خانه گردشگری سفری به بایا، شهر زیر آب در ایتالیا

سفری به بایا، شهر زیر آب در ایتالیا

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شهرهای مغروق بسیاری در گوشه و کنار جهان کشف شده‌اند که هم از بعد باستان شناسی و هم از منظر دنیای گردشگری جذاب و مورد توجه بوده و هستند.

مقصد گردشگری امروز ما خرابه‌های بازمانده از شهری باستانی به نام شهر بایا است که در اعماق دریا پنهان شده است، در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

شهر بایا در روم باستان

بایا کجاست؟

«بایا» شهر آب معدنی و اقامتگاه‌های ساحلی بوده که در دوران شکوه روم باستان در شمال غربی خطوط ساحلی «خلیج ناپل» قرار داشته است. این شهر به ویژه در اواخر «جمهوری روم» و نخستین سال‌های آغاز دوران امپراتوری روم باستان بر شهرهای معروف دیگر آن دوران همچون پمپئی، هرکولانیوم و کاپری ارجحیت داشته و از نظر ثروت و شهرت گوی سبقت را از آنان ربوده بود.
شهر بایا زیر آب
البته این شهر سوای این معروفیت، به خاطر اشاعه‌ فساد و افکار انحرافی نیز از شهرت نه چندان خوبی برخوردار بوده و به نوعی بدنام بود. اما داستان این شهر همچنان پر زرق و برق ادامه پیدا نکرده و بخش اعظم آن در طول دوران رنسانس و به واسطه‌ فعالیت‌های آتشفانی محلی رفته رفته به زیر آب فرو رفت.
شهر مدفون در زیر آب

داستان این شهر مدفون در زیر آب چیست؟

بایا برای قرن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود، در واقع این شهر را باید به نوعی بازآفرینی ثروت و قدرت دانست که به ویژه در میان افراد متشخص و سرشناس روم باستان بسیار مورد توجه بود. این شهر بر روی دهانه‌های آتشفشانی طبیعی ساخته شده و به خاطر داشتن چشمه‌های آب معدنی شفا بخش، شهرت خوبی پیدا کرده بود. این چشمه‌ها در سراسر شهر پخش شده بودند و تنها چیزی که لازم بود ساخت یک اسپای جدید بود.
در دوران رونق این شهر بسیاری از شخصیت‌های مهم و شناخته شده‌ی آن دوران به صورت مرتب از شهر بایا بازدید می‌کردند و حتی تعدادی از آنها برای اقامت خود ویلاهای شخصی نیز تدارک دیده بودند.
شهر غرق شده

نام این شهر به چه معناست؟

به نظر می‌رسد نام شهر بایا برگرفته از نام «بایوس» است که در ادیسه، اثر حماسی و به یادماندنی هومر شاعر و داستان‌سرای یونانی از او به عنوان سکان دار کشتی «ادسیوس» نام برده شده است. ظاهرا بایوس در جایی در همان نزدیکی به خاک سپرده شده است.
اما در مجموع این شهر، معجونی از اخلاق‌های عجیب و بعضا ناپسند بود که سبب شد شهر بایا با نام لاس وگاس روم به شهرت برسد.
لاس وگاس روم

سرنوشت شهر بایا

در اوایل سال ۱۵۰۰، شهر مجلل دیروز به خرابه تبدیل شده بود و این خرابه‌ها نیز تقریبا متروکه بودند. شهر بایا روی دهانه‌های طبیعی آتشفشان واقع شده بود و در نتیجه آن آب گرم از درون آن‌ها به سطح شهر راه پیدا می‌کرد که در نهایت باعث شد بخش زیادی از بایا به زیر آب فرو رود. در واقع کل این منطقه به دلیل خالی شدن لایه‌های زیرین اتاق‌های ماگما که در طول قرن شانزدهم رخ داد، بیش از ۶ متر فروکش کرد. سطح آب نیز آرام آرام بالا آمد و در نهایت بخش قابل توجهی از آثار برجای مانده از این شهر باستانی به زیر آب فرو رفت.
ایتالیا

بازدید از شهر غرق شده بایا

امروزه بقایای جالب توجه و تماشایی شهر بایا از جمله معدود پارک‌های باستان شناسی زیر آبی است که بازدید کنندگان را به سفری به درازای تاریخ می‌برد. گردشگران می‌توانند از میان قایق‌هایی با دریچه‌های شیشه‌ای به تماشای آن بنشینند. از سوی دیگر غواصی نیز از جمله راه‌های دیگر برای حضور در این ناحیه است که به مردم اجازه می‌دهد مستقیما از میان شهر عبور کنند.
در نهایت شاید از آن شهر پرآوازه‌ دوران باستان چیز چندانی باقی نمانده باشد، اما خرابه‌های مغروق آن هنوز هم شگفتی ساز هستند.
بازدید از شهر غرق شده بایا

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه‌ نفرین‌شده‌ای که حیوانات را سنگ می‌کند!

اتفاقاتی در این دریاچه رخ‌ داده است که ذهن هرکسی را درگیر می‌کند. همه می‌گویند رمز و رازی …