تغییر پلاک خودرو در محدودیت‌ کرونا

۱۱
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دستکاری پلاک هر نوع وسیله نقلیه و تردد در معابر عمومی تخلف است و مجازات آن با یکدیگر، تفاوتی ندارد.
تغییر پلاک خودرو

امروزه با توجه به شیوع بیماری کرونا و تدابیر اندیشه شده از سوی ستاد ملی کرونا در خصوص ایجاد محدودیت در تردد و منع رفت و آمد وسایل نقلیه و اعمال جریمه برای متخلفین، متاسفانه شاهد تغییر یا مخدوش کردن ارقام پلاک خودرو توسط برخی افراد با هدف تردد در ساعات منع تردد هستیم، که البته به نظر می‌رسد چنین اقداماتی بیشتر ناشی از عدم اطلاع دقیق اشخاص از مفاد قانون و ماهیت اقدام است. ایجاد تغییر و یا مخدوش کردن پلاک خودرو، مطابق با متن صریح قانون دارای تبعات کیفری و البته در مواردی حقوقی است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی موضوع تغییر پلاک خودرو در محدودیت‌ کرونا می‌پردازیم.

تغییر پلاک خودرو در محدودیت‌ کرونا

تغییر پلاک خودرو در محدودیت‌ کرونا تنها تخلف نیست و جرم نیز تلقی می‌شود. رانندگان متخلفی که اقدام به دستکاری پلاک خودرو می‌کنند مجرم محسوب شده و با آنان برابر قانون برخورد می‌شود. بنا بر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، هر کس در ارقام و مشخصات پلاک وسایل نقلیه موتوری زمینی، آبی یا کشاورزی تغییری ایجاد و یا پلاک وسیله نقلیه موتوری دیگری را به ‌آن الصاق کند یا برای آن پلاک تقلبی بکار برد یا چنین وسایلی را با علم به تغییر و یا تعویض پلاک تقلبی مورد استفاده قرار دهد به حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

تغییر پلاک خودرو

مجازات تغییر پلاک، تنها جریمه نقدی نیست

در جدول تخلفات رانندگی، برای دستکاری پلاک خودرو، جریمه در نظر گرفته شده است. برابر مقررات، کسانی که پلاک وسیله نقلیه خود را مخدوش کرده باشند، حتما به مقام قضایی معرفی می‌‌شوند و روند قانونی برای آن‌ها پیگیری خواهد شد. بنا بر ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی، دستکاری پلاک وسیله نقلیه، برای متخلف از ۶ ماه تا یک سال حبس، در پی دارد. همچنین خودرو توقیف و فرد متخلف به مقام قضایی معرفی می‌شود.

موارد تغییر پلاک خودرو

  • استفاده از پلاک زیر سپر یا پشت شیشه
  • استفاده از طلق روی پلاک
  • استفاده از پارچه و دستمال روی پلاک
  • ناخوانا کردن پلاک با تغییر شکل اعداد پلاک
  • مخدوش کردن پلاک با استفاده از پلاک‌های غیرمجاز

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطالبه افت قیمت خودرو پس از تصادف را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مجازات زنای مرد مجرد با زن متاهل

به ارتباط جنسی که بین زن و مردی بدون وجود ارتباط زن و شوهری رخ می‌دهد، زنا می‌گویند. به مر…