عوض شدن مفهوم زمان در جزیره زنگبار!!

۷
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
مردم زنگبار به زبان سواحلی که شاخه‌ای از دسته زبان‌های بانتو است صحبت می‌کنند. این زبان در شرق و تا حدودی مرکز آفریقا به کار برده می‌شود و یکی از بانفوذترین زبان‌های آفریقایی است.
زنگبار

زنگبار کجاست؟

زنگبار منطقه‌ای نیمه خودمختار در تانزانیا است. زنگبار دربردارنده مجمع الجزایری در اقیانوس هند به فاصله ۲۰ الی ۲۵ کیلومتری از ساحل سرزمین اصلی و مشتمل بر جزایر کوچک بسیار و دو جزیره بزرگ به نام‌های اونگوجا و جزیره پمبا است. مرکز تاریخی شهر زنگبار، شهر سنگی در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. با مجله دلتا همراه باشید.

زنگبار

ریشه کلمه زنگبار

شاید جالب باشد که بدانید «زنگ» کلمه‌ای فارسی است به معنی تیره رنگ، قهوه ای و سیاه، «بار» به معنی ساحل، کناره و کرانه (مانند:جویبار، رودبار، ارسباران …) و در مجموع« زنگبار» یعنی ساحل سیاهان یا سرزمین سیاهان. اعراب این واژه را زنجبار تلفظ می‌کنند و اروپائیان هم زنجبار را به Zanzibar تغییر داده‌اند. ایرانی‌ها از دوره هخامنشی با این منطقه دادوستد تجاری داشته‌اند.

ساحل سیاهان سرزمین سیاهان

عوض شدن مفهوم زمان در زنگبار

در جزیره زنگبار زمان احتمالا شما را قدری گیج کند. این جا همه چیز برعکس انتظار شماست. برعکس باقی نقاط جهان که هر شبانه روز از ساعت ۱۲ نیمه شب آغاز می‌شود، مردم این جزیره ساعت شروع روز خود را از زمان طلوع خورشید یعنی ساعت ۷ صبح آغاز می‌کنند. در نتیجه زمان یک بعد از ظهر می‌شود زمانی که روز به معنی مفهوم غربی آن (روز کاری) آغاز می‌شود و ساعت ۷ بعد از ظهر ، نیمه ظهر مردم این ناحیه است.

تانزانیا

تمام این اختلاف زمانی به خاطر قرارگیری درنزدیکی  آفریقا و نزدیک بودن این جزیره به خط استوا است. درصورتی که می‌خواهید با ساعت مچی بر روی دستتان اوقات زندگی مردم را متوجه شوید، باید ساعت ۳ را با ساعت ۹ و ساعت ۴ را با ساعت ۱۰ تعویض و جا به جا کنید. در این‌صورت با یکی از جاذبه‌های زنگبار تانزانیا یعنی اختلاف زمانی با دیگر نقاط جهان هماهنگ شده‌اید. حالا که ساعت خود را هماهنگ کرده‌اید ، باید زمان‌های بازدید روزانه خود را پیدا کنید. برای پیدا کردن زمان صبحانه، ناهار، عصرانه و شام، حتی درصورتی که ساعت به کمکتان نیامد، از افراد محلی کمک بگیرید.

استوا

چند نمونه از جاذبه های گردشگری زنگبار

– شهر سنگی

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری زنگبار که در تور تفریحی باید از آن دیدن کرد شهر سنگی است. این شهر در گذشته پایتخت و مقصد بسیاری از گردشگران در سفر ماجراجویانه شان بوده و اهمیت زیادی داشته است. معماری و بافت فرهنگی شهر ترکیبی از فرهنگ‌های گوناگون است مانند اعراب، ایرانیان، هندی‌ها و اروپاییان است که در جزیره زندگی نموده اند. سال ۲۰۰۰ شهر سنگی جزء میراث یونسکو قرار گرفت و بیش از پیش بین گردشگران تور تفریحی معروف شد.

شهر سنگی

– خانه شگفتی ها

این خانه که به بیت العجیب هم معروف است یکی از شناخته‌شده‌ترین مکان‌های گردشگری زنگبار است. این بنا سال ۱۸۸۳ ساخته شده است. خانه شگفتی ها در گذشته خانه سلطان بود و نخستین بنا در زنگبار بود که الکتریسیته داشت و نخستین بنای مجهز به آسانسور در شرق آفریقا هم بود. اکنون هم این خانه به موزه تبدیل شده است.

خانه شگفتی ها

– جزیره زندان یا جزیره لاک پشت ها

چانگو یا جزیره لاک پشت ها حدود ۳۰ دقیقه تا شهر سنگی فاصله دارد و از جاذبه‌های گردشگری زنگبار در سفر ماجراجویانه است. بد نیست بدانید در حالی‌ که این جزیره به جزیره زندان شهرت دارد هیچ وقت زندان نبوده و گاهی برده‌ها در این جزیره نگهداری و توقیف می‌شدند. در دوره‌ای هم با شیوع تب زرد جزیره زندان محل قرنطینه بیماران بوده است.

جزیره لاک پشت ها

جزیره زندان

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

رازهای سربه‌مهر مجسمه ابوالهول

کمتر کسی است که با شنیدن نام کشور مصر به فیلم‌های باستانی و تاریخی سفر نکند. در این میان م…