خانه گردشگری جنگلی با درختان کج!

جنگلی با درختان کج!

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
لهستان، کشوری که دارای تاریخ پر فراز و نشیبی در طی سالیان سال بوده است، کمتر در معرض دید عموم قرار گرفته. این کشور دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری می‌باشد.
جنگل کج

جنگلی با درختان کج در کشور لهستان

در این پست می‌خواهیم درباره جنگلی با درختان کج در این کشور صحبت کنیم. پس از مشاهده این درختان تصورش هم سخت است بخواهیم قبول کنیم آنها به دلایل طبیعی به این شکل در آمده باشند. مجله دلتا را در این سفر ماجراجویانه در دل جنگل کج در لهستان همراهی کنید.

جنگل کج

لهستان

کشور لهستان از لحاظ جغرافیایی در مرکز قاره اروپا قرار دارد. آب و هوای این منطقه معتدل شمرده می‌شود و زمستان‌های سرد و تابستان‌های بسیار گرمی دارد. جاذبه‌های گردشگری در لهستان بی‌شمارند. این کشور دارای پارک‌ها و جنگل‌های زیبایی هست. از همین رو می‌خواهیم درباره یکی از جنگل های مرموز این کشور که مناسب برای سفرهای ماجراجویانه هست صحبت کنیم. در این جنگل مجموعه‌ای از درختان کج وجود دارد که به طرز عجیبی کنار هم قرار گرفته‌اند.

لهستان

درباره جنگل کج

تنه اکثر این درختان در قسمتی که از زمین بیرون آمده‌اند، ۹۰ درجه به سمت بالا (شمال) خم شده‌اند و بعد دوباره به حالت اولیه مانند تمامی درختان جهان برگشته و به رشد خود ادامه داده‌اند. به همین دلیل نام این جنگل به جنگل کج معروف شده است. شاید این فکر به ذهن خطور کند که به علت خم شدگی تنه درختان دیگر آنها قادر به رشد کامل نخواهند بود. اما این فکر کاملا غلط است و درختان رشد قابل توجهی هم داشته‌اند. جنگل کج در شمال غرب کشور لهستان واقع می‌باشد. با وجود تنه‌هایی با ظاهری شبیه به حرف c همه درختان به خوبی رشد کردند و این خم شدگی مانع رشد آنها نشده است. حدود ۴۰۰ درخت کج در این جنگل وجود دارد. بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند که این درخت‌ها برای جلوگیری از آسیب رسیدن به نوک، شاخه‌های جانبی و تنه خودشان به این شکل درآمده‌اند. درخت‌ها خاصیت ارتجاعی دارند. پس برای اینکه بتوانند رشد کنند، در مقابل موانع به این شکل به رشد خودشان ادامه داده‌اند. هر اتفاقی که برای یک درخت در این جنگل افتاده برای بقیه آنها هم تکرار شده چون همه آنها تغییر شکل یکنواخت دارند.

عجایب دیدنی

سن درختان جنگل کج به  ۸۰ سال می‌رسد، به نظر می‌رسد که زمانی که این اتفاق برای این ۴۰۰ راس درخت افتاده آنها ۷ سال داشته‌اند. این به معنای آن است که یعنی قبل از اینکه جنگ جهانی دوم رخ بدهد در این جنگل اتفاقی افتاده که سبب شده درختان منطقه کج بشوند. نکته جالب در این منطقه این است که همه درختان به یک طرف و با یک شکل خاص کج شده‌اند و ادامه رشد خود را داشته‌اند. این موضوع توانسته سبب تعجب بسیاری از دانشمندان بشود و تا به الان هیچ دلیل علمی برای آن یافت نشده است.

درختان کج

علت کج بودن درختان

یکی از مشکوک‌ترین تئوری‌هایی که وجود دارد به این صورت است که در سال ۱۹۳۰ گروهی از کشاورزها درختانی را در این جنگل کاشتند، و به منظور تولید محصول خاصی که در نظرشان بوده تنه درخت‌ها را به عمد به این شکل درآوردند. به طوری که شبیه به مبلمان بشود. ما هیچ وقت نمی‌توانیم مطمئن شویم که این تئوری درست بوده است یا خیر، چون با شروع حمله به لهستان در جنگ، کشاورزها نتوانستند کار خود را به پایان برسانند.

بسیاری معتقدند که یک فرآیند مکانیکی عمدی موجب خم شدن درختان شده است. همانطور که می‌دانید برای تولید مبلمان، آلات موسیقی و غیره می‌توانیم عمداً چوب درختان را خم کنیم.

در این بین عده‌ای از کارشناسان نیز معتقدند که در آن زمان لهستان متحمل برف و کولاک سنگین در کشور بوده است و این منطقه زیر فشار بارش برف شدیدی که بارید است مانده و دلیلی بر کج شدن درختان در این جنگل شده است.

علت کج بودن درختان

 • شهر مردگان

  در این شهر، مرده‌ها سکونت دارند!

  وقتی به این شهر می‌روید خانه‌های سفید رنگ کوچکی را در مقابلتان می‌بینید که در واقع دخمه‌ها…
 • والنسیا و سرگرمی‌های عجیب و غریبش!

  در سفر خود به اسپانیا بعد از اینکه تمام جاذبه‌های بزرگ را از لیست فعالیت‌هایتان خط زدید، ن…
 • شهر آبی استیلتزویل

  شهری که روی آب شناور است

  به طور معمول شهرها در نقاطی مانند کرانه رودخانه‌ها، دشت‌های وسیع، دامنه کوه‌ها، کنار جاده‌…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

در این شهر، مرده‌ها سکونت دارند!

وقتی به این شهر می‌روید خانه‌های سفید رنگ کوچکی را در مقابلتان می‌بینید که در واقع دخمه‌ها…