خانه گردشگری پاریس کوچولوی ایران، پایتخت انیمیشن

پاریس کوچولوی ایران، پایتخت انیمیشن

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در ایران شهرهایی هستند که باعناوین و القابشان معروف شده‌اند. گاهی این عناوین با ساختار و یا آب‌و‌هوای آن شهر مربوط شده و یا توسط شخصی معروف نام‌گذاری می‌شوند. بروجرد که به پاریس کوچولوی ایران معروف است، به عنوان پایتخت انیمیشن ایران شناخته شده است.
پاریس کوچولو

پایتخت کشور فرانسه با نام پاریس شناخته می‌شود؛ اما این نام فقط مختص به این شهر نیست. به عنوان مثال شهر‌هایی در کشور ما هستند که به دلیل شباهتی که به پاریس دارند با نام پاریس کوچولو شناخته می‌شوند. یکی از این شهر‌ها با نام بروجرد شناخته می‌شود. با مجله دلتا همراه باشید تا با این شهر زیبا آشنا شوید.

شهرستان بروجرد

شهرستان بروجرد یکی از شهرستان‌های غرب ایران است. این شهرستان در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته و مرکز آن شهر بروجرد است. این شهرستان از شمال به شهرستان‌های ملایر و نهاوند در استان همدان، از شرق به شهرستان شازند در استان مرکزی، از جنوب به شهرستان دورود و از غرب به شهرستان‌های خرم آباد و دلفان محدود می‌شود.

این شهر با جمعیتی بالغ بر ۲۳۴۹۹۷ نفر، دومین شهر پرجمعیت استان لرستان و سی و نهمین شهر پر جمعیت کشورمان است.بروجرد

تاریخ بروجرد

شایان ذکر است که این شهر یعنی پاریس کوچولو در ایران از لحاظ تاریخی حائز اهمیت است؛ زیرا با توجه به آثار تاریخی به دست آمده از دشت سیلاخور، متعلق به دوران‌های پیش از تاریخ بوده است. دشت سیلاخور بزرگ‌ترین زمین هموار استان لرستان است. بر اساس آثار به دست آمده در این منطقه به نظر می‌رسد که این دشت و بروجرد در طول تاریخ جنگ‌های زیادی را به خود دیده‌اند.
گفتنی است که این شهر در گذشته با نام‌های اُردکَرد و بَروگَرد شناخته می‌شد. از وجوه شباهت این شهر می‌توان به این امر اشاره کرد که اگر کسی از بام بروجرد به غرب نگاه کند، متوجه وجود دهکده‌هایی می‌شود که فقط در اروپا چنین صحنه‌ای قابل دیدن است. علاوه بر این، پست بودن اطراف شهر بر اساس توپوگرافی نزدیک به شهر پاریس است. بروجرد به همین دلیل پایتخت کوهنوردی ایران است.

این شهر از سال ۱۳۸۹ به عنوان پایتخت انیمیشن ایران شناخته شده است، زیرا شرکت‌های مختلف پویانمایی کشور در این شهر فعالیت می‌کنند.

پایتخت انیمیشن ایران

آثار تاریخی و مذهبی بروجرد

مسجد جامع بروجرد
این مسجد جامع با قدمت ۱۲۰۰سال، قدیمی‌ترین بنای تاریخی موجود در شهر است و نیز نخستین مسجد ساخته شده پس از اسلام در نواحی غربی ایران به حساب می‌آید. این مسجد بر روی یک آتشکده باستانی بنا شده است. دومین اثر تاریخی موجود در سطح شهر، بنای امامزاده جعفر بروجرد است که از آثار دوره سلجوقیان است.

مسجد جامع بروجرد

– مسجد سلطانی

مسجد سلطانی بروجرد از بناهای دوره قاجار نیز از دیگر آثار مذهبی شاخص این شهر است که به دستور فتحعلی شاه قاجار روی خرابه‌های یک مسجد قدیمی ساخته شده است.

مسجد سلطانی

– قلعه یزدگرد

در شمال شرقی این شهر و بر فراز کوه یزدگرد از توابع بخش اشترینان، بقایای قلعه یزدگرد وجود دارد که از سنگ لاشه و بدون ملات بنا شده است و از شواهد و باور مردم منطقه چنین بر می‌آید که این قلعه به سرعت بنا شده و محل آماده‌سازی و تجدید قوا برای جنگ نهاوند در نزدیکی نهاوند که آخرین جنگ پیش از اسلام برای ایرانیان بوده است.

قلعه یزدگرد

سایر مکانهای تاریخی در پاریس کوچولو :

– مسجد قلعه
– تکیه موثقی
– پل قلعه حاتم
– قلعه رومیان بروجرد
– بازار بروجرد
– خانه تاریخی افتخار الاسلام
– خانه تاریخی بیرجندی
– تپه قرق
– قلعه یزدگرد
– روستای فیال
– گردشگاه چغا سرخه
– گردشگاه گل دشت
– تالاب بیشه دالان
– قله‌ها، بیشه‌ها و دامنه‌های کوه گرین، قله ولاش
– سرآب کرتول
– روستای ونایی
– تنگه کپرگه

لرستان

لرستان 2

 • جزایر هالیگ

  جزایر فراموش شده دریای وادن

  درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…
 • موزه جهانی فیفا

  از موزه فیفا دیدن کنید!

  موزه جهانی فیفا ( Fifa World Football Museum ) در اوایل سال 2016 افتتاح شده است. موزه‌ای ک…
 • جنگل ابر شاهرود

  سفر به بانک دارویی ایران

  جنگل ابر شاهرود یکی از معرو‌ف‌ترین و زیباترین جاذبه های توریستی طبیعی ایران به شمار می‌رود…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

جزایر فراموش شده دریای وادن

درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…