خانه گردشگری اولین صندوق امانات جهان در ایران

اولین صندوق امانات جهان در ایران

۳
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اولین بانک تاریخ بشر یا به عبارتی نخسین صندوق امانات دنیا در شهر یزد و در روستای سریزد واقع شده است؛ سریزد یکی از روستاهای شهرستان مهریز است که قدمتی چند هزار ساله دارد.
قلعه سریزد

قلعه سریزد در ۵ کیلومتری شهرستان مهریز و ۴۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده است. کارشناسان می‌گویند ایرانی‌ها این بنای شگفت‌انگیز را به عنوان اولین بانک جهان ساختند. این بنا در دوره ساسانیان ساخته شده و معماری بسیار دقیق و شگفت‌انگیزی دارد؛ حال در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا بیشتر درباره اولین بانک جهان بدانید.
قلعه سریزد در ایران

روستای سریزد

به ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد که برسید، به قلعه سریزد دسترسی خواهید داشت. البته در این منطقه نباید دنبال جاذبه‌های تفریحی و هیجان انگیز باشید زیرا به جز یک مغازه نان و یک بقالی مغازه دیگری در آن وجود ندارد. یک مدرسه خیلی کوچک هم در روستا وجود دارد که بچه‌های روستا در آنجا درس می‌خوانند اما حالا بیشتر افرادی که در این روستا زندگی می‌کنند زنان و مردان سال‌خورده هستند که فرزندانشان برای کار یا تحصیل به شهرها و روستاهای دیگر رفته‌اند.
روستای سریزد
مردمان روستای دوست‌داشتنی سریزد به اندازه‌ای خونگرم و مهمان‌نواز هستند که شما می‌توانید تجربه بی‌نظیری از مهمان‌نوازی را در کنارشان تجربه کنید. خانه‌های کاهگلی به صورت پراکنده در سطح روستا دیده می‌شود، مردم در این روستا اینجا بیشتر از راه کشاورزی و همچنین از باغ‌های اناری که دارند، پول درمی‌آورند.
اولین بانک تاریخ بشر

صندوق اماناتی با ۴۶۸ حجره

دور تا دور قلعه، خندق عمیقی کنده شده است. در قلعه به وسیله یک قرقره بالا و پایین می‌رود و وقتی آن را بالا می‌برید با یک در دیگر روبرو می‌شوید. تنها راه ورود به این قلعه این در است چون فقط یک در دارد. در بالای این در حفره‌های بزرگی وجود دارد که ممکن است هنگام بازدید از آنها برایتان سوال پیش بیاید آنها به چه دلیل در آن بالا هستند، این حفره ها برای این است که اگر روزی غارتگر یا دزدی توانست وارد قلعه شود از این حفره‌ها آب جوش روی آن‌ها بریزند.
اولین بانک جهان
وقتی در دوم هم باز می‌شود با تعدادی دالان روبرو می‌شویم، دالان‌های تو در تویی که خیلی کوچک هستند این دالان‌ها، روزگاری حجره‌های مربوط به خانواده‌ها بوده‌اند. این ارگ دارای ۴۶۸ حجره است، یعنی در گذشته ۴۶۸ خانواده در این ارگ، اشیای گران قیمت خود را به امانت می‌گذاشته‌اند.
صندوق امانات
قلعه سریزد از سه طبقه تشکیل شده است و در مقابل بعضی از دالان‌ها یا حجره‌ها، چوبی گذاشته شده است که نشانه این است که نباید وارد آنجا شوید. داخل دالان‌ها هیچ وسیله ای به جز چند کوزه گلی دیده نمی‌شود؛ البته کارشناسان می‌گویند هنوز عملیات اکتشاف در دل این قلعه انجام نشده است.
قلعه تاریخی سریزد

علت ساخت بانک در روستای سریزد

دلیل ساخت چنین قلعه‌ای این بوده که در ۱۷۰۰ سال پیش در زمان حکومت ساسانیان جاده ابریشم از قسمت جنوبی این روستا گذشته است، به همین دلیل رفت و آمد تاجران در این منطقه زیاد بوده و به طبع هر جا که تجار زیاد باشد دزدان و غارتگران زیادی هم در کمین هستند تا اعمال شوم خود را اجرا کنند. به همین دلیل مردم سریزد همیشه شاهد غارت و دزدی بوده‌اند، به همین دلیل آن‌ها به این فکر افتادند که بهتر است اشیایی که برایشان ارزش داشت را در یک جا دور از خانه و کاشانه‌شان نگهداری کنند. البته ما به درستی نمی‌دانیم چه کسی دستور ساخت این ارگ را داده اما می‌توان حدس زد که مردم با هم به این توافق رسیده‌اند که یک بنایی بسازند و در آنجا از این اشیا نگهداری کنند.
اولین بانک دنیا

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

رویایی به نام سقالکسار، دریاچه‎ پاک ایران

وقتی از مناظر زیبا حرف می‎زنیم، همه ما ناخوداگاه یاد طبیعت و جنگل‎های دست نخورده شمال کشور…