک برای دیگری ارسال می‌کنند. بعضا افراد احساس می‌کنند که در بستر فضای مجازی، امکان شناسایی آن‌ها وجود ندارد. در حالی که چنین نیست. توهین پیامکی قابلیت پیگیری دارد و مجرم بسته به نوع جرم خود، به مجازات تعیین شده در قانون محکوم می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب عواقب افترا زدن به افراد را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تامین دلیل برای توقیف ملک و دیگر اموال

یکی از بهترین حقوق افراد، تامین دلیل فرد خسارت دیده است. گاهی اوقات هنگام رسیدگی قضایی، به…