مضرات نوشیدن مشروبات الکلی

۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
الکل یکی از محبوب ترین مواد روانگردان در جهان است. می تواند تأثیرات شدیدی بر روحیه و وضعیت روحی شما بگذارد. 
مضرات مشروبات الکلی

الکل اعتیاد آور است و بسیار سمی است، به ویژه هنگامی که زیاد می نوشید. حقیقت این است که اثرات الکل بر سلامتی در افراد متفاوت است و به میزان و نوع الکل مصرفی بستگی دارد. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره مضرات مشروبات الکلی صحبت خواهیم کرد.

مشروبات الکلی و اثر آن روی کبد

کبد شما عضوی مهم با صدها عملکرد اساسی است. یکی از نقش‌های اصلی آن خنثی سازی مواد سمی مختلفی است که مصرف می‌کنید. به همین دلیل، کبد شما در برابر آسیب‌های ناشی از مصرف الکل آسیب پذیر است.

بیماری‌های کبدی ناشی از مصرف الکل در مجموع به عنوان بیماری‌های کبد الکلی شناخته می‌‌شوند.

اولین مورد کبد چرب است که با افزایش چربی در داخل سلول‌های کبدی مشخص می‌شود. کبد چرب به تدریج در ۹۰٪ کسانی که بیش از ۱۵ میلی لیتر الکل در روز می‌نوشند ایجاد می‌شود و معمولاً بدون علامت است.

نوشیدن زیاد الکل ممکن است باعث التهاب کبد شود. در حالات بدتر، سلول‌های کبدی می‌میرند و با جایگزین شدن جای زخم، منجر به یک بیماری جدی به نام سیروز می‌شوند. سیروز برگشت ناپذیر است و با بسیاری از مشکلات جدی سلامتی همراه است. در سیروز پیشرفته، پیوند کبد ممکن است تنها گزینه باشد.

کبد چرب

مشروبات الکلی و اثر آن روی مغز

مصرف بیش از حد الکل می‌تواند اثرات سوء زیادی بر مغز شما بگذارد. اتانول ارتباط بین سلول‌های مغز را کاهش می‌دهد، یک اثر کوتاه مدت که مسئول بسیاری از علائم مست شدن است. نوشیدن بیش از حد حتی ممکن است منجر به خاموشی شود، پدیده‌ای که با از دست دادن حافظه یا فراموشی مشخص می‌شود.

از آنجا که مغز شما نسبت به آسیب بسیار حساس است، سوء مصرف مزمن الکل ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش داده و باعث کوچک شدن مغز در افراد میانسال و مسن شود. در حالات بد، آسیب شدید مغزی ناشی از الکل ممکن است توانایی افراد در داشتن زندگی مستقل را مختل کند.

مشروبات الکلی

مشروبات الکلی و افسردگی

سوء مصرف الکل و افسردگی با هم ارتباط دارند. افراد ممکن است به دلیل افسردگی شروع به سوء مصرف الکل کنند یا با سوء مصرف الکل دچار افسردگی شوند.

بسیاری از افرادی که با اضطراب و افسردگی روبرو هستند برای کاهش استرس و بهبود خلق و خو الکل می‌نوشند. گرچه ممکن است نوشیدن باعث تسکین چند ساعته باشد، اما سلامت عمومی شما را بدتر می‌کند و یک چرخه معیوب ایجاد می کند.

افسردگی

مشروبات الکلی و اثر آن روی سلامت قلب

بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ و میر در جامعه مدرن است. این یک دسته گسترده از بیماری‌ها است که شایع‌ترین آن‌ها حملات قلبی و مغزی است. رابطه بین الکل و بیماری‌های قلبی پیچیده است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوشیدن زیاد خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

مشروبات الکلی و سرطان

سرطان یک بیماری جدی است که در اثر رشد غیر طبیعی سلول‌ها ایجاد می‌شود. مصرف الکل یک عامل خطرزا برای سرطان‌های دهان، گلو، روده بزرگ، پستان و کبد است. سلول‌های پوشاننده دهان و گلو به ویژه در برابر اثرات مضر الکل آسیب پذیر هستند.

حتی مصرف کم الکل، حداکثر یک نوشیدنی در روز با ۲۰٪ افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو ارتباط دارد.

بیماری قلبی

ایجاد نقایص مادرزادی با نوشیدن مشروبات الکلی

سوء مصرف الکل در دوران بارداری دلیل اصلی نقایص هنگام تولد در ایالات متحده است. نوشیدن مشروبات الکلی در اوایل بارداری به خصوص برای کودک در حال رشد خطرناک است. در حقیقت ، ممکن است اثرات بدی بر رشد، هوش و رفتار داشته باشد، که ممکن است کودک را تا پایان عمر تحت تأثیر قرار دهد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

یبوست خود را با یک چای از بین ببرید

برخی از ترکیبات، ازجمله گیاهان کاسکرا و سنا، دارای خواص ملین طبیعی هستند. در این مطلب به م…