خطر تزریق واکسن فایزر برای افرادی با آلرژی شدید

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دو نفر از دریافت کنندگان واکسن کرونا فایزر در بریتانیا پس از تزریق دچار حساسیت شدید شدند. «سرویس سلامت همگانی» انگلستان نسبت به تزریق واکسن کرونا برای افراد با حساسیت شدید هشدار داد.
خطر تزریق واکسن فایزر

واکسن کرونا فایزر بالاخره توانست آزمایش‌های بالینی را با موفقیت پشت سر بگذارد و مجوز استفاده آن در بریتانیا صادر شد. از ۲۴ ساعت گذشته تاکنون که تزریق واکسن در بریتانیا آغاز شده است. «سرویس سلامت همگانی انگلستان» (NHS) به دنبال واکنش‌های آلرژیک به وجود آمده برای دو شهروند بریتانیایی دریافت کننده واکسن کرونای فایزر هشدار داد که افراد با سابقه حساسیت شدید به غذا، دارو یا واکسن از دریافت واکسن کرونای فایزر خودداری کنند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره خطر تزریق واکسن فایزر می‌خوانید.

خطر تزریق واکسن فایزر برای افرادی با آلرژی شدیدخطر تزریق واکسن فایزر برای افرادی با آلرژی شدید

از روز گذشته و پس از صدور مجوز تزریق واکسن در بریتانیا، سالمندان و گروه‌های حساس واکسن فایزر را در دو نوبت دریافت می‌کنند. سازمان دارو و محصولات بهداشتی بریتانیا نیز اعلام کرد که طبق روال معمول برای واکسن‌های جدید، افراد با سابقه حساسیت شدید نسبت به غذا و دارو از دریافت واکسن کرونای فایزر خودداری کنند.

دو نفری که روز گذشته واکسن فایزر را دریافت کرده بودند، از کارمندان سرویس سلامت همگانی انگلستان بودند. ظاهرا اندکی پس از تزریق واکسن، علایم «آنافیلاکسی» در آن‌ها مشاهده شده است. آنافیلاکسی نوعی واکنش آلرژیک جدی است که معمولا به صورت ناگهانی بروز می‌کند و می‌تواند به مرگ فرد نیز منجر شود. هر دو نفر سابقه آلرژی شدید داشتند.

پزشکان هنوز اطلاعاتی در مورد آنکه کدام عنصر واکسن باعث بروز حساسیت شده، ارائه نکرده‌اند. باتوجه به شرایط به وجود آمده برای این دو نفر علاوه بر هشدار جدی در مورد خطر واکسن فایزر توسط افراد با حساسیت شدید، قرار است واکسیناسیون فقط در مراکزی که مجهز به تجهیزات احیا هستند، تزریق شود.

سخنگوی فایزر به دنبال بروز حساسیت برای این دو نفر گفت: «تاکنون بیش از ۴۴ هزار داوطلب در انجام آزمایش‌های بالینی شرکت کرده‌اند. جای هیچ‌گونه نگرانی جدی در مورد ایمنی واکسن وجود ندارد.»

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب «اولین بار واکسن فایزر به یک شهروند ۹۰ ساله انگلیسی تزریق شد» را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این موجودات نامیرا رویای بشر را زندگی می‌کنند

در جهان موجوداتی وجود دارند که هیچوقت نمی‌میرند و موجودات دیگری که فرآیند پیری و مرگ در آن…