راه حل مشکل بخار عینک به دلیل زدن ماسک

۱۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یکی از مشکلات افراد عینکی که برای جلوگیری از ویروس کرونا ماسک می‌زنند، بخار گرفتن شیشه عینک آن‌ها است که باید با روشی مناسب از بخارکردن عینک جلوگیری کنند.
رفع بخار عینک به دلیل زدن ماسک

همان طور که می‌دانید ماسک‌های مخصوص صورت می‌توانند از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کنند. البته میلیون‌ها نفر از افرادی که از ماسک استفاده می‌کنند، همزمان عینکی هم هستند و بخار و رطوبت ماسک باعث بخار گرفتن شیشه عینک آن‌ها می‌شود که برایشان به یک مشکل جدی تبدیل شده است. در این قسمت از مجله دلتا راه های رفع بخار عینک به دلیل زدن ماسک را مطرح می‌کنیم.

چرا عینک‌ها بخار می‌گیرند؟

گرمای بدن و جریان هوا باعث بخار گرفتن لنز عینک می‌شود. زمانی که ماسک زده‌اید، به طور مداوم هوای گرم را تنفس می‌کنید و آن را بیرون می‌دهید. این هوا از قسمت بالای ماسک خارج می‌شود و باعث ایجاد بخار روی شیشه عینک می‌گردد و دیدن محیط اطراف را برای شما سخت‌تر می‌کند.

جلوگیری از بخار عینک

راه های رفع بخار عینک به دلیل زدن ماسک

۱. شیشه عینک را با آب و صابون بشویید.

قبل از اینکه ماسک را به صورتتان بزنید، عینک آفتابی و لنز عینک طبی خود را با آب و صابون بشویید و آن را تکان دهید تا آب اضافه آن از بین برود و سپس آن را در معرض هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود و بعد، با یک دستمال نخی تمیز آن را به طور کامل خشک کنید.

در چنین حالتی اگر با عینک ماسک بزنید، روی آن بخار گرفته نمی‌شود زیرا شستن عینک با آب و صابون یک لایه نازک روی لنز ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که تماس مستقیم با رطوبت نداشته باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدگی عینک آن را هرگز با محصولاتی مثل شامپو بچه، خمیر دندان و کرم شیو شستشو ندهید.

ویروس کرونا

۲. چسباندن ماسک

یکی از ترفندهای رایج که توسط پزشکان توصیه می‌شود، چسباندن ماسک دو تیکه با استفاده از نوار چسب دو تیکه در اطراف بینی است که ماسک را سر جای خود نگه می‌دارد.

۳. مطمئن شوید که ماسک اندازه صورت شماست

ماسکی که برای صورت شما گشاد باشد، باعث می‌شود که هوا از لابلای آن بیرون بزند و به شیشه عینک برسد و باعث بخار گرفتن آن شود. از ماسک‌هایی استفاده کنید که کاملاً اندازه صورت شما باشد؛ مخصوصاً باید به کناره‌های بینی نیز توجه داشته باشید.

۴. عینک خود را تنظیم کنید

اگر عینک شما دارای ۲ عدد پد بینی باشد، می‌توانید آن‌ها را بیرون آورید تا فریم عینک به طور کامل روی صورت شما بنشیند. با این کار، هوا بین عینک و ماسک گیر نمی‌کند و به راحتی خارج می‌شود. البته بعضی از عینک‌های طبی به گونه‌ای هستند که نباید پدهای بینی را از روی آن‌ها خارج کرد زیرا ممکن است زاویه دید فرد را تغییر دهند.

۵. از محصولات ضد بخار استفاده کنید

می‌توانید اسپری‌های ضد بخار که بدون نسخه هم در دسترس قرار می‌گیرند یا از ژل‌هایی برای لنز خود استفاده کنید تا قطره‌های بخار و به راحتی از عینک برداشته شود. هنگامی که ماسک می‌زنید، از آن‌ها استفاده کنید. بعضی از انواع آن‌ها بهتر از دیگری کار می‌کنند و بنابراین برندهای مختلف را امتحان کنید.

اسپری‌های ضد بخار

۶. به دنبال لنزهای بدون بخار باشید

شاید مشکل بخار گرفتن شیشه عینک با این روش‌ها به طور کامل حل نشود که در چنین شرایطی می‌توانید از پوشش‌های ضد بخار روی لنزهای مخصوص استفاده کنید. این پوشش‌ها به راحتی شما را از شر بخار موجود روی عینک خلاص خواهند کرد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۵ خاصیت شگفت‌انگیز سویا که نمی‌دانید

سویا در تعادل هورمونی، سلامت سیستم قلبی‌عروقی و محافظت در برابر پوکی‌استخوان موثر است. در …