همه چیز در مورد سکته قلبی – ۶

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آنژیوپلاستی دقیقا” یعنی چه ؟

در زمان بروز مشکلات قلبی یا شک به وجود انسداد در عروق قلب ممکن است از روش‌های زیر که اصطلاحاً با آن‌ها مداخله (اینترونشن) گفته می‌شود برای تشخیص یا درمان حمله قلبی استفاده شود.

همه چیز در مورد حمله قلبی

آنژیوپلاستی کرونر و استنت گذاری: استنت یک لوله توری سیمی کوچک است که سبب باز شدن سرخرگ شده و به شکل دائمی داخل آن می‌ماند. در این روش، یک لوله که یک بادکنک (بالون) در سر آن قرار دارد و کاتتر نامیده می‌شود به داخل سرخرگ و به محل انسداد رانده می‌شود. سپس بادکنک باد شده و پلاک را تحت‌فشار قرار داده و محل دچار تنگی را باز می‌کند. پس از باز شدن مجرای رگ، بالون خالی‌شده و کاتتر بیرون کشیده می‌شود.

استنت قبل از استفاده، در اندازه کوچکی جمع شده و دور بالون کاتتر قرار می‌گیرد. سپس استنت به محل انسداد رانده می‌شود و زمانی که بالون باد می‌شود، استنت بازشده و در محل خود قفل می‌گردد و یک داربست را تشکیل می‌دهد که سبب باز نگه‌داشتن رگ می‌شود.

استنت به شکل دائمی داخل رگ باقی‌مانده و آن را باز نگه می‌دارد. این امر سبب بهبود جریان خون به عضله قلبی و رفع علائم می‌شود.

جراحی بای‎پس عروق کرونر یا جراحی باز:

در برخی موارد، پزشکان در هنگام حمله قلبی عمل جراحی بای‎پس اورژانسی انجام می‌دهند، اما ممکن است، پس‌ازاینکه قلب زمان کافی (حدود سه تا هفت روز) برای بهبودی از حمله قلبی داشت، عمل جراحی انجام شود. جراحی شامل برداشتن، جایگزین کردن و دوختن رگ‌ها یا شریان‌ها درجایی از یک مجرای عروق کرونر است که مسدود یا تنگ‌شده است. در این جراحی یک مسیر جدید و موازی با رگ دچار مشکل توسط برداشتن و استفاده از رگی در جایی دیگر از بدن ساخته می‌شود که خون‌رسانی مجدد را ممکن می‌کند.

توان‌بخشی قلب:

پس از بهبود از سکته قلبی برنامه‌های توان‌بخشی قلبی اجرا می‌شود. اکثر مراکز درمانی برنامه‌های توان‌بخشی قلبی را درحالی‌که فرد در بیمارستان بستری است شروع کرده و تا چند ماه بعد از بازگشت به خانه، ادامه می‌دهند. برنامه‌های توان‌بخشی قلبی عموماً در چهار حوزه اصلی (دارویی، تغییر سبک زندگی، مسائل عاطفی و بازگشت تدریجی به فعالیت‌های عادی) متمرکز می‌شوند.

افراد دچار سکته قلبی بهتر است در این برنامه شرکت کنند. افرادی که این برنامه‌ها را اجرا می‌کنند عمر طولانی‌تری دارند و کمتر احتمال دارد که یک حمله قلبی دیگر یا عوارض ناشی از حمله قلبی را تجربه کنند. اگر در طول بستری شدن در بیمارستان برای شما برنامه توان‌بخشی قلبی شروع یا توصیه نشده از پزشکتان بخواهید که  این برنامه را برای شما شروع کند.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد سکته قلبی -۱

همه چیز در مورد سکته قلبی -۲

همه چیز در مورد سکته قلبی -۳

همه چیز در مورد سکته قلبی -۴

همه چیز در مورد سکته قلبی -۵

مجله دلتا

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

خواص منحصر‌به‌فرد کندر را می‌شناسید؟

همچنین بخوانید: آیا خواص دارویی برگ سنا را می‌شناسید؟ خواص برگ‌های شفابخش درخت انجیر را بد…