عوارض دود سیگار برای افراد غیرسیگاری چیست؟

۱۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
حتما با مضرات سیگار آشنا هستید. بهتر است بدانید که قرارگرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار (وقتی دود سیگار شخص دیگری را استنشاق می‌کنید)، حتی اگر سیگاری نباشید نیز برای‌تان مضر است.
عوارض دود سیگار برای اطرافیان

وقتی کسی سیگار می‌کشد، تمام دود سیگار وارد ریه نمی‌شود و بخشی از آن وارد هوایی می‌شود که دیگران در آن نفس می‌کشند. اما می‌دانید این دود سیگار چه عوارضی دارد؟ در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره عوارض دود سیگار برای اطرافیان صحبت خواهیم کرد.

عوارض دود سیگار برای اطرافیان

کشیدن سیگار در اماکن عمومی ممنوع است. اما افراد بسیاری، به‌ویژه فرزندان افراد سیگاری، همواره در معرض دود سیگار قرار دارند. افراد سیگاری حتی اگر نگران اطرافیان خود باشند، باز هم نمی‌توانند کاملا آن‌ها را از دود سیگار خود دور نگه‌ دارند.

عوارض مصرف سیگار

دود دست‌دوم سیگار

در برخی بررسی‌ها مشخص شده است که دود دست‌دوم سیگار حاوی بیش از ۷هزار ماده شیمیایی است که صدها مورد از آن‌ها سمی هستند و حدود ۷۰ مورد موجب ابتلای فرد به سرطان می‌شوند.

از سال ۱۹۶۴ تاکنون، ۲٫۵میلیون بزرگسال غیرسیگاری براثر تنفس هوای آغشته به دود دست‌دوم سیگار جان خود را از دست داده‌اند.

قرارگرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار، خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. این موضوع می‌تواند موجب بروز سرطان ریه و دیگر انواع سرطان‌ شود. همچنین این دود می‌تواند فرد را به آمفیزم مبتلا کند و برای سلامت قلب نیز مضر است.

آمفیزم یا نابودی پارانشیم ریوی، اختلالی است که باعث ازبین‌رفتن ویژگی ارتجاعی ریه و دیواره کیسه‌های هوایی آن می‌شود.

دود سیگار چسبندگی خون را افزایش می‌دهد و با افزایش کلسترول بد، به پوشش رگ‌های خونی صدمه می‌زند. این تغییرات درنهایت فرد را در معرض سکته قلبی یا سکته مغزی قرار می‌دهد.

دود سیگار

دود سیگار و بیماری‌های قلبی-عروقی

۱. قرارگرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار فورا روی سیستم قلبی-عروقی افراد اثر می‌گذارد و می‌تواند موجب بیماری‌های عروق کرونری و سکته قلبی شود.

  • ۲۵ تا ۳۰ درصد از غیرسیگاری‌هایی که در خانه یا محل کار در معرض دود دست‌دوم سیگار قرار دارند، به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند.
  • دود دست‌دوم سیگار خطر سکته قلبی را ۲۰ تا ۳۰درصد افزایش می‌دهد.
  • دود دست‌دوم سیگار، سالانه جان ۸ هزار نفر را براثر سکته قلبی می‌گیرد.

۲. قرارگرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار بلافاصله روی خون و رگ‌های خونی فرد اثر می‌گذارد و خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

  • استنشاق دود دست‌دوم سیگار در عملکرد نرمال قلب، خون و سیستم عروقی تداخل ایجاد می‌کند و خطر ابتلا به سکته قلبی را افزایش می‌دهد.
  • حتی قرارگرفتن در معرض دود سیگار به‌‌مدت کم هم می‌تواند به پوشش رگ‌های خونی صدمه بزند و پلاکت‌های خون فرد را چسبنده‌تر کند. این تغییرات می‌توانند موجب حملات قلبی مرگبار شوند.
  • افرادی که سابقه بیماری قلبی دارند، بیش از هر شخص دیگری گرفتار عوارض بد ناشی از دود دست‌دوم سیگار می‌شوند و به همین دلیل، باید برای دوری از هر نوع دود سیگار، اقدامات خاصی انجام دهند.

عوارض دود سیگار برای اطرافیان

خطر دود سیگار و سرطان ریه

۱. دود دست‌دوم سیگار موجب بروز سرطان ریه در بزرگسالانی شده است که هرگز سیگار نکشیده‌اند.

  • خطر ابتلا به سرطان ریه در غیرسیگاری‌هایی که در خانه یا محل کار در معرض دود سیگار قرار دارند، ۲۰ تا ۳۰درصد است.
  • غیرسیگاری‌هایی که در معرض دود دست‌دوم سیگار قرار دارند، به‌اندازه سیگاری‌ها، مواد سرطان‌زا را استنشاق می‌کنند.
  • قرارگرفتن در معرض دود دست‌دوم سیگار، حتی به‌مقدار کم، چنان به سلول‌های بدن صدمه‌ می‌زند که فرایند ابتلا به سرطان را فعال می‌کند.
  • هرچه مدت قرارگیری در معرض دود دست‌دوم سیگار بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان ریه در غیرسیگاری‌ها افزایش پیدا می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب کنترل ریفلاکس معده، بدون دارو! را در مجله دلتا بخوانید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

آیا ماه گرفتگی دلیلی ماورائی دارد؟

ماه گرفتگی پوست یا لکه‌های پوستی مادرزادی، معمولا طبیعی و بی‌خطر در نظر گرفته می‌شوند. این…