نقش بانک‎‎ ها در گرانی مسکن

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نقش بانک‎‎ها در گرانی مسکن را بیشتر کارشناسان بازار مسکن موثر می‎دانند.

مسکن کالایی گران است. آمار ها نشان می‎دهد که ۳۰ درصد سرمایه‌گذاری کلان کشور در این بخش انجام می‎شود.

به گزارش مجله دلتا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بانک‎ها عامل اصلی گران شدن مسکن، شناخته می‎شوند . بعضی از بانک ها  بدون پرداخت مالیات، سراغ ساخت‎و‎ساز و خرید مسکن رفته‎اند. از آن جا که مالیات بر عایدی سرمایه، مهم‌ترین ابزار برای کنترل سرمایه‌ای بودن بازار مسکن است، بانک ها بدون پرداخت مالیات، ملک خرید و فروش می‌کنند و همین موضوع یکی از عوامل گرانی مسکن شده است.

ابزارهای مالیاتی می‌تواند از سرمایه‌ای بودن بخش مسکن کم کرده و با انتظارات تورمی در این بخش تا حدودی مقابله کند. در کانادا ۸ درصد ثروتمندان ۸۰ درصد مالیات را می دهند اما در کشور ما ۱۰ درصد دهک بالای جامعه ۳ درصد مالیات را می‎پردازند و علت آن این است که در کشور ما مالیات بر عایدی سرمایه وجود ندارد.

نقش بانک‎ها در گرانی مسکن

مصطفی قلی خسروی،  رئیس اتحادیه املاک استان تهران معتقد است: دولت به جای گرفتن مالیات از خانه‎های خالی، باید راهکار ی را

 برگزیند تا به بهبود وضعیت بازار مسکن منجر شود.

وی با توجه به آمار قراردادهای اجاره در ۶ ماهه اول امسال، به کاهش ۱۲ درصدی میزان اجاره‎نشینی در کشور و کاهش ۱۴ درصدی در تهران اشاره کرد و از دولت خواست که رسیدگی به وضعیت بانک‎ها را در دستورکار خود قرار دهد. مصطفی قلی خسروی با بیان اینکه  کارشکنی برخی بانک‎ها به التهابات ارزی دامن زده و از بازگشت آرامش به بازار  ارز جلوگیری کرده است، تصریح کرد: بانک مرکزی و دولت با وجود در اختیار داشتن راهکارهای متعدد برای کنترل بازار ارز، اقدامی جدی و موثر برای کنترل بازار انجام نمی‌دهند.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

با خروپف چه کنیم؟

خرو پف کردن در واقعیت علاوه بر صدای آزاردهنده برای اطرافیان کیفیت خواب خود فرد را نیز کاهش…