خانه گردشگری روستای شیب دراز کجاست؟

روستای شیب دراز کجاست؟

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
لاک پشت پوزه عقابی بعد از تخم ‌گذاری در ساحل به سمت آب می‌روند. دو ماه بعد بچه لاک پشت‌ها در شب از تخم بیرون آمده و به طور غریزی به سمت آب می‌روند.
روستای شیب دراز

شاید بهتر باشد، قبل از پاسخ به این پرسش که روستای شیب دراز کجاست، با گونه‌ای از لاک‌پشت‌ها با نام پوزه عقابی یا منقار کوتاه آشنا بشویم. لاک پشت پوزه عقابی، پوزه‌ی تیز و منحنی دارند. این لاک‌پشت‌ها با بدنی صاف و پهن و یک پشت لاک محافظ در اقیانوس‌های آزاد شنا می‌کنند. لاک‌پشت پوزه عقابی بعد از تخم‌گذاری در ساحل به سمت آب می‌روند. دو ماه بعد بچه لاک پشت‌ها در شب از تخم بیرون آمده و به طور غریزی به سمت آب می‌روند. آن‌ها باید بتوانند قبل از روشنایی به آب برسند، در غیر این صورت خوراک پرندگان و خرچنگ‌ها می‌شوند. این لاک پشت‌ها در خلیج فارس و در روستای شیب دراز نیز زندگی می‌کنند. با مجله دلتا همراه باشید تا با این مکان زیبا آشنا شوید.

روستای شیب دراز

موقعیت جغرافیای شیب دراز قشم

در خلیج همیشه فارس در جزیره قشم بخش شهاب در دهستان سوزا، روستای شیب دراز قرار دارد. شیب دراز قشم تنها مسیر دسترسی به جزیره هنگام است. به همین دلیل از بندرگاه‌های مهم قشم و استان هرمزگان محسوب می‌شود. فاصله قشم تا شیب دراز ۴۵ کیلومتر است و شیب تندی به سمت دریا دارد. به دلیل ماسه‌ای بودن ساحل این منطقه هرساله از هفته دوم اسفند ماه تا هفته دوم اردیبهشت ماه، میزبان لاک‌پشت‌های پوزه عقابی است. این لاک‌پشت‌ها هر سه تا چهار سال در فاصله زمانی دو هفته‌ای، برای تخم گذاری به این منطقه می‌آیند. لاک پشت‌ها در شب و زمانی که آب دریا بالا است، به ساحل می‌آیند و ۴۰ تا ۱۵۰ تخم می‌گذارند.

لاک پشت پوزه عقابی

در این مرحله گروهی از جوانان جامعه محلی به نام «محافظان لاک پشت» که در زبان محلی «ناتوران خمیس» خوانده می‌شوند، با انتقال این تخم‌ها به محوطه فنس کشیده از آن‌ها مراقبت می‌کنند. بخش زیادی از اقتصاد مردم روستای شیب دراز به زندگی این لاک پشت‌ها بستگی دارد. البته این لاک‌پشت‌ها تنها مهمانان این روستا نیستند و آبزیان دیگری نیز به اینجا می‌آیند. تلال، خرچنگ،‌ هامور، شیر ماهی، سفره ماهی، گدیر، سنگ سر، صافی، ماهی مرکب، کرفه، یوبو، کوسه در زمستان و تابستان‌ها به این ساحل می‌آیند.

لاک پشت منقار کوتاه

اقامتگاه بوم گردی شیب دراز قشم

یکی از ویژگی‌های زیبای روستای شیب دراز همکاری شانه به شانه‌ی مردان و زنان این روستا کنار هم است. همین امر باعث رشد صنعت گردشگری و اقامتگاه‌های بومگردی منطقه شده است. به طوری که زنان با تولید و فروش صنایع دستی و ارائه خدمات اسکان مسافران و مردان با صید ماهی و جا به جایی مسافران با قایق‌های خود باعث رشد اقتصادی روستا شده‌اند. در سفر به این روستا حتما از صنایع دستی این منطقه مانند گلابتون دوزی، خوس دوزی، شک بافی، برقع سازی، لچک سازی، توربافی، گرگوربافی، سبد بافی، گلیم بافی و تاکسیدرمی ‌و تزیینات بر روی انواع صدف، تهیه کنید. در برنامه‌ریزی سفر به این روستا بازدید از ساحل نقره‌گون هنگام را نیز در نظر داشته باشید. این ساحل علاوه بر صخره‌های مرجانی زیبا، پذیرای دلفین‌های بازیگوش نیز می‌باشد. کرایه کردن قایق موتوری و تماشای منظره بازی دلفین‌ها بسیار هیجان انگیز خواهد بود.

قشم

 

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

شهری که روی آب شناور است

به طور معمول شهرها در نقاطی مانند کرانه رودخانه‌ها، دشت‌های وسیع، دامنه کوه‌ها، کنار جاده‌…