اقساط بانکی فرد فوت شده چگونه پرداخت می‌شود؟

۱۶
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در زندگی اکثر افراد وام گرفتن امری متداول است؛ با این وجود تابه‌حال شده است به این موضوع فکر کنید که اگر فرد قبل از اتمام اقساطش فوت کند چه اتفاقی می‌افتد؟

دریافت تسهیلات از نظام بانکی، همواره جزء یکی از سخت‌ترین کارها برای مردم محسوب می‌شود؛ چرا که اگر فردی بخواهد از بانک‌ها وام بگیرد، علاوه بر دارا بودن شرایط خاص، باید ضمانت‌های محکمی هم برای بانک داشته باشد. یکی از ضمانت‌ها، سند ملک، ضامن کارمند رسمی، چک و … است؛ اما سوالی که همه به دنبال آن هستند این است که اگر فردی موفق به دریافت تسهیلات از نظام بانکی شود ولی فوت کند، تکلیف اقساط تسهیلات دریافتی چه می‌شود؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی پرداخت اقساط بانکی فرد فوت شده می‌پردازیم.

پرداخت اقساط بانکی فرد فوت شده

رویه شعب بانکی حکایت از آن دارد که اگر بازماندگان فرد تسهیلات گیرنده، برای تسویه وام به شعبه مراجعه نکنند، بانک وام را از ضامن وصول می‌کند. اگر در پرونده تسهیلات، وثیقه ملکی هم باشد ابتدا وثیقه را به نقد تبدیل و بعد مبلغ وام را وصول می‌کند. درخصوص تعیین تکلیف باز پرداخت اقساط تسهیلاتی که دریافت‌کنندگان آن‌ها فوت کرده‌اند باید گفت: مطابق ماده ۸۶۸ قانون مدنی: «مالکیت ورثه نسبت به ترکه(اموال به جا مانده از فرد فوت شده) متوفی مستقر نمی‌شود، مگر پس از ادای دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته است.»

پرداخت اقساط بانکی فرد فوت شده

نحوه پرداخت اقساط بانکی فرد فوت شده

در صورت فوت وام‌ گیرنده، اگر خانواده او قادر به پرداخت وام و اقساط فرد نباشند، ممکن است بانک از وثیقه وام ‌گیرنده برای طلب خود استفاده کند. برای رفع این مشکل توصیه می‌شود متقاضیان دریافت وام، قبل از هر چیزی خود را بیمه عمر «مانــده بدهکـــار» کنند. در این صــورت بعد از فوت، مسئولیت پرداخت بقیه اقساط تا پایان مدت وام، با شرکت بیمه‌ است. پوشش اصلی بیمه ‌نامه مانده بدهکار، فوت در اثر حادثه است. بانک اما همیشه وثیقه عینی از وام‌ گیرنده دریافت نمی‌کند. کار وام‌هایی مثل خرید کالا و کمک‌هزینه‌های مختلف با یک یا دو ضامن دولتی راه می‌افتد. در این صورت، بانک برای وصول بدهی خود سراغ فیش حقوقی ضامن می‌رود.
در صورتی که خانواده فرد فوت ‌شده در عین توانایی، از پرداخت اقساط متوفی سر باز زنند، ضامن می‌تواند پس از پرداخت بدهی (وام) به بانک، شکایتی تنظیم کند و از دادگاه بخواهد طلب خود را از میراث به جای گذاشته متوفی برداشت کند.
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب نحوه اعتراض به میزان نفقه را مطالعه کنید.

۱۶ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۱۱:۱۶ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۷:۵۵ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۱۰:۵۱ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۱۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۱۱:۱۶ ق٫ظ

 5. ناشناس

  ۷ اسفند ۱۳۹۹ در ۳:۰۲ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۵ اسفند ۱۳۹۹ در ۱۲:۵۸ ب٫ظ

 7. ناشناس

  ۵ اسفند ۱۳۹۹ در ۹:۱۴ ق٫ظ

  راهنمایی ها عالیست

  پاسخ

  • سارا امیرانی

   ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۶:۳۵ ب٫ظ

   سلام و سپاس از همراهی شما

   پاسخ

 8. ناشناس

  ۱۵ دی ۱۳۹۹ در ۱:۲۶ ق٫ظ

  ممنون

  پاسخ

 9. ناشناس

  ۱۰ دی ۱۳۹۹ در ۲:۳۷ ق٫ظ

 10. ناشناس

  ۴ دی ۱۳۹۹ در ۳:۴۲ ب٫ظ

 11. ناشناس

  ۴ دی ۱۳۹۹ در ۲:۱۶ ب٫ظ

 12. عزیز

  ۳۰ آذر ۱۳۹۹ در ۶:۳۴ ق٫ظ

 13. عزیز

  ۳۰ آذر ۱۳۹۹ در ۶:۳۴ ق٫ظ

 14. ناشناس

  ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در ۹:۴۱ ب٫ظ

 15. ناشناس

  ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در ۸:۰۰ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شرایط انتقال حقوق بازنشستگی به فرزند

یکی از مسائل مهمی که بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری و خانواده‌های این اشخاص، با آن مواجه…