خانه گردشگری نقاطی از زمین که در آن ها جاذبه‌ای وجود ندارد!

نقاطی از زمین که در آن ها جاذبه‌ای وجود ندارد!

۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
جاذبه بسیار عجیب است. تا زمانی که چیزی از مواردی که بتواند آن را مغلوب کند ندانیم، به آن نیرو می‌گوییم، نیرویی که در همه جا حاضر است و به خاطر همین جاذبه است که ما روی زمین بند شده‌ایم و هر چیزی که به هوا پرتاپ می‎کنیم به زمین برمی‌گردد.
مناطق بدون جاذبه

مناطق بدون جاذبه در زمین

قانون جاذبه بر کره زمین حاکم است که قرن‌ها پیش به دست آیزاک نیوتون کشف شد. اما مکان‌های استثنایی هم بر روی کره زمین وجود دارد که قانون گرانش در مورد آن ها صدق نمی‌کند. مثلاً ماشین خاموش از تپه بالا می‌رود، آبشار به جای اینکه پایین بریزد، به سمت بالا حرکت می‌کند و تخته سنگ بزرگی بدون آنکه سقوط کند، لبه یک صخره باقی مانده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا با این مناطق بدون جاذبه در زمین بیشتر آشنا شویم.

تپه‌های مغناطیسی

اولین مورد از مناطق بدون جاذبه تپه‌های مغناطیسی هستند. در کشور کانادا تپه‌ای به نام نیو برانزویک (New Brunswick) وجود دارد که در آن اتفاق‌های عجیب و غریب می‌افتد. اگر با ماشین به این تپه بروید و آن را در ابتدای جاده پارک کنید، می‌بینید که ماشین بدون هیچ دخالت انسانی‌ای شروع به حرکت کردن می‌کند آن هم به بالای تپه! بله این اتفاق کاملا واقعی است و داستان نیست اما دلیلی که پشت آن وجود دارد اصلا آن چیزی که مردم فکر می‌کنند، نیست.
تپه‌های مغناطیسی

این تپه‌ها در ابتدا درک هر کسی را به چالش می‌کشد چون کاملا بر خلاف آنچه هستند که تا حالا یاد گرفته‌ایم و در عمل هم دیده‌ایم. این تپه‌ها به تپه های مغناطیسی مشهور شده‌اند و در چند نقطه دنیا دیده می‌شوند که گفته می‌شود. این تپه‌ها کاملا طبیعی هستند که در کشورهای ایتالیا، برزیل، استرالیا و حتی ایران دیده می‌شوند. در ابتدا مردم بر این باور بودند که این تپه‌ها نفرین شده‌اند اما به نظر می‌رسد که دانشمندان و محققان در مورد توجیه این پدیده منطقی‌تر فکر می‌کنند. خطای دید!
جاده های مغناطیسی

خانه مرموزی در ایالت اورگن آمریکا

در دل جنگل‌های حوالی منطقه گردشگری «اورگن ورتکس» یک کلبه متروکه وجود دارد که یکی از مناطق بدون جاذبه است. بومی‌های آمریکایی به این منطقه، سرزمین ممنوعه می‌گویند، جایی که باید از آن دوری شود. اعتقاد بر این است که در این منطقه نوعی میدان نیروی واگرا وجود دارد. راه رفتن در این منطقه تقریباً غیر ممکن است. شما بدون گرفتن حصارها نمی‌توانید قدم از قدم بردارید درغیر این‌صورت درون دریا سقوط خواهید کرد. یک جارو هم وجود دارد که هر جای کلبه که آن را بگذارید، صاف سر جایش باقی می‌ماند و روی زمین نمی‌افتد. در این مکان مرموز، توپ‌ها روی سطح کاملاً صافی که هیچ شیبی ندارد، به سمت بالا می‌غلتند. هیچ کلکی در کار نیست و بازدیدکنندگان حتی با ابزارهای مخصوص، زاویه و انحراف زمین را هم اندازه گرفته‌اند.
سرزمین ممنوعه

آبشار معکوس در انگلستان

در این آبشار که در نزدیکی دهکده ی هیفیلدِ انگستان واقع شده، آب آبشار مستقیماً به سمت بالا می‌رود و این مسئله باعث شده تا به عنوان یکی از مناطق بدون جاذبه شناخته شود. راز معکوس بودن جریان آب این آبشار در بادی است که در این منطقه می‌وزد. این باد به قدری شدید است که جریان آبی که باید به سمت پایین سقوط کند را به سمت بالا می‌کشاند. این آبشار معمولاً ۲۳/۷ متر ارتفاع دارد. اما اینکه منشأ این باد شدید کجا است، سؤالی است که هنوز جوابی برای آن پیدا نشده.
 آبشار معکوس

سد هوور در ایالت نوادای آمریکا

سد هوور ۲۲۱/۴ متر ارتفاع دارد و اگر خود را به بالای آن برسانید، در آنجا می‌توانید آزمایش ساده‌ای انجام دهید. کافی است سعی کنید آب یک بطری را خالی کنید. خواهید دید که آب برخلاف معمول، به جای آنکه به سمت پایین بریزد، به طرف بالا پرواز می‌کند! اگر سعی کنید یک جسم نورانی را به سمت پایین پرت کنید هم همین اتفاق خواهد افتاد و به خاطر جریان قوی هوا، جسم نورانی در هوا معلق خواهد ماند.
سد هوور

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

قلعه فلک الافلاک، شاهکار معماری در لرستان

قلعه فلک الافلاک به روی یکی از تپه‌های بلند شهر خرم آباد جایی در مقابل شهر ساخته شده است. …