تنها نقطه از جهان که برای هیچ کشوری نیست!

۱۱
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نکته جالب‌ این صحرا ناب بودن و خالص بودن این منطقه است که طبیعت آن کاملا بکر و دست نخورده باقی مانده است.
بئر طویل

کم و بیش یکی از آرزوهای هر انسانی این است که دست کم یک نقطه از این جهان هم به اسم او باشد. کشورها هم همین‌طور، آن‌ها می‌خواهند که قلمروی حکومتشان هر روز توسعه پیدا کند. بنابراین در رسیدن به این هدف هر چه که از دستشان بیاید را انجام می‌دهند. اما یک نقطه روی زمین هست که هیچ کس حاضر نیست مسئولیت مالکیت آن را بر عهده بگیرد و صاحب آن باشد! عجیب به نظر می‌رسد اما واقعیت دارد! مجله دلتا امروز می‌خواهد شما را به این نقطه بی‌صاحب زمین ببرد تا درباره آن بیشتر بدانید، با ما به بئر طویل بیایید.

بئر طویل کجاست؟

بئر طویل کجاست؟

ناحیه‌‌ای به وسعت ۲۰۶۰ کیلومتر مربع در آفریقا و در ساحل نیل یا دقیق‌تر بگوییم در مرز سودان و مصر که تحت قیومیت هیچ کشوری در جهان نیست و به شکل چهار ضلعی است که نام این زمین بیر طویل یا بئر طویل است. اگرچه که این ناحیه چهار ضلعی است اما گاهی مثلث بیر طویل هم به آن می‌گویند.

مصر هنوز این منطقه را تحت کنترل و اداره خود دارد ولی در هیچ نقشه‌ دولتی بخشی از مصر به حساب نیامده است. این ناحیه از معدود نقاط جهان است که تحت قیومیت هیچ کشوری قرار نیست.

مثلث بیر طویل

حال حاضر بئر طویل چه سرنوشتی دارد؟

آیا کسی حاضر شده مالکیت آن را رسما به عهده بگیرد؟ بیابانی که اگر فردی اهل طبیعت‌گردی و دوستدار جاذبه‌های صحرا و بیابان باشد قطعا آرزو می‌کند که این منطقه مال او باشد تا بتواند با خیال راحت و بدون هیچ دغدغه‌ای در این بیابان روزگارش را سپری کند و در خلوتش کمی روح و روانش را به صحرا بسپارد و از سکوت و تنهایی و آرامش محیطش تا می‌تواند لذت ببرد. اما خب این فقط در حد رویا و آرزو است و چنین چیزی برای خیلی‌ها میسر و ممکن نیست! جالب است بدانید که اولین بار سال ۲۰۱۴ بود که معلوم شد بئر طویل بی‌صاحب است.

منطقه بی صاحب زمین

بئر طویل | Bir Tawil

اگرچه که در طی تاریخ حکومت‌ها تلاش زیادی کردند تا بر این منطقه ادعای مالکیت داشته باشند اما هیچ‌وقت این مساله میسر نشد و این دولت‌ها به خواست و آرزوی دیرین خود نرسیدند و تا امروز تنها سرزمین این دنیا است که از دست تسلط و زیاده‌خواهی حکومت‌های استعمارگر و توسعه‌طلب جان سالم به در برده و از رنگ و بوی نهادهای سیاسی و حکومتی در آن خبری نیست و همچنین هیچ نیروی نظامی در آن وجود ندارد، چقدر رویایی و دل انگیز!

بیابانگردی

گویا اخیرا این سرزمین بکر و ناب صاحب پیدا کرده و مردی آمریکایی تبار به بئر طویل رفته و پرچمی را که با فرزندانش تهیه کرده بود به نشان فتح و مالکیت در آن جا قرار داده است و استقلال این سرزمین را رسما اعلام کرده و دخترش را ملکه بئر طویل معرفی کرده است. این مرد و دخترش یک شبه ره صد ساله پیموده و بدون جنگ و درگیری و خونریزی به مقام والایی رسیده و ملکه یک سرزمین بی‌صاحب شده. این مرد آمریکایی هدفش از این کار را خوشحال کردن دخترش بیان کرده و گفته که آرزوی دختر من در زندگی‌اش همیشه این بود که ملکه یک سرزمین باشد و من هم خواستم این آرزو را برآورده کنم!

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند دهکده عجیب و مرموزی که دفن شده است!

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…