چگونه با کمترین هزینه صاحبخانه شویم؟

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه

چگونه با کمترین هزینه صاحبخانه شویم؟ شاید کسانی که مایلند خانه‎ای مناسب با هزینه‎ای پایین خریداری کنند بیشتر به این موضوع توجه دارند. اما ببینیم کارشناسان حوزه مسکن در این باره چه می‎گویند.

کارشناسان معتقدند: برای کاهش هزینه تمام‎شده مسکن که باعث می شود بخشی قابل‎توجه از متقاضیان مسکن صاحبخانه شوند، دولت باید با حذف هزینه زمین و معافیت سازندگان مسکن از مالیات‎ بر ساخت این راه را برای خریداران هموار کند.

به گزارش مجله دلتا به نقل از اقتصادآنلاین ، درسال‎های اخیر، صنعت ساختمان با رکودی بسیار سنگین رو‎به‎رو بوده است. آمار تعداد پروانه‎های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری ها نشان می‎دهد تولید مسکن در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم تا ۵۰ در صد کاهش داشته است .بر اثر این کاهش بازار مسکن شاهد کمبود شدید عرضه بود که تاثیر خود را با افزایش قیمت مسکن و اجاره‎بها در ماه‎های اخیر نشان داد.

این در حالی است که رونق صنعت‎ساختمان می‎توانست افزون بر تامین نیاز مسکن مردم و جلوگیری از افزایش شدید قیمت‎ها، به اشتغالزایی بسیار کمک کند و سایر بخش های اقتصادی کشور نیز رونق گیرند.

چگونه با کمترین هزینه صاحبخانه شویم ؟

دراین شرایط متقاضیان، با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن، توانایی خرید واحدهای نوساز را ندارند، و به گفته مجتبی بیگدلی، رئیس انجمن انبوه‌سازان، بعضی از سازندگان مسکن به سبب هزینه‎های بالای ساخت‎و‎ساز مسکن در سال‎های اخیر، از این بازار خارج شده اند. در نتیجه، اعطای وام مسکن و افزایش آن در این شرایط نمی‎تواند تولید مسکن را از رکود خارج کند و حتی موجب می‎شود که صاحبان واحدهای موجود، قیمت ها را افزایش دهند و متقاضیان مسکن، از خرید آن ناتوان تر شوند و رکودی سنگین بر بازار مسکن حاکم شود. بنابراین باید در پی راه‎حلی بود که هزینه ساخت‎و‎ساز مسکن برای سازندگان کاهش یابد تا متقاضیان خرید مسکن با دارایی خود بتوانند صاحبخانه شوند.

مهدی غلامی، کارشناس اقتصادی می‎گوید :بهترین راهکار برای تحقق این موضوع این است که دولت، هزینه زمین را از هزینه تمام‎شده مسکن حذف کند زیرا این امر کمک زیادی به کاهش هزینه های ساخت‎و‎ساز مسکن می‎کند. به گفته وی ، برآوردها نشان می‎دهد دستکم ۶۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی در شهرهای بزرگ، مربوط به زمین آن است و دولت می‎تواند این کار را با استفاده از زمین‎های جانمایی شده در شهرهای جدید انجام دهد.

غلامی افزود: در قالب طرح مسکن‎مهر در دولت قبل هم از این روش استفاده شد. در این دولت نیز به تازگی پروژه ساخت سه هزار واحد مسکونی در شهر پرند با تصمیم شورای مسکن بر همین پایه «زمین صفر» شروع  به کار کرده است.

گزارش ها حاکیست : از بین هزینه‎های باقی‎مانده ساخت‎و‎ساز مسکن، مالیات بر ساخت نیز سهمی قابل توجه دارد. برابر آخرین اصلاحیه این نوع مالیات که سال ۹۶ هیئت دولت آنرا ابلاغ کرد، سازندگان حقوقی مسکن باید ۲۵ درصد از درآمد حاصل از ساخت و فروش واحدهای مسکونی را به اداره مالیات بپردازند  یعنی ۱۰ درصد  از هزینه تمام شده یک واحد مسکونی، مالیات بر ساخت آن است.

درهمین باره ، غلامی خاطر‎نشان کرد: با معاف کردن سازندگان از پرداخت این مالیات به شرط تحویل به موقع واحدهای مسکونی در کنار حذف هزینه زمین، هزینه نهایی مسکن به ۳۰ درصد قیمت کنونی کاهش می‎یابد یعنی بطور مثال خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان در شرایط کنونی، فقط با پرداخت ۹۰ میلیون تومان ممکن خواهد شد؛ هزینه‎ای که قشر‎های متوسط به راحتی حاضر به پرداخت آن هستند.

وی اظهار داشت: قشر‎های ضعیف‎تر نیز می‎توانند حداقل ۱۵ درصد از هزینه باقی‎مانده را پرداخت کنند و دولت نیز می‎تواند ۱۵ درصد هزینه باقی‎مانده را بصورت وام خرید مسکن به این قشر ها بدهد که این امر با استفاده از بخشی بسیار کم از اقساط بازگشتی مسکن مهر اجرا شدنی است.

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

تنها با ۷ کار ساده زندگی خود را متحول کنید

تغییر عادت‌ها تنها راه موفقیت ماست. تا زمانیکه عادت‌های روزانه ما تغییر پیدا نکند، ما هرگز…