پاریس کوچولوی ایران، پایتخت انیمیشن

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در ایران شهرهایی هستند که باعناوین و القابشان معروف شده‌اند. گاهی این عناوین با ساختار و یا آب‌و‌هوای آن شهر مربوط شده و یا توسط شخصی معروف نام‌گذاری می‌شوند. بروجرد که به پاریس کوچولوی ایران معروف است، به عنوان پایتخت انیمیشن ایران شناخته شده است.
پاریس کوچولو

پایتخت کشور فرانسه با نام پاریس شناخته می‌شود؛ اما این نام فقط مختص به این شهر نیست. به عنوان مثال شهر‌هایی در کشور ما هستند که به دلیل شباهتی که به پاریس دارند با نام پاریس کوچولو شناخته می‌شوند. یکی از این شهر‌ها، بروجرد است. با مجله دلتا همراه باشید تا با این شهر زیبا آشنا شوید.

شهرستان بروجرد، پاریس کوچولو

شهرستان بروجرد یکی از شهرستان‌های غرب ایران است. این شهرستان در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته و مرکز آن شهر بروجرد است. این شهرستان از شمال به شهرستان‌های ملایر و نهاوند در استان همدان، از شرق به شهرستان شازند در استان مرکزی، از جنوب به شهرستان دورود و از غرب به شهرستان‌های خرم آباد و دلفان محدود می‌شود. این شهر از سال ۱۳۸۹ به عنوان پایتخت انیمیشن ایران شناخته شده است، زیرا شرکت‌های مختلف پویانمایی کشور در این شهر فعالیت می‌کنند.
شهرستان بروجرد، پاریس کوچولو

تاریخ پاریس کوچولو در ایران

شایان ذکر است که این شهر یعنی پاریس کوچولو در ایران از لحاظ تاریخی حائز اهمیت است. با توجه به آثار تاریخی به دست آمده از دشت سیلاخور، این شهر متعلق به دوران‌ پیش از تاریخ بوده است. دشت سیلاخور بزرگ‌ترین زمین هموار استان لرستان است. بر اساس آثار به دست آمده در این منطقه به نظر می‌رسد که این دشت و بروجرد، در طول تاریخ جنگ‌های زیادی را به خود دیده‌اند.
گفتنی است که این شهر در گذشته با نام‌های اُردکَرد و بَروگَرد شناخته می‌شد. از وجوه شباهت این شهر می‌توان به این امر اشاره کرد که اگر کسی از بام بروجرد به غرب نگاه کند، متوجه وجود دهکده‌هایی می‌شود که فقط در اروپا چنین صحنه‌ای قابل دیدن است.

آثار تاریخی و مذهبی بروجرد

مسجد جامع بروجرد
این مسجد جامع با قدمت ۱۲۰۰سال، قدیمی‌ترین بنای تاریخی موجود در شهر است. این مسجد نخستین مسجد ساخته شده پس از اسلام در نواحی غربی ایران به حساب می‌آید. این مسجد بر روی یک آتشکده باستانی بنا شده است.
مسجد جامع بروجرد از دیدنی های پاریس کوچولو در ایران
– مسجد سلطانی
مسجد سلطانی بروجرد از بناهای دوره قاجار از دیگر آثار مذهبی شاخص این شهر است که به دستور فتحعلی شاه قاجار روی خرابه‌های یک مسجد قدیمی ساخته شده است.
مسجد سلطانی از دیدنی های پاریس کوچولو در ایران
– قلعه یزدگرد
در شمال شرقی این شهر و بر فراز کوه یزدگرد، بقایای قلعه یزدگرد وجود دارد. این قلعه از سنگ لاشه و بدون ملات ساخته شده است. از شواهد و باور مردم منطقه، چنین بر می‌آید که این قلعه به سرعت بنا شده و محل آماده‌سازی و تجدید قوا برای آخرین جنگ پیش از اسلام برای ایرانیان بوده است.
قلعه یزدگرد از دیدنی های پاریس کوچولو در ایران

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های ایرانگردی، پربازدیدترین موزه ایران کجاست؟ را در مجله گردشگری دلتا مطالعه کنید.
دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

از سقف این غار ستاره می‌بارد!

بی‌شک یکی از زیبایی‌های عجیب و طبیعی جهان، غار کرم‌های شب‌تاب وایتومو است. ترکیب کرم شب‌ت…