خانه گردشگری جایی که بیابان به استقبال اقیانوس می‌رود!

جایی که بیابان به استقبال اقیانوس می‌رود!

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
قرار است امروز به یک بیابان برویم، پس هر چه برای بازدید از یک بیابان نیاز دارید را آماده کنید. البته وسایل شنای خود را فراموش نکنید چرا که قرار است در بیابان شنا کنیم. ظاهرا اینجا همه چیز شبیه هم و ثابت به نظر می‌آید اما اگر بتوانید هر روز به این منطقه بروید و با دقت محیط را بررسی کنید می‌فهمید که هیچ‌وقت هیچ‌قسمت این مکان ثابت نیست، چرا که هرروز شن‌ها جابجا می‌شوند و تپه‌ها شبیه دیروز نیستند.
ساحل بیابانی

پارک ملی لینسویز ماراینسیز

این پارک که وسعتی در حدود ۱.۵۰۰ کیلومتر مربع دارد، با وجود آن که از نظر موقعیت جغرافیایی در مکانی واقع شده است که بارش‌های زیادی را در سال تجربه می کند اما باز هم هیچ پوشش گیاهی ندارد حتی در حد یک علف. همین موضوع باعث خاص شدن و متمایز بودن این پارک از سایر نقاط مشابه در دنیا شده است ، چرا که مشخص نیست که اینجا یک بیابان است یا یک ساحل؟ و بیشتر از آن که شن و ماسه داشته باشد تالاب و برکه دارد. نکته دیگری که در مورد این پارک وجود دارد این است که لقب عجیبی دارد، ساحل بیابانی یا ساحل ملافه‌ ای ! برای آشنایی بیشتر با این مکان شگفت‌انگیز با مجله دلتا همراه باشید.
ساحل بیابانی

بیابان یا یک ساحل یا ساحل بیابانی ؟

داخل این پارک در برزیل، ساحلی وجود دارد سفید، بزرگ و گسترده با تپه‌های شنی که در نگاه اول به شکل یک ساحل به نظر می‌آیند اما در واقع با یک بیابان واقعی سر و کار دارید. همان طور که گفتیم در این منطقه در طول سال بارندگی زیاد است و همین موضوع باعث به وجود آمدن پدیده‌ای عجیب در این پارک شده و آن هم این است که آب باران در میان تپه‌های شنی جمع می‌شود و در نهایت باعث به وجود آمدن تالابی بسیار زیبا در قلب بیابان در نزدیکی اقیانوس می‌شود. عمق تالاب‌ها حداکثر به ۹۰ متر و حداقل ۳ متر می‌رسد.

ساحل
طبق فنی‌ترین استانداردها این ساحل واقعا یک بیابان نیست. آمارها میزان ریزش باران سالیانه این منطقه را چهل و هفت اینچ اعلام می‌کند در صورتی که میزان ریزش یک بیابان باید به طور میانگین کمتر از ده اینچ در سال باشد. میزان ریزش باران این بیابان در مقایسه با صحرای بزرگ آفریقا ۳۰۰ برابر بیشتر است. همین موضوع سبب می‌شود تا این سوال همیشه همراه بازدید کنندگان باشد که اینجا کجاست؟! ساحل یا بیابان؟!
پارک ملی

تپه‌های شنی از کجا آمده‌اند؟

بیابان معمولا پهنه‌ای وسیع و هموار از شن است اما چه شده که تپه‌های شنی در این ساحل بیابانی یا به اصطلاح دیگر ساحل ملافه‌ ای به وجود آمده‌اند و باعث به وجود آمدن تالاب‌های بی‌نظیر می‌شوند؟ دو رودخانه در نزدیکی این پارک وجود دارند که با خود شن‌های زیادی را به سمت اقیانوس حمل می‌کنند، اما امواج اقیانوس آنها را به سمت غرب پس می‌زند این شن‌ها در نوار ساحلی به طول ۴۴ مایل ذخیره شده‌اند و در ماه‌های خشک سال به خصوص اکتبر و نوامبر بادهای موسمی شمال شرقی این شن‌ها را حتی تا ۳۰ مایل جابجا می‌کند و مجسمه‌های هلالی شکلی به ارتفاع ۴۰ متر می‌سازد. در واقع با هر تغییر فصل این ساحل در حال تغییر است.
تپه شنی

چرا ساحل ملافه‌ ای ؟

به وجود آمدن تپه‌های شنی متعدد و فراوان در این ساحل بیابانی ، بارش‌های فراوان و جمع شدن آب در میان این تپه‌ها، باعث به وجود آمدن ظاهر ملافه‌ای شکل این ساحل‌هاست. درست شبیه ملحفه‌ای که روی تخت به طور نامنظمی رها شده است. از همین رو به آن ساحل ملافه‌ ای نیز می‌گویند.
ساحل ملافه ای

یک پدیده ی جالب دیگر

در کنار تمام این زیبایی‌ها و شگفتی‌ها ، احتمالا در تصاویر این منطقه یا در زمان بازدید رنگ قهوه‌ای در میان بعضی تالاب‌ها دیده می‌شود. این در واقع یک پدیده طبیعی دیگر است که توسط دریاچه‌های آب شیرین منطقه صورت می‌گیرد. دریاچه‌های آب شیرین اسیدهای طبیعی موجود در گیاهانِ جنگل‌های اطراف پارک را شسته و از طریق رودخانه‌ها به این تالاب‌ها می‌رساند. این نوع اسید که اسید تانیک نام دارد بعد از رسیدن به تالاب‌ها به رنگ قهوه‌ای تیره در می‌آید. بیابان

 • دریاچه شورابیل اردبیل

  تفریح در دریاچه شورابیل

  اینجا بهترین گزینه ها را در هر زمینه ای پیش روی شما می گذارد؛ چه علاقه‌مند به تاریخ، فرهنگ…
 • جاذبه های گردشگری کرمان

  گرم ترین نقطه کره زمین کجاست؟

  چشم انداز ماورایی و وهم آلود کلوت های شهداد سالانه توریست های بسیاری را از داخل و خارج از …
 • جاذبه های فرانسه

  لوور فرانسه؛ بزرگترین موزه هنری جهان

  موزه لوور به‌عنوان زیباترین موزه‌ی جهان شناخته می‌شود و با میزبانی از ۸ میلیون نفر گردشگر …
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

تفریح در دریاچه شورابیل

اینجا بهترین گزینه ها را در هر زمینه ای پیش روی شما می گذارد؛ چه علاقه‌مند به تاریخ، فرهنگ…