با شادترین قبرستان دنیا آشنا شوید!

۱۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شادترین قبرستان دنیا در رومانی واقع گردیده است که با سنگ قبر های آبی تبدیل به شاد ترین قبرستان دنیا شده است.البته لازم به ذکر است که به دلیل رنگ قبر های آبی ، آن را قبرستان آبی هم می نامند.جالب تر از همه چیز ، افرادی که به این قبرستان می آیند با لبخندی بزرگ بر روی صورتشان از این جا بیرون می روند.
قبرستان مری

این قبرستان در ساپانتا در نزدیکی مرز این کشور با اوکراین و ۵۸۰ کیلومتری بخارست قرار دارد. اما چرا هرکسی وارد قبرستان مری می‌شود با لب خندان بیرون می‌آید؟ جالب است بدانید که از نگاه مردم این منطقه، مرگ به بازی و شوخی گرفته شده است و بر این باورند که هرکس زودتر بمیرد بازی را باخته و رازها و خصوصیاتش به صورت طنز بر مزارش نقش می‌بندد. با مجله دلتا همراه باشید.

قبرستان مری

شروع این ایده

ایده قبرستان آبی یا قبرستان مری به سال ۱۹۳۵ بازمی گردد که در آنجا نجاری وظیفه ساخت علامت های روی قبر را داشت. او هنگام ساخت این علامت‌ها که جنس چوب آن از بلوط بود، با بهره‌گیری از رسم سوگواری آن منطقه که بازماندگان متوفی بعد از ۳ روز سوگواری در محلی دورهم جمع می شدند و خاطرات و نظرهایشان را راجع به متوفی می‌گفتند، به دنبال سوژه برای نقاشی و شعر روی سنگ قبر او بوده و به سنگ قبر رنگ آبی می‌زد و اطراف آن را گل‌های رنگارنگ کشیده و در نهایت هم شعری طنز اما تلخ می‌نوشت! شعرهایی که گاهی غم و مرگ زودهنگام را بیان می‌کردند و گاهی هم خیانت، دورویی و صفات منفی افراد را!

قبرستان آبی

داستان سنگ قبرها چیست؟

اگر فردی در روستای ساپانتا در رومانی زندگی کند و فوت کند، سهم او یک سنگ قبر آبی و رنگارنگ در قبرستان مری است که روی آن نامش نوشته شده، نقاشی‌ای که شغلش یا نحوه مرگش را بیان می‌کند کشیده شده و اگر هم خوش‌شانس باشد، شعری که کسی را نخنداند نوشته شده! البته بعضی شعرها درنهایت شایستگی داستان زنده فرد متوفی را بیان کردند اما با خواندن بعضی از شعرها واقعا نمی‌توانید جلوی خنده‌تان را بگیرید! درواقع برخورد اهالی این روستا با مرگ، به باور آن‌ها باز می‌گردد، باوری که زندگی بعد از مرگ را حیاتی جاویدان و پر از شادی می‌دانند، بنابراین این واقعیت را می‌پذیرند و در برخورد با این حقیقت، سخت‌گیری نمی‌کنند.

رومانی

برخلاف سایر گورستان‌ها سنگ قبرهای ساپانتا خاکستری نیستند، بلکه هرکدام با طرحی شاد و جذاب تزئین شده‌اند و محیط گورستان را بسیار شاد و جذاب کرده‌اند. منبت‌کاری محلی به نام استن پاتراس در فاصله بین سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۷۷ علامت‌های عمودی روس سنگ‌ قبرها را ساخته است. هر یک از این علامت‌های عمودی از جنس چوب ساخته شده‌اند و رویه آن‌ها برای محافظت از باران با روکش فلزی نازکی پوشانده شده است.

سنت ساخت این علامت‌ها پس از مرگ استن پاتراس ادامه پیدا کرده است، زیرا خود او به این امر واقف بود که پس از مرگ وی هنر ساخت این علامت‌ها از بین خواهد رفت به این دلیل شاگردانی را در زمینه نجاری، نقاشی و شعر برای ادامه راه خود تربیت کرد.

شادترین قبرستان دنیا

در ادامه نمونه‌ای از شعرهای نوشته شده بر روی سنگ قبر ها را با هم می‌خوانیم.

شعری برای مادرزن

در زیر این سنگ سنگین
مادرزن من آرمیده است
اگر او سه سال بیشتر عمر می‌کرد
من در این گور بودم و او این شعر را می‌خواند
ای کسانی که از اینجا عبور می‌کنید
سعی نکنید او را بیدار کنید
چرا که او به خانه باز می‌گردد
و سر مرا از تنم جدا می‌کند

شعری برای مادرزن

شعری برای دختربچه سه ساله

در آتش جهنم بسوز ای تاکسی لعنتی
که از شهر سی‌بیو آمدی
از بین تمامی نقاط این کشور
چرا باید اینجا توقف می‌کردی؟
در کنار خانه‌ام، با من برخورد کردی
و مرا به کام مرگ فرستادی
و خانواده‌ی مرا غرق در غم و اندوه نمودی

شعری برای دختربچه سه ساله

۱۲ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ در ۱۲:۱۰ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۵ آذر ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۴ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۱۰ آذر ۱۳۹۹ در ۱۱:۳۱ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۱۰ آذر ۱۳۹۹ در ۹:۰۲ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۱۰ آذر ۱۳۹۹ در ۱۲:۴۰ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۱۰ آذر ۱۳۹۹ در ۱۰:۵۱ ق٫ظ

 7. ناشناس

  ۸ آذر ۱۳۹۹ در ۸:۴۲ ق٫ظ

 8. ناشناس

  ۸ آذر ۱۳۹۹ در ۲:۲۸ ق٫ظ

  جالب بود برای اولین بار میشنیدم

  پاسخ

 9. ناشناس

  ۸ آذر ۱۳۹۹ در ۲:۰۸ ق٫ظ

 10. ناشناس

  ۸ آذر ۱۳۹۹ در ۱:۴۲ ق٫ظ

 11. ناشناس

  ۷ آذر ۱۳۹۹ در ۱۱:۵۰ ب٫ظ

 12. ناشناس

  ۷ آذر ۱۳۹۹ در ۵:۳۱ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

۴ مورد از جاهای دیدنی ماسوله که کمتر درباره آن‌ها نشیده‌اید

خانه‌های پلکانی و بالکن‌های مزین به گل‌های شمعدانی و روستایی که در بین کوه‌ها و جنگل‌های س…