خانه گردشگری نقطه وسط دنیا کجاست؟

نقطه وسط دنیا کجاست؟

۷
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تا به حال به این فکر کرده اید که نقطه وسط دنیا کجاست؟ و آیا نسبت به قسمت های دیگر دنیا ویژگی منحصربه‌فردی دارد یا نه؟
نقطه وسط دنیا

نقطه وسط دنیا

نقطه وسط دنیا یا اتاق فریاد در شهر تولسا در قاره آمریکا قرار دارد و ویژگی‌های باورنکردنی و جالبی دارد که خیلی‌ها را به اینجا می‌کشاند. در ادامه مجله دلتا را همراهی کنید تا درباره نقطه وسط دنیا و ویژگی عجیبش بیشتر بدانید.

ناهنجاری صوتی در مرکز دنیا

نقطه وسط دنیا کجاست؟

نقطه وسط دنیا در شهر تولسا در ایالت اوکلاهاما آمریکا قرار دارد. این نقطه یک جاذبه عجیب وغریب است که در پل پیاده‌روی خیابان بوستون قرار دارد. نقطه‌ای عجیب و باورنکردنی که تماشایی نیست اما شنیدنی ست! درست است که در این نقطه چیز زیادی برای تماشا وجود ندارد اما در آن با شنیدن انعکاس‌های عجیب صدا حتما متعجب می‌شوید. این نقطه دو دایره در داخل هم است؛ یکی به قطر ۷۶ سانتی متر و دیگری به قطر ۲/۵ متر. همین دایره کوچک چالشی شده برای همه قوانین فیزیکی درباره صوت و انعکاس صدا! اما با این حال هیچ فیزیکدانی نتوانسته توضیح مناسبی برای علت این پدیده پیدا کند.

اتاق فریاد

رمز و رازهای نقطه وسط دنیا

مرکز دنیا به خاطر قوانین عجیب و غریبش برای انعکاس صدا معروف شده و کاملا با ۱۳ ردیف، آجر پوش شده تا از دیگر نقاط اطرافش متمایز باشد. برای کشف پدیده عجیب این دایره به وسط دایره کوچک تر بروید و سرو صدا کنید؛ مثلا یکی از دوستانتان را صدا بزنید در همین لحظه انعکاس صدای خودتان را می‌شنوید، البته چندین برابر بلندتر از صدای اصلی! در دایره اصلا فرقی نمی‌کند که رو به کدام سمت بایستید، روی شما به هر سمتی که باشد همین که به داخل دایره بروید خاصیت عجیب صوتی آن را می‌شنوید. این پدیده وقتی عجیب‌تر می شود که بدانید کسانی که در بیرون این دایره هستند اصلا نمی‌توانند این انعکاس صدا را بشنوند! فقط کسی که در داخل دایره بتنی ایستاده می‌تواند این انعکاس صدا را بشنود.

اما این تمام ماجرا نیست، اگر شما در داخل دایره ایستاده باشید صدای کسانی که در بیرون دایره ایستاده‌اند را به صورت عجیب و غریب می‌شنوید. به این دایره «اتاق فریاد» هم می‌گویند چون بیشتر کسانی که پا به داخل آن می‌گذارند در اولین حرکت داد می‌زنند تا سریعا انعکاس عجیب آن را تجربه کنند!

ایالت اوکلاهاما آمریکا

این دایره چه زمانی کشف شد؟

در دهه ۱۹۸۰ آن هم به صورت کاملا اتفاقی! در آن زمان قسمتی از این پل پیاده روی در اثر آتش سوزی از بین رفت و عده ای در حال بازسازی آن بودند که ناگهان این خاصیت عجیب دایره را کشف کردند. تا به حال هیچ کس نتوانسته به راز و اسراری که در پشت این پدیده هست پی ببرد، حتی خود معماری که این پل را طراحی کرده است! خیلی‌ها برای علت ناهنجاری صوتی این دایره نظریه‌هایی دادند و عده ای عمیقا باوردارند که همه انرژی‌های کیهانی در این دایره جمع شده و همین موضوع این خاصیت عجیب را برای آن به وجود آورده است. عده‌ای هم که همه اتفاق های عجیب و غریب را به چیزهایی مثل ارواح ربط می‌دهند علت تغییر قوانین صدا در این دایره را روح‌های جهان موازی می‌دانند!

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

هنرنمایی بی‌نظیر آب در غار یخی را ببینیم!

به دلیل وجود سرمای هوا و حاکم بودن دمایی نزدیک به 15 درجه سانتی گراد زیر صفر، آب‌های که در…