غار کرم های شب‌تاب، کهکشانی در دل کوه!

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از عجایب دنیا را در کشور اندونزی می‌توان مشاهده کرد؛ آسمانی درخشان و پرستاره در هزاران متر زیر زمین!
غار وایتومو گلوورم

غار وایتومو گلوورم که در شمال جزیره نیوزلند واقع شده و یکی از عجایب دنیا به شمار می‌رود، از غارهای زیبای جهان است که در آن شاهد پدیده‌ای بی‌همتا هستیم؛ وجود کرم‌های شب تابی که بر روی سنگ‌ها و صخره‌های غار جا خوش کرده‌اند و جلوه‌ای تماشایی به این مکان بخشیده‌اند. وجود آب روان در این غار، تصویری از حشرات شب تاب را بر روی سطح آب نیز به نمایش درآورده که بازدیدکنندگان را به وجد می‌آورد. با مجله دلتا همراه باشید تا با این غار شگفت‌انگیز بیشتر آشنا شوید.

غار وایتومو گلوورم

غار وایتومو گلوورم

این غار منحصر به فرد که در زیر دهکده‌ای کوچک قرار دارد، دارای اکوسیستمی بی‌نظیر است و دارای قدمتی ۲ میلیون ساله می‌باشد. غار وایتومو در فاصله ۲ ساعتِ از شهر اوکلند قرار دارد که ارزش پیمودن مسیر و تماشای محیطی دل انگیز را دارد. رنگ آبیِ این غار، آرامشی دلپذیر را به شما اهدا می‌کند که در این مکان از هرگونه اضطرابی به دور هستید. به طور کلی فضای داخلی غار وایتومو به گونه‌ای است که گویی شما را به دنیایی دیگر می‌برد. نیوزلند

کرم های درون غار

درخشش این غار به دلیل وجود حشره‌ای به نام “Arachnocampa Luminosa” می‌باشد که در لابه‌لای صخره‌ها و بر روی قندیل‌ها اسکان پیدا کرده‌اند و بعد از گذشت زمان مشخصی سر از تخم بیرون می‌آورند و به لارو تبدیل می‌شوند. این حشرات بیشترین زمان عمر خود را در میان کپسولی شفاف و براق می‌گذرانند. حیات ۱ ساله این موجودات در همان مکان ادامه می‌یابد تا از بین بروند زیرا آن‌ها توانایی مهاجرت به نقاط دیگر را ندارند. این حشرات همواره مشغول تماشای محیط کوچک اطراف خود هستند، غافل از اینکه جماعتی برای تماشای آن‌ها از کیلومترها دورتر راهی این منطقه شده‌اند. نورِ فضای داخلی غار تنها به واسطه این حشرات شب تاب تامین می‌گردد و در این مکان خبری از پروژکتور و چراغ‌های رنگارنگی که مصرف برق بالایی دارند، نمی‌باشد. این کرم‌های شب تاب نر و ماده، از گونه‌های بومی کشور نیوزلند می‌باشند که در اغلب مواقع از خود نور متصاعد می‌کنند؛ علاوه بر زیبایی بی حد و اندازه این کرم‌ها، عکاسی کردن از آن‌ها سختی‌های خاص خودش را دارد.

شهر اوکلند

نخستین بار در سال ۱۸۸۷ تعدادی از اهالی دهکده مائوری که در نزدیکی غار سکونت داشتند، از روی کنجکاوی و البته تفریح تصمیم گرفتند وارد این غار شوند. آن‌ها تعدادی چراغ به همراه داشتند ولی وقتی وارد فضای بسیار تاریک غار شدند، چراغ‌هایشان کافی نبود. کمی جلوتر که رفتند آسمانی پرستاره را در مقابل خود دیدند، سپس سکوت همه جا را فرا گرفت و آن‌ها مبهوت فضای پیش رو بودند. بعد از گذشت دقایقی، با حالتی تعجب‌برانگیز غار را ترک کردند و به محض خروج از آن، پدیده نظاره شده را به همگان شرح دادند.

آسمان زیرزمینی

بازدید از غار وایتومو

امروزه این مکان جادویی همه روزه میزبان گردشگران تور اروپا می باشد و درآمد خوبی از این راه کسب می‌گردد. این درآمدها برای امور مختلفی همچون نگهداری، امنیت، تعمیر و بازسازی فضاهای داخلی غار مورد استفاده قرار می‌گیرد. توریست‌ها برای بازدید از این مکان زیبا، بعد از پرداخت هزینه، سوار بر کشتی می‌شوند و از مسیر مشخصی به تماشای این آسمان زیرزمینی می‌پردازند.

حشرات شب تاب

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

صمیمی‌ترین مردم شهرهای مختلف جهان

صمیمیت و خون‌گرمی مردم توانایی خارق‌العاده‌ای دارد که‌ می‌تواند یک مسافر را در یک کشور غری…