خانه نکات حقوقی تمدید اجاره در زمان کرونا به چه صورت است؟

تمدید اجاره در زمان کرونا به چه صورت است؟

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طبق مصوبه دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا تمدید اجاره اماکن در این زمان به این صورت است که، مالکی که مال اجاره را به دیگری نفروخته باشد حق درخواست تخلیه ندارد و باید با مستاجر خود تمدید کند.
تمدید اجاره در کرونا

احکام اجاره بر این مبنا است که توافق و قرارداد طرفین اجاره تا پایان زمان مقرر بین طرفین الزام‌آور است. برای مثال در عرف اجاره قراردادها یک ساله است و پس از پایان یک سال موجر می‌تواند تخلیه ملک خود را بخواهد زیرا از ابتدا توافق آن‌ها بر یک سال بوده است و امکان تمدید قرارداد با توافق دوباره ممکن است اما با این وجود، در اثر وضعیت اضطراری و خطرناک دولت با استفاده از قوه حاکمیت خود اراده خود را دخیل در اراده طرفین عقد یعنی موجر و مستاجر بسازد و به جهت وضعیت ناشی از بیماری واگیر کرونا و جلوگیری از نقل مکان‌های پر شمار و سرگردانی مستاجران اراده خود را به نفع مستاجران به صورت حاکمیت اعمال کند. این امر در زمان شیوع کرونا بحث جدی به خود گرفت. در این نوشتار از مجله اینترنتی دلتا به بررسی تمدید اجاره در زمان کرونا می‌پردازیم.

تمدید اجاره در زمان کرونا

طبق مصوبه دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا مقرر شده است که در زمان شیوع کرونا هیچ یک از مالکین نمی‌توانند بیش از مقدار معینی اجاره بها را افزایش بدهند که این میزان برای شهر تهران ۲۵ درصد و برای کلان شهرها ۲۰ درصد است و برای شهرهای کم جمعیت‌تر ۱۵ درصد خواهد بود. به عبارت دیگر مستاجران می‌توانند در مال اجاره‌ای همچنان ساکن بمانند و اگر موجر تصمیم بر افزایش اجاره‌بها گرفته باشد و این افزایش بیشتر از ارقام گفته شده باشد مستاجر می‌تواند از قبول آن سر باز زند و افزایش اجاره‌بها تا حدود مشخص شده قابل پذیرش است.

تمدید اجاره در کرونا

استثنائات مصوبه تمدید اجباری اجاره و امکان تخلیه

اگر مستاجر از قبل طبق تعهداتی که داشته تخلف کرده و سبب ایجاد حق فسخ شده باشد تمدید اجاره برای موجر شامل این مصوبه نیست و امکان فسخ و تخلیه وجود دارد. اگر مالک ملک را رسما فروخته باشد از تاریخ فروش مستاجر ۲ ماه فرصت تخلیه دارد.

عدم حق تخلیه اجاره تا چه زمانی است؟

طبق مصوبه اعلام شده عدم حق تخلیه اجاره تا زمان پایان بیماری کرونا معتبر است.

تخلیه ملک در زمان کرونا زمانی ممکن است که یا مستاجر راضی باشد یا آن دو شرط یعنی تخلف مستاجر از تعهدات خود و فروش رسمی ملک توسط موجر از قبل اتفاق افتاده باشد. در غیر این صورت امکان تخلیه وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب تمدید قرارداد اجاره و نکات آن را در مجله حقوقی مطالعه کنید.

 • مراحل طلاق از طرف مرد

  طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

  عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…
 • تقلب و فریب در معامله

  فریب در معامله

  در قراردادها گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله اعمال فریبنده و نیرنگ‌آمیز انجام ده…
 • اثبات فرار از پرداخت مهریه

  فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

  بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…