داروخانه طبیعی ایران کجاست؟

۱۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
درکش به پوشش گیاهی بی‌نظیر خود مشهور است. روستا با طبیعت جنگلی و کوهستانی، با چشمه‌سارها و آبشارهای زیبا، در حاشیه غنی‌ترین ذخیرگاه جنگل‌های بلوط شرق ایران قرار دارد. باغ‌های میوه و گیاهان دارویی که در روستا رشد می‌کنند، باعث شده که این روستا به یک مقصد بکر برای طبیعت‌گردان تبدیل شود.
روستای درکش

روستاگردی یکی از مهم‌ترین علایق گردشگران در این روزها است. روستای درکش جزو روستاهای هدف گردشگری در استان خراسان شمالی به حساب می‌آید. این روستا هر ساله با طبیعت بکر و بی‌نظیر، گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. ما نیز امروز در بخش گردشگری مجله دلتا به سراغ این روستای زیبا در استان خراسان شمالی رفته‌ایم. با ما همراه باشید.
روستای درکش در خراسان شمالی

روستای درکش

این روستا در منطقه کوهستانی استان خراسان شمالی قرار گرفته است. این روستا ۱۰۴۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و توسط کوه‌های بلند و جنگل‌های بلوط احاطه شده است. روستای درکش در شمال دره کنداب و کوه‌های مرتفع آلاداغ (با ارتفاع ۲۴۵۵) قرار گرفته و خود در دره‌ای واقع شده که رودخانه درکش نیز از میانه آن می‌گذرد. مردم محلی در این روستا با زبان کردی کرمانجی صحبت می‌کنند و شغل اکثریت آنها کشاورزی و باغ‌داری است. مهم‌ترین محصول کشاورزی روستا، گندم، جو، چغندرقند وذرت و مهم‌ترین محصولات باغی آنها انگور، سیب و هلو است.
روستای درکش در ایران

نام روستا درکش

درکش که یکی از زیباترین روستاهای ایران به لحاظ پوشش گیاهی به حساب می‌آید، در طول یک دره قرار گرفته است. موقعیت قرارگیری روستا در دره باعث شده که نام آن به درکش مشهور شود. این روستا در ۷۰ کیلومتری بجنورد (مرکز استان خراسان شمالی) و ۳۰ کیلومتری شهر آشخانه (مرکز شهرستان مانه و سلمقان) قرار دارد.

پوشش گیاهی روستای درکش

گیاه‌شناسان، روستا را یک داروخانه بزرگ و طبیعی می‌دانند که سقف داروخانه آسمان آبی است. در این روستا بیش از ۳۸۰ نوع گیاه دارویی شناسایی شده که از میان آنها، ۷۹ نوع آن جزو گونه‌های نادر می‌باشد. فصل بهار بهترین زمان برای چیدن و دیدن گیاهان دارویی در منطقه روستا است. گیاهانی مانند آویشن، کاکوتی و گَوَن که در فصل بهار رشد می‌کنند و چشم‌انداز بی‌نظیری را در روستا ایجاد می‌کنند.
 داروخانه طبیعی ایران

پوشش حیوانی روستای درکش

این روستا علاوه بر پوشش گیاهی متنوع، از حیات وحش متنوعی برخودار است. اگر در سفرهایتان به بازدید از حیوانات منطقه علاقه دارید، روستای درکش می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. در این روستا انواع حیوانات از جمله میش، قوچ، گرگ، خوک، خرس و پرندگان شکاری مانند عقاب، شاهین، کبک و کرکس زندگی می‌کنند. همچنین طبیعت روستای درکش محل زندگی مرال (گوزن قرمز) است. این گوزن که شاخ‌های بلندی دارد، شب‌گرد و البته بسیار اجتماعی است. شاخک‌های این گوزن زیبا در ابتدا مخملی و با گذشت زمان (در زمان جفت‌گیری) به صورت استخوانی در می‌آید.
جاذبه‌های گردشگری روستا

جاذبه‌های گردشگری روستای درکش

این روستا علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، دارای جاذبه‌های تاریخی دیگری نیز می‌باشد. مشهورترین اثر تاریخی در روستا، قزل قلعه و سردابه‌های زیبا است. همچین برج تاریخی سبز علی خان قراچورلو نیز در این محل قرار دارد.
اما مهم‌ترین جاذبه‌ روستا، جاذبه‌های طبیعی آن است. رودخانه درکش یا زوهار، چشمه گلزار، چشمه سردار، سرچشمه آبشار کنگره زو، کوه‌های سر به فلک کشیده و پوشیده از درختان جنگلی، چشمه جنگلی ییلاق، دره کندریزو، منطقه ییلاقی کش‌گربه و نرگسلو و همچینن منطقه تیغ‌بل با پوشش جنگلی از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی روستای درکش هستند.
جاذبه‌های گردشگری روستای درکش

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان

حمام علیقلی خان اصفهان یک حمام در اصفهان بوده در دوره حاضر تغییر کاربری داده و تبدیل به مو…