تاثیر استرس بر عقب افتادن قاعدگی

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
استرس یکی از عواملی است که باعث عقب افتادن زمان قاعدگی یا دوران پریودی بانوان می‌گردد. و اما استرس چه تاثیری بر هورمون‌های زنانه می‌گذارد؟
تاثیر استرس بر عقب افتادن قاعدگی

فاصله شروع یک خونریزی تا خونریزی بعدی در بدن هر زنی نسبت به زن دیگر فرق می‌کند. مثلاً ممکن است زنی هر ۲۸ روز یک‌بار این خونریزی را داشته باشد، یا فرد دیگری ۳۰ روز یک‌بار یا ۳۵ روز یک‌بار؛ بنابراین فاصله بین شروع دو قاعدگی در هر فرد بین ۲۵ تا ۳۵ روز است. اگر فاصله دو خونریزی بیش از ۳۵ روز باشد، معمولاً عقب‌افتادگی قاعدگی مطرح می‌شود. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره تاثیر استرس بر عقب افتادن قاعدگی صحبت خواهیم کرد.

عقب افتادن قاعدگی

استرس و فشار عصبی چه تاثیری بر بدن زنان خواهد گذاشت؟

وقتی بدن پر از هورمون‌های تنشی، مانند کورتیزول می‌شود، اگر دائم تحت فشار عصبی باشید، حتی ورزش، مراقبه و … هم کارآمد نخواهد بود و کورتیزول همچنان در سطح بالا باقی می‌ماند و در این زمان کورتیزول از سلول‌های عصبی، ماهیچه‌ای و استخوان‌ها برای تولید انرژی استفاده می‌کند. میزان بالای کورتیزول منجر به افزایش وزن، خستگی، عصبانیت و احتمالاً پوکی استخوان می‌شود.
اگر فشار عصبی برای مدت طولانی ادامه یابد، غدد فوق کلیه خسته می‌شوند و هورمون‌های تنشی (کورتیزول) افت می‌کنند. همان طور که میزان بالای کورتیزول خوب نیست، میزان کم آن نیز عوارض در پی دارد. افرادی که میزان کورتیزول خون‌شان پایین است، تمایل زیاد به شیرینی دارند، دچار افزایش وزن، حساسیت، تپش قلب، بی خوابی، افسردگی، خستگی، اشکال در حافظه، ناتوانی در تمرکز، یائسگی زودرس و ناراحتی‌های عادت ماهیانه و … می‌شوند.

استرس

درمان عقب افتادن زمان قاعدگی در اثر استرس چگونه است؟

دانشجویانی که امتحان دارند یا دانش‌آموزانی که استرس کنکور دارند یا استرس خانوادگی یا از دست دادن عزیزی باعث قطع یا عقب‌افتادن قاعدگی می‌شود. مسافرت به منطقه جدید و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی با تأثیر بر هورمون‌های مغز و تأثیر بر هورمون‌های قاعدگی، باعث قطع یا عقب‌افتادگی قاعدگی می‌شود.

استرس زیاد

اگر استرس در حد طبیعی باشد نیاز به درمان نیست و با فرصت دادن می‌توان آن را حل کرد، اما اگر استرس در حد زیادی باشد ممکن است نیاز به مشورت با گروه‌های روان‌درمانی یا روانشناسی باشد و داروهای ضداسترس استفاده کنند یا مشاوره بگیرند و بتوانند بر استرس خود غلبه کنند و بدن بتواند سیکل قاعدگی منظمی داشته باشد.

استفاده از داروهای ضد استرس و ضد اضطراب می‌توانند مقطعی در درمان استرس به فرد کمک کنند ولی این داروها نیز همانند بقیه داروهای شیمیایی عوارض مخصوص به خود را داشته و چندان توصیه نمی‌شود مگر در درمان‌هایی که توسط پزشک متخصص انجام پذیرد. بنابراین برای درمان استرس استفاده از دمنوش‌ها و گیاهان طبیعی را در پیش بگیرید.

دمنوش بابونه

بابونه گیاهی بسیار موثر برای کاهش استرس است. ماهیت آرام بخش و تسکین‌دهنده آن به عنوان یک مسکن بر سیستم عصبی مرکزی عمل می‌کند. بابونه به شل شدن عضلات، رفع اضطراب و خواب بهتر کمک می‌کند. برای مبارزه با استرس شما می‌توانید روزانه ۴ فنجان از دمنوش بابونه بنوشید.

چای بابونه

چای سبز

شما همچنین می‌توانید با نوشیدن یک فنجان چای سبز استرس خود را کاهش دهید. چای سبز حاوی آمینو اسید ال تیانین (L-Theanine) است که تولید امواج مغزی آلفا را در مغز افزایش می‌دهد و این امواج به نوبه خود منجر به کاهش استرس، افزایش آرامش، بهبود تمرکز و هوشیاری ذهنی می‌شود. به علاوه این اسید آمینه نقش مهمی را در تولید گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) که یک انتقال دهنده عصبی است و باعث ریلکس شدن انسان می‌شود، ایفا می‌نماید.

دانلود اپلیکیشن
 • مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد

  برای پاکسازی کبد چه بخوریم؟

  کبد یکی از اعضای مهم و ضروری برای سلامت بدن است. در این مطلب از مجله دلتا با مواد غذایی مف…
 • ترفندهای رفع سکسکه

  ۸ روش ساده برای درمان سکسکه

  سکسکه زمانی اتفاق می‌افتد که ورود هوا به داخل ریه‌ها به صورت لحظه‌ای قطع شود. در این مطلب …
 • گیر کردن غذا در گلو

  هنگام گیر کردن غذا در گلو چه کنیم؟

  پژوهشگران معتقدند که خوردن یک قوطی نوشابه‌ گازدار سیاه یا هر گونه نوشیدنی گازدار دیگر به ح…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

برای پاکسازی کبد چه بخوریم؟

کبد یکی از اعضای مهم و ضروری برای سلامت بدن است. در این مطلب از مجله دلتا با مواد غذایی مف…