آیا فرد مبتلا به دیابت می‌تواند ازدواج کند و صاحب فرزند شود؟

۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دیابت یک بیماری بسیار شایع است و شیوع آن در تمام دنیا از جمله ایران رو به افزایش است. افراد مبتلا به دیابت در معرض بروز عوارض خاصی قرار دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به مشکلات بینایی، کلیوی، پوستی و قلبی- عروقی اشاره کرد.
بارداری و دیابت

از آنجا که بیماری دیابت باعث تغییر سبک زندگی فرد مبتلا می‌شود و ممکن است زندگی زوجین را نیز تحت تاثیر قرار دهد، برای افراد زیادی این سوال پیش می‌آید که آیا فرد مبتلا به دیابت می‌تواند ازدواج کند؟ آیا فرد مبتلا به دیابت می‌تواند صاحب فرزند شود؟ در این مطلب از مجله دلتا به پاسخ این سوال و بررسی ارتباط بین بارداری و دیابت و بارداری و ازدواج می‌پردازیم.

عوارض دیابت

دیابت و ازدواج : تاثیر دیابت بر زندگی مشترک

افراد دیابتی هم می‌توانند ازدواج کنند، اما حقیقت این است که دیابت ممکن است زندگی را برای زوجین اندکی سخت کند.

دیابت با یک‌سری مشکلات جنسی نیز همراه است، مانند اختلال نعوظ در مردان و فشار خون بالا و افزایش وزن ناشی از انسولین درمانی و اختلالاتی در ترشح مایع واژینال در خانم‌ها و … که همه این‌ها می‌تواند در صمیمیت جنسی تاثیرگذار باشد.

به این ترتیب مدیریت مشکلات جنسی در زوجین به همان اندازه مهم است که تغییر در رژیم غذایی و رعایت الزامات ورزشی مهم است. پس در مورد ازدواج و دیابت، افراد با وجود بیماری دیابت برای اینکه بتوانند با یکدیگر ازدواج کنند یا در کنار یکدیگر  به زندگی زناشویی ادامه دهند باید نکات مهمی را رعایت کنند.

بارداری و ازدواج

نکاتی که افراد دیابتی در زندگی زناشویی باید رعایت کنند

همسران باید در مورد مدیریت دیابت آموزش ببینند. یک روش بسیار خوب این است که آن‌ها در مورد دیابت با همدیگر مطالعه کنند و هر دو برای مدیریت بیماری اطلاعات لازم را کسب کنند. اگرهمسر شما مبتلا به دیابت است، با او ابراز همبستگی کنید.

بارداری و دیابت

بارداری برای خانم‌های مبتلا به دیابت خطرناک است؟

امروزه به علت پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه کنترل دیابت و وسایل و امکانات زیادی که برای این کار وجود دارد، خانم‌های دچار دیابت می‌توانند بارداری طبیعی و داشتن فرزندی سالم را تجربه کنند ولی این موضوع به دقت و رعایت اصولی نیاز دارد که باید حین بارداری و حتی قبل از آن به آن‌ها توجه کنند.

قند خون

یک خانم مبتلا به دیابت چگونه می تواند برای بارداری آماده شود؟

باید از چند ماه قبل از بارداری خود را آماده کند:

۱- در این ماه‌ها با دقت زیاد قند خون خود را تحت نظر بگیرد و آن را تنظیم شده نگه دارد.

۲-با متخصص تغذیه مشورت کند و فهرستی از غذاهایی که حین بارداری می‌تواند از آن‌ها استفاده کند، تهیه کند.

۳-اگر به دیابت نوع دوم مبتلاست و قرص مصرف می‌کند، باید بداند در دوران بارداری به جای قرص از انسولین استفاده کند و پیش از آغاز بارداری لازم است که نحوه تزریق آن را یاد بگیرد.

۴-اگر تا به حال یاد نگرفته، اکنون دیگر وقت آن رسیده شیوه استفاده از دستگاه های اندازه گیری قند خون در منزل را یاد بگیرد.

۵- علائم افت قند خون و نحوه کنترل آن را بشناسد.

۶- فعالیت ورزشی متعادل و متناسب را آغاز کند و علاوه بر این‌ها، مانند هر خانم دیگری که قصد باردارشدن دارد، باید مصرف قرص اسید فولیک و آهن را از قبل از بارداری آغاز کند.

کنترل بارداری

آیا عوارض دیابت می تواند با بارداری تشدید شود؟

بله، به همین دلیل یکی از کارهایی که هر خانم مبتلا به دیابت قبل از بارداری باید انجام دهد، این است که معاینه کامل انجام دهد و از نظر وجود عوارض بررسی شود.

آیا دیابت مادر می‌تواند به جنین آسیب برساند؟

حین بارداری پزشک وضعیت جنین را تحت نظر خواهد گرفت. دیابت مادر در صورت کنترل نشدن دقیق قند خون می‌تواند باعث تولد کودک با وزن بیش از حد طبیعی شود. بزرگ بودن بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد جراحت و شکستگی حین زایمان طبیعی شود. قند بالا در خون مادر باعث تولید مقادیر زیاد انسولین در بدن نوزاد و درنتیجه افت قند خون او می‌شود. به همین دلیل امکان دارد هنگام به دنیا آمدن، به تزریق سرم قندی نیاز پیدا کند. از دیگر مشکلات نوزادانی که از مادران دیابتی متولد می‌شوند، مشکلات تنفسی، زردی طولانی مدت، پایین بودن کلسیم و منیزیم خون است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۵ خاصیت شگفت‌انگیز سویا که نمی‌دانید

سویا در تعادل هورمونی، سلامت سیستم قلبی‌عروقی و محافظت در برابر پوکی‌استخوان موثر است. در …