خانه دانستنی ها تولید چشم آزمایشگاهی حساس به نور

تولید چشم آزمایشگاهی حساس به نور

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز با نسخه‌برداری از فرآیندی در رحم برای تولید بافت چشم و با استفاده از نوعی سلول بنیادی انسان توانسته‌اند یک چشم آزمایشگاهی حساس به نور را تولید کنند.

این ساختار سه‌بعدی نشانگر گامی به سوی بازیابی بینایی در نابینایان است. محققان برای ساخت بافت پیچیده شبکیه چشم در ظرف آزمایشگاهی، از فرآیندی که در رحم رخ می‌دهد نسخه‌برداری کردند. شبکیه لایه‌ای از سلول‌های حساس به نور و نورن‌ها در پشت چشم است که سیگنال‌های نوری را به پیام‌های عصبی برای انتقال به مغز تبدیل می‌کند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره تولید چشم آزمایشگاهی می‌خوانید.

تولید چشم آزمایشگاهی حساس به نور
تجربه مذکور با استفاده از سلول‌های بنیادی القا شده شبیه‌ جنینی انجام شد که شامل سلول‌های بالغ دستکاری شده برای بازگشت به حالت شبه جنینی است. این سلول‌ها مانند سلول‌های بنیادی جنینی از پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به هر نوع بافت در بدن برخوردارند. دانشمندان این سلول‌ها را برای تبدیل به سلول‌های پیش‌ساز شبکیه هم‌محور کردند که در نهایت به شکل ساختارهای سه‌بعدی توسعه یافتند.

در مرحله برابر با ۲۸ هفته رشد جنین، دانشمندان این شبکیه کوچک را با قرار دادن آن در برابر پالس‌های نور آزمایش کردند. آن‌ها دریافتند که گیرنده‌های نوری آزمایشگاهی مشابه نمونه‌های حاضر در چشم انسان به نور واکنش نشان می‌دهند.
شبکیه چشم انسان از دو نوع سلول اصلی گیرنده نور موسوم به استوانه‌ای و مخروطی برخوردار است. بیشتر سلول‌ها استوانه‌ای هستند که به نور کم حساس هستند.

شبکیه چشم آزمایشگاهی دانشمندان نیز بیشتر از سلول‌های استوانه‌ای برخوردار بود. از این سلول‌های می‌توان در بررسی دلایل بیماری‌های شبکیه در بافت انسانی بجای تکیه بر مدل‌های حیوانی بهره برد. همچنین می‌توان داروهای خاص بیماران را بر روی این ساختارها آزمایش کرد. در طولانی مدت،‌ بافت بیمار یا مرده شبکیه می‌تواند با سلول‌های آزمایشگاهی برای بازیابی بینایی جایگزین شوند.

پیشنهاد مطالعه: دانشمندان می گویند بدن ما، از چشم‌هایمان گرفته تا استخوان های درون پاهایمان، با سرعتی بسیار بیشتر از آنچه پیش از این انتظار می رفت شروع به تغییر و تحول کرده است. برای مطالعه بیشتر مطلب «چند نشانه از ادامه تکامل بدن انسان» را بخوانید.

 • چرخش زمین به دور خود

  چرا زمین به دور خود می‌چرخد؟

  زمین از دیسکی از گازها و ذرات گرد و غبار که در اطراف خورشید تازه متولد شده می‌چرخیدند، تشک…
 • حقایق دیوانه کننده مریخ

  حقایق جالب در مورد مریخ

  مریخ درست همانند زمین دارای اقیانوس است، با این تفاوت که اگر همه آب‌های آن را جمع کنیم، تن…
 • عجیب ترین انسان های دنیا

  عجیب‌ترین انسان‌های دنیا را بشناسید!

  در جهان هیچ چیزی غیر قابل باور نیست و ممکن است افرادی زندگی کنند که با بقیه فرق‌های بخصوصی…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا زمین به دور خود می‌چرخد؟

زمین از دیسکی از گازها و ذرات گرد و غبار که در اطراف خورشید تازه متولد شده می‌چرخیدند، تشک…