گودال مرگ، نقطه‌ای که آب اقیانوس را می‌بلعد!

۳۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
وقتی در بخشی از ساحل اورگان می‌نشینید، می‌توانید یک پدیده اقیانوسی را مشاهده کنید. حفره‌ای که مانند یک گردآب، دریا را به درون می‌کشد اما پر نمی‌شود و از بین هم نمی‌رود.
چاه تور

بعضی‌ها به آن گودال مرگ می‌گویند، افرادی آن را چاه اقیانوس آرام می‌خوانند و حتی بعضی از مردم آن را دروازه جهنم می‌دانند! چاه تور در اقیانوس آرام، یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی در اقیانوس آرام است. اینجا انگار حفره‌ای است که آب اقیانوس آرام را می‌بلعد، در حالی که هیچ‌وقت پر نمی‌شود. اما چه رازی پشت این پدیده عجیب نهفته است؟ آیا واقعا این آب به جایی در دوردست‌ها می‌رسد؟ با مجله دلتا همراه باشید تا با هم به پاسخ این سوال‌ها برسیم.
چاه تور در اقیانوس آرام

چاه تور در ساحل اورگان (Oregon coast)

گفته می‌شود که هیچ کسی تابه‌حال از بالا انتهای این حفره را ندیده است. مردم محلی در گذشته از اینجا می‌ترسیدند و فکر می‌کردند که ممکن است ناگهان به درون آن کشیده شوند.

داستان‌ها و افسانه‌هایی نیز در این مورد در قدیم بین مردم بوده است که با تحقیق کارشناسان و مطالعه دانشمندان در مورد آن این مسائل حل شده است.
چاه تور در ساحل اورگان

چاه تور چیست؟

چاه تور در منطقه کیپ پرپتوآ سنیک واقع شده است و یک چاه مانندی است که از سنگ‌های بازالتی تشکیل شده است. طبقه گفته گری هیز (Gary Hayes)، ناشر مجله کوست اکسپلورر، این ویژگی به احتمال زیاد به‌عنوان یک غار دریایی که توسط امواج فرو می‌ریزد، شناخته می‌شود.

این غار آب را به درون می‌کشد، تا انتها می‌برد و در آخر مثل اسپری آب را به بیرون می‌فرستد و شاید در برخی مواقع به شکل موج به انتها برساند.
چیزی که اینجا باعث شده، چاه تور در اقیانوس آرام بسیار جذاب و عجیب شود، همین شکل و نزدیک بودن آن به ساحل است.
با اینکه این پدیده بسیار هولناک و عمیق به‌نظر می‌رسد اما واقعیت این است که ارتفاع آن تنها ۶ متر است و به‌خاطر حجم آبی که مخصوصا در زمان مد دریا به آن کشیده می‌شود، این عمق بی‌انتها به نظر می‌رسد.چاه اقیانوس آرام

آیا چاه تور در اقیانوس آرام خطرناک است؟

شاید ظاهر این چاه بسیار ترسناک و کشنده به‌نظر برسد اما چاه تور آن‌چنان هم که فکر می‌کنید خطرناک نیست. حداقل می‌شود گفت از آنچه که مردم می‌گویند خطرناک‌تر نیست.
سرپرست محیط‌بانان این منطقه گفته است که این پدیده قطعا یک نقطه خطرناک است، اما نه به دلایلی که مردم به طور کلی فکر می‌کنند.
یک موج گره خورده می‌تواند شما را به یک حفره بکشد و در هر کجای ساحل اورگان بکشاند، چه شما در لبه چاه تور ایستاده باشید و یا در حال قدم زدن در ساحل باشید. چاه تور فقط شکل و شمایل شگفت‌انگیز و منحصربه‌فردی دارد و رفتار طبیعی خاصی را از خود نشان می‌دهد.

این دو ویژگی را که کنار بگذاریم، تنها یک حفره سنگی است که در نقاط مختلفی از جهان هم وجود دارد و آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید ترسناک و شیطانی و حتی مرموز نیست.

گودال مرگ

پیشنهاد مطالعه: برای خواندن مطالب بیشتر سفر هیجان‌انگیز به الهه نمک، در دره سکوت هرمز را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب ترین حمام های جهان

  عجیب‌ترین حمام‌های جهان

  حمام‌های عجیب در سراسر دنیا یکی از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند که شاید کمتر اسم آن‌ه…
 • جاهای دیدنی شهر نور

  برترین جاهای دیدنی شهر نور

  شهر دیدنی و جذاب نور از دیگر جاذبه‌های پرطرفدار و گردشگری در ایران محسوب می‌شود. شهرهای شم…
 • کوچک ترین کشورهای جهان

  کوچک‌ترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

  کشورهایی در دنیا وجود دارند که بسیار کوچک هستند. همچنین این کشورها موقعیت‌های جغرافیایی خا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین حمام‌های جهان

حمام‌های عجیب در سراسر دنیا یکی از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند که شاید کمتر اسم آن‌ه…