خانه نکات حقوقی قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان

قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تعلق پارکینگ با تعیین متراژ دقیق، موقعیت، مساحت و محل آن در صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می‌شود. در واقع صاحب پارکینگ، همان صاحب آپارتمان مورد نظر است.
پارکینگ آپارتمان

براساس ماده ۲ قانون تملک آپارتمان ها، قسمت‌هایی از ساختمان که حق استفاده از آن منحصر به یک شخص خاص یا یک آپارتمان یا محل مخصوصی نیست و همه کسانی که در آن ساختمان سکونت دارند می‌توانند از آن استفاده کنند را مشاعات گویند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی قوانین استفاده از پارکینگ آپارتمان که بخشی از مشاعات ساختمان را تشکیل می‌دهد می‌پردازیم.

نحوه شماره گذاری و تقسیم پارکینگ یک ساختمان بر چه اساسی است؟

نحوه شماره گذاری و پلاک گذاری پارکینگ برای هر واحد توسط مامور و نماینده ثبت انجام می‌شود. به این صورت که از بالاترین طبقه آپارتمان، کار پلاک گذاری را شروع می‌کنند و بعد از آن از پایین ترین نقطه آپارتمان، واگذاری پارکینگ را انجام می‌دهند.

حق رفت و آمد از پارکینگ با چه کسانی است؟

حق رفت و آمد و استفاده از پارکینگ آپارتمان برای همه افراد ساختمان حتی کسانی که حق پارکینگ هم ندارند امکان‌پذیر است. زیرا محیط اطراف پارکینگ مشاع بوده و همه می‌توانند از آن استفاده کنند. شخصی به بهانه این که قسمت موردنظری از پارکینگ در سند رسمی آن قید شده است و مالک آن است اجازه ندارد عبور و مرور از آن را برای افراد دیگر ساختمان منع کند، یا اینکه در فضایی که پارکینگ اختصاصی خود به حساب می‌آید کارهای متفاوتی از قبیل زدن چادر یا ریختن ضایعات در آن قسمت انجام دهد. اگر این کار را انجام دهد هر کدام از مالکین که بخواهند می‌توانند به علت مزاحمت ایجاد شده از او شکایت کنند. در این مورد استثنایی هم وجود دارد و آن این است که واحدی که پارکینگ آن به حیات خلوت راه دارد و در آن ترددی وجود ندارد شاید شخص بتواند این کار را انجام دهد ولی در کل پارکینگ جزء مشاعات است و حق استفاده از آن برای همه ساکنان امکان‌پذیر است؛ مگر این که در سند آن، در این مورد قید شده باشد.

پارکینگ آپارتمان

اجاره پارکینگ از ساختمان دیگری

اگر شخصی بخواهد پارکینگی را اجاره کند و پارکینگ برای اهالی همان ساختمان باشد؛ مشکل به وجود نمی‌آید ولی اگر از اهالی ساختمان دیگری باشد اشکال دارد و قابل اجرا نیست؛ ولی می‌تواند با سایر ساکنین توافق کند و برای مدت کوتاهی این کار را انجام دهد. ولی واگذاری کامل پارکینگ، به ساختمان‌های دیگر امکان‌پذیر نیست.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطالبه افت قیمت خودرو پس از تصادف را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فریب در ازدواج چه عواقبی دارد؟

فریب در ازدواج یا تدلیس زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از زوجین قبل از انعقاد عقد طرف خود را ب…