خانه گردشگری قلعه آدم‌خوار در اردبیل

قلعه آدم‌خوار در اردبیل

۲
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
هر آنچه که دور از دسترس آدمی بوده و قابل لمس نبوده برای ما عجیب و شگفت‌آور است؛ کشور ما نیز عجایب کمی ندارد. یکی از این عجایب با نام قلعه آدم‌خوار شناخته می‌شود.
قلعه آدم خوار

در کشوری زندگی می‌کنیم که بی‌شک پر از جاذبه‌های طبیعی و غیر طبیعی بسیاری است. هر چقدر که می‌توانیم از دیدن جاذبه های فوق‌العاده آن لذت ببریم، همانقدر می‌توانیم از دیدن و یا حتی شنیدن سرگذشت و داستان برخی از آثار و جاذبه‌های کشورمان که کم هم نیستند تعجب کنیم و به حیرت فرو برویم. قلعه آدم خوار اردبیل یا بوینی یوغون نیز از دسته همان جاذبه‌هایی است که موجب تعجب و حیرت ما می‌گردند. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

قلعه آدم خوار

آیا این قلعه واقعاً آدمخوار است؟

قلعه آدم خوار، یکی دیگر از دست ساخته های متروک مانده بشر است که محلی برای قصه‌پردازی‌های محلیان که حتی آن ها هم انتقال دهنده ی داستان های سینه به سینه نقل شده ی اجدادشان هستند، شده است. صورت مسئله این است، می‌گویند که قرن‌ها پیش مردمانی که به روستای کورعباسلو در استان اردبیل می‌رفته‌اند، پس از بازدید از قلعه باستانی بوینی یوغون به صورت کاملاً مرموز و اسرارگونه‌ای ناپدید می‌شده‌اند.

چون معلوم نبود که چه بر سر این افراد آمده است محلیان می‌گفتند گویی این قلعه آن‌ها را بلعیده! با ادامه داشتن این روند، کم کم این دژ در میان اهالی روستا به قلعه آدم خوار مشهور شد و داستان های بی شمار و بسیار زیادی درباره آن دهان به دهان در میان مردم محلی پیچید.

قلعه بوینی یوغون

راز این قلعه چیست؟

البته امروز معمای این قلعه مخوف را پژوهشگران به نوعی حل نموده‌اند. اما باید این را بگوییم که مردم در آن زمان حق داشته‌اند که این قلعه را آدم خوار بنامند زیرا هر بار که بازدید‌کننده‌ای قصد رفتن به سوی دیوارهای مرتفعش را می‌کرد، دیگر به هیچ عنوان باز نمی‌گشت.

به همین خاطر نیز بازدید کننده‌ها از هر سمت و سویی که به این قلعه می‌رفتند، دیگر بر نمی‌گشتند و به نوعی گمشده تلقی می‌شدند. اما بیایید تا کمی درباره این قلعه بدانیم. گردن کلفت یا همان بویون یوغون بر روی قطعات عظیم سنگی درست شده و بسیار مستحکم است.

در واقع استحکام این دژ آنچنان بالاست که موجب شده مردمانی که قرن‌ها قبل در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند، باور داشته باشند که حتما نیرویی فرا طبیعی موجب گم شدن گردشگران باشد. دیوارهای این قلعه تا ۳۰۰ متر ارتفاع دارند.

امروزه با ساماندهی قلعه و همچنین بررسی معماری عجیب آن علت این که مردم این منطقه به آن نگاهی خرافات‌گونه داشته‌اند، مشخص شده زیرا همین دیوارهای ۳۰۰ متری، قلعه را از دو طرف غیرقابل نفوذ کرده بودند و به همین صورت دسترسی به آن غیرممکن بوده است. به همین علت افرادی که به این قلعه می‌رفتند یا از سوی دیگری راهی می‌شدند و یا در این مکان گم شده و دیگر راهی برای خروج پیدا نمی‌کردند و در همان جا می‌مردند.

قلعه گردن کلفت

ارزش تاریخی قلعه آدم خوار

ارزش این قلعه تنها به آدمخوار بودنش نیست بلکه در بوینی یوغون، نشانه‌هایی از تمدن ۴۵۰۰ ساله و آثاری پیش از عصر اشکانی و دوران اسلامی وجود دارد.

اولین ساکنان این قلعه مخوف به دلیل این که در ارتفاعات سرد سکونت داشته‌اند، برای دستیابی راحت به آب، حوضچه‌‌های سنگی را در بالای قلعه ساخته‌‌اند. حوضچه‌هایی که باز گرفتار باورهای خرافی در بین اهالی این روستا شده. از آن جایی که استخرهای سنگی فرصتی برای ذخیره‌ سازی آب برف و باران فراهم می‌کرده است، همین موجب می‌شده تا خانوارهای مختلف و زیادی به مرور زمان، به این منطقه جذب شوند.

اردبیل

حتی کارشناسان می‌گویند که وسعت بالغ بر ۳۰۰ هکتار و چند لایه‌ای بودن قلعه نشان‌دهنده استمرار سکونت انسان از دوره اشکانی تا دوره صفوی است.

قلعه بوینی یوغون نیز معماری با کاربرد نظامی و در عین حال مسکونی داشته و از هر دو منظر امکانات لازم را دارا است.

منبعالی گشت

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۱ بهمن ۱۳۹۹ در ۶:۴۸ ب٫ظ

  2. اکرم کوثری

    ۲۱ آذر ۱۳۹۹ در ۲:۳۲ ب٫ظ

    باسلام خدمت باستان شناسان ایرانی آیا همانطور که گفته شده است کشور ما هم زیبایی های بسیار زیادی دارد و شگفت انگیز واین چنین چیزی را تایید کرده باشد برای ما هم شگفت انگیز است سوالی داشتم که آیا اینها که گفته شده بیرون از آن محیط خود می روند آیا همان جنی هست که در قرآن هم خداوند فرموده که دو نوع هستند که اینها همان بعد ها هستند یا اجایب هم باشند باز خلقت خداوند متعال است که کشور ایران واقع شده‌است ولی آیا گاهی وقتها که تنها هستم از پشت سر با صدای وار ه نام مرا صدا می زنند بااحساس راه رفتنشان را در

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اپلیکیشن مجله دلتا


بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

غار گلوی شیطان، مرموزترین غار جهان

غار گلوی شیطان علاوه بر نام جالبی که دارد به دلیل ویژگی‌های خاص و اسرارآمیزش یکی از جاذبه …